آبسه مغزی

آبسه مغزی

آبسه مغزی

 

تجمع چرک در یک نقطه از مغز را اصطلاحاً آبسه مغزی می نامند. آبسه های مغزی نادر بوده و در صورتی که آنها را درمان نکنیم و به حال خود رها کنیم می توانند مرگبار باشند. چرک ممکن است فقط یک آبسه ایجاد نماید و یا اینکه چندین آبسه در جاهای مختلف مغز تشکیل شود. بافت مغز در اطراف آبسه دچار فشردگی شده و خود مغز ممکن است ورم کرده و باعث افزایش فشار در داخل جمجمه شود.

افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها مختل شده (مثل بیماران مبتلا به ایدز یا افرادی که تحت شیمی درمانی قرار دارند) بیشتر احتمال دارد که به آبسه مغزی دچار شوند. احتمال خطر ابتلاء به آبسه های مغزی در معتادان به مواد مخدر تزریقی بیشتر از سایرین می باشد زیرا آنها از سوزن های آلوده به میکروبی که چند بار استفاده شده است بکار می برند. احتمال ابتلاء مردان به آبسه مغزی دو برابر زنها می باشد.

علل ایجاد آبسه مغزی

بیشتر آبسه های مغزی بر اثر گسترش یک عفونت باکتریایی به مغز از عفونی شدن یک بافت نزدیک به جمجمه ایجاد می شوند. برای مثال عفونت ممکن است از یک آبسه دندان و یا از عفونت سینوس ها به مغز راه یابد. اگر جمجمه بر اثر حادثه ای سوراخ شود، باکتری ها  ممکن است وارد مغز شده و ایجاد عفونت کنند. عفونتهای باکتریایی می توانند از طریق جریان خون از عفونت هایی در قسمتهای دیگری از بدن مثل ریه ها یا قلب خود را به مغز برسانند. در ده درصد موارد آبسه های مغزی نمی توان تشخیص داد که عفونت از کجا وارد مز شده است. گاهی اوقات یک آبسه مغزی ممکن است بر اثر یک عفونت قارچی ایجاد شده باشد.

علایم و نشانه های آبسه مغزی

علایم و نشانه های آبسه مغزی ممکن است در عرض چند روز و یا اینکه به تدریج و در عرض چند هفته خود را نشان دهد. این علاین عبارتند از:

  • سردرد
  • تب
  • تهوع و استفراغ
  • سفت شدن گردن
  • تشنج

سایر علایم آبسه مغزی عبارتند از: اختلال در صحبت کردن، اختلال در بینایی، ضعف در یک یا دو دست و پاها، اختلال در هوشیاری و در نهایت کما.

نحوه درمان آبسه مغزی

اگر پزشک مشکوک شود که شما دچار آبسه مغزی هستید، سریعاً شما را در بیمارستان بستری می کند. تشخیص آبسه مغزی را می توان با انجام ام آر آی یا سی تی اسکن از مغز تایید نمود. برای تشخیص نوع عفونت، آزمایش خون انجام شود.

آبسه های مغزی که بر اثر عفونتهای باکتریایی ایجاد شده اند را با تجویز مقادیر زیاد داروهای آنتی بیوتیک که در ابتدا بصورت تزریقی و سپس بصورت خوراکی به مدت 6 هفته مصرف می شوند درمان می کنند. اگر اندازه آبسه بزرگ باشد یا باعث تورم قابل توجهی در مغز شود، تحت بیهوشی کامل، یک سوراخ در جمجمه می کنند و از این طریق چرک آبسه را تخلیه می نمایند. سپس این چرک آزمایش می شود تا نوع میکروب ایجاد کننده آن مشخص گردد. برای کنترل  تورم مغز ممکن است داروهای کورتون دار تجویز شوند . همچنین برای کاهش خطر بروز تشنج ها، داروهای ضد تشنج داده می شود. در موارد خیلی شدید ممکن است بیمار به یک دستگاه تنفس مصنوعی در بخش مراقبتهای ویژه (آی سی یو) متصل شود. اگر درمان در مراحل اولیه آغاز شود حدود 80 درصد مبتلایان به آبسه مغزی بهبود می یابند. بااینحال بعضی از این افراد ممکن است در آینده دچار عوارضی مثل تشنج، ضعف یک دست یا یک پا و یا اختلال در صحبت کردن بشوند.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه خود را بنویسید