بلاگ

آب آوردن مغز در سالمندان

هیدروسفالی به کلام ساده یعنی آب آوردن مغز ،در این بیماری به دلایل متفاوت آب موجود در حوضچه های مغزی نمیتواند مسیر طبیعی خودرا طی کند و به همین دلیل در آنها تجمع یافته و بسته به فشار داخل مغز علائم متفاوتی را ایجاد میکند.در این صفحه به هیدروسفالی با فشار طبیعی میپردازیم. این بیماران برخلاف انتظار ، با وجود جمع شدن آب در حوضچه های مغزی ، فشار داخل مغز بالا نمیرود.این حالت معمولا در سنین بالا پدید میاید .سه علامت مهم در این بیماران وجود دارد که توجه به آنها میتواند کلید تشخیصی مهمی محسوب شده و درمان مناسب آنها را رقم بزند.

علل آب آوردن مغز در دوران پیری

اختلال در راه رفتن ، این بیماران معمولا بتدریج تعادل خود را از دست داده و مهارت راه رفتن را از دست میدهند به گونه ای که تدریجا زمینگیر میشوند و تنها یار آنها صندلی چرخدار خواهد شد …علامت مهم دیگر کاهش حافظه و فراموشیست …متاسفانه این حالت در مواردی مثل بیمار مورد نظر ما باشتباه با تشخیص آلزایمر ، دمانس و یا کوچک شدگی مغز تحت درمان قرار میگیرد که هرگز درمان مناسبی برای این بیماران نخواهد بود …البته باید توجه داشت که گاهی این دو مشکل همراه هم دیده میشوند ولی بررسی شدت و غلبه ی هر یک از آنها بسیار مهم و حیاتی است.علامت کلیدی سوم بی اختیاری و از دست دادن کنترل ادرار و گاهی مدفوع میباشد.این حالت هم متاسفانه خیلی وقت ها به کهولت سن بیمار یا مشکلات پروستات و … ارتباط داده میشود و موجب اشتباه جبران ناپذیر در درمان آنها خواهد شد.

هیدروسفالی در بزرگسالان معمولاً به علت شرایطی که مانع از جریان یافتن طبیعی مایع مغزی نخاعی می‌شود، اتفاق می‌‌افتد. وجود هر یک از شرایط زیر می‌تواند خطر ابتلای شما به هیدروسفالی را افزایش دهد:

  • عفونت‌های مربوط به مغز از قبیل مننژیت
  • مصدومیت از ناحیه سر
  • خونریزی از رگ‌های خونی در مغز
  • جراحی مغز

نشانه‌ها و علائم

هیدروسفالی می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی دائمی مغز شود، بنابراین بسیار مهم است که علائم این بیماری را خیلی خوب بشناسید و در صورت مشاهده آنها بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این عارضه در کودکان شایع‌تر است، ولی در هر سنی می‌تواند اتفاق بیفتد.

درمان هیدروسفالی
ابتدا باید علت ایجاد هیدروسفالی مشخص شود و سپس متناسب با علت مربوطه، راه درمانی مناسب ارائه شود.یکی از رایج ترین راه های درمان هیدروسفالی، شنت گذاری می باشد.شنت لوله ای استریل و انعطاف‌پذیر است که پزشک متخصص مغز و اعصاب با عمل جراحی، وارد قسمتی از مغز که مایع در آن محبوس شده است می کند تا مایع اضافی را خارج کند.قبل از شنت گذاری، آزمایشاتی مانند سی تی اسکن و ام آر آی گرفته  می شود تا محل دقیق هیدروسفالی مشخص شود و شنت مربوطه در محل مناسب کار گذاشته شود.در برخی موارد نادر، پزشک با استفاده از ابزار کوچکی، سوراخی در مغز ایجاد می کند تا بتواند انسداد مسیر مایع مغزی نخاعی را باز کند. البته استفاده از این روش برای بسیاری از افراد امکانپذیر نیست.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری