بلاگ

آرتروز

پارسیان آوید(مراقبت از سالمند در منزل):شایع ترین بیماری دوران سالمندی آرتروز، که نام دیگر آن درد مفاصل می باشد، هست.این درد مفاصل در آغاز ممکن است خفیف باشد ولی می‌تواند به قدری شدید شودکه زندگی و خواب بیمار را دچار اختلال کند.درد مفاصل موجب عدم تحرک کافی بیمار می‌شود که این خود باعث لنگیدن، تحلیل رفتن و ضعیف شدن عضلات اطراف مفصل مبتلا و شلی لیگامانها می‌گردد. تغییرات مفصلی دایمی هستند و بیماری ماهیت پیشرونده دارد.

مراقبت از سالمند در منزل

مراقبت از کودک در منزل

آرتروز

از مهمترین عوامل ایجاد بیمای های آرتروز؛ افزایش وزن، ژنتیک و جنسیت که در خانم ها این بیماری بیشتر شایع است، می باشد.افزایش وزن و چاق بودن در ایجاد بیماری آرتروز در ستون مهره، لگن و زانو تاثیر به سزایی دارد به طوریکه اگر فردی ۵ کیلو وزن کم کند درد آرتروزش نیز ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

فاکتورهای افزایش ابتلا به ورم مفاصل و آرتروز:

  • افزایش سن
  • چاقی و اضافه وزن
  • آسیب دیدگی مفاصل بر اثر ضربه
  • موارد ژنتیکی
  • ضعیف شدن ماهیچه و عضلات
  • استفاده بیش از حد مفاصل

مهمترین علامت آرتروز  ابتدا بیمار دچار درد مکانیکی می شود یعنی هنگام راه رفتن مفاصلش دچار درد می شود و گاهی نیز استخوان هایش ورم و زانوهایش آب می آورد.

مهمترین اصل در رژیم غذایی افراد مبتلا به آرتروز استفاده متعادل از لبنیات، گوشت، میوه و سبزیجات است. همچنین با کاهش وزن و ورزش کردن می‌توان جلوی ابتلا به بیماری آرتروز را گرفت.

بیماران مبتلا به آرتروز می‌توانند عمل آرتروز پلاستی انجام دهند که عمل آرتروز پلاستی یعنی تعویض مفصل با پروتز (مفصل مصنوعی) است.

باید بدانید که با کاهش وزن، شنا کردن، تغذیه مناسب، پیاده روی، بستن زانو هنگام ورزش کردن استفاده کمتر از پله میتوان از مبتلا شدن به بیماری آرتروز جلوگیری کرد. و همچنین داشتن وزن ایده آل و دیگری تقویت عضلات به وسیله ورزش‌های آبی و ایزومتریک است.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری