بلاگ

آشنایی با دوران یائسگی و پیشگیری از خطرات آن

 

یائسگی یک پروسه بیولوژیک طبیعی است ، نه یک بیماری پزشکی. اگر چه این همراه با تغییرات هورمونی،فیزیکی،و روانی در زندگی شما است. یائسگی پایان جوانی و تمایلات جنسی شما نیست.چند نسل پیش، تعداد کمی از زنها بالاتر از یائسگی زندگی می کردند. امروزه ، شما ممکن است بیش از نیمی از عمرتان را بعد از یائسگی بگذرانید.

یائسگی

هورمون درمانی به صورت وسیعی در دهه های اخیر برای از بین بردن علائم و نشانه های یائسگی استفاده می شود.اندیشه پزشکان پیشگیری از بیماریهای همراه با افزایش سن است.اگرچه گواه های طولانی مدت جدید نشان داده است که هورمون درمانی همراه با خطر وضعیت های سلامتی وخیم مانند ،بیماری قلبی، سرطان سینه، و سکته است.

استروژن درمانی هنوز یک انتخاب سالم ، کوتاه مدت برای بعضی از زنان است. اما راه های درمانی بیشماری وجود دارد که کمک به شما در برخورد با علائم یائسگی  می کند و شما را در خلال این مهمترین فاز زندگی تان سالم نگه می دارد.

علائم و نشانه ها: هر زنی یائسگی را متفاوت تر از دیگری تجربه می کند.حتی سنی که یائسگی در آن شروع می شود ممکن است خاص خودتان باشد.بعضی از خانمها در 30 یا 40 سالگی و بعضی ها حتی تا 60 سالگی به آن نمی رسند.اما یائسگی اغلب اوقات بین سنین 45 تا55 اتفاق می افتد.

عائم و نشانه های شما ممکن است خیلی منحصر به فرد باشد.شما ممکن است مانند یک نسیم با علائم و نشانه های کم وارد یائسگی شوید.یا ممکن است تعدادی از تغییرات روحی و فیزیکی را تجربه کنید شامل:

–  قاعدگی نامنظم . عادت ماهیانه ممکن است به صورت ناگهانی متوقف شود ، یا به تدریج سبک تر ویا شدید تر و بعد متوقف شود.غیر قابل پیش بینی بودن عادتهای شما ممکن است اولین نشانه رسیدن یائسگی در شما باشد.

–   کاهش باروری . وقتی تخم گذاری شروع به تغییرات کم و زیاد کند احتمال حامله شدن کم می شود. تا زمانی که عادت ماهیانه برای یکسال نداشته باشید،  حاملگی هنوز ممکن است.

–  تغییرات دستگاه تناسلی زنان و مجاری ادراری. با پایین آمدن میزان استروژن، بافت پوششی واژن و پیش آب راه شما خشک تر شده ،نازک و شکننده می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد.با کم شدن نرمی و لزجی شما ممکن است احساس سوزش و خارش کنید،همراه با افزایش خطر عفونت مجاری ادراری و واژن . این تغییرات ممکن است تماس جنسی را ناخوش آیند و دردناک کند.شما ممکن است مکررا احساس ادرار و یا نیاز فوری به ادرار داشته باشید و یا شما ممکن است بی اختیاری ادراری را تجربه کنید

–    احساس گرما و سرخ شدن ناگهانی Hot flashes . با پایین افتادن میزان استروژن شما،رگهای خونی ممکن است به سرعت گشاد شده و موجب افزایش دمای پوست شود . این می تواند منجر به احساس گرما شود که به طرف بالا حرکت میکند از سینه ها به شانه ها ،گردن و سر شما . شما ممکن است عرق کنید، و به مجرد اینکه عرق از روی پوست شما بخار شد احساس لرز،ضعف و کمی بیحالی. صورت شما ممکن است برافروخته باشد، و لکه های قرمز بر سینه ، گردن و بازوها ممکن است پدیدار شود.بیشتر این گرمی و سرخ شدن ناگهانی ممکن است از 30 ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد، اگرچه آنها می توانند بیشتر طول بکشند، تکرار به خوبی زمان این گرمی و سرخ شدن ها از فردی به فرد دیگر فرق میکند. شما ممکن است هرچند ساعت یکبار یا فقط گاهی دچار شوید.آنها می توانند در هر زمانی از روز یا شب اتفاق افتند.آنها ممکن است قسمتی از زندگی شما برای یک سال یا بیشتر باشند ، یا شما ممکن است هرگز آنها را نداشته باشید.

–    اختلالات خواب و عرق شبانه. عرق شبانه معمولا یکی از پیامدهای گر گرفتگی است. شما ممکن است از خواب بپرید در حالی که بدن شما خیس عرق شبانه به خاطر گر گرفتگی است و به دنبال آن لرز داشته باشید.شما ممکن است اشکال در دوباره به خواب رفتن داشته باشید یا بدست آوردن یک خواب کاملا با استراحت و عمیق داشته باشید.کمبود خواب بر خلق و خوی شما و سلامتی شما تاثیر می گذارد.

–    تغییرات در ظاهر. خیلی از زنها نسبتأ چاق می شوند در حدود 5 پوند به طور متوسط در خلال دوران گذار به یائسگی.چربی که سابقا در لگنها و رانها متمرکز شده خود را به بالی کمر و شکم شما می کشاند. شما ممکن است احساس کنید که پری سینه هایتان از بین رفته ،موهایتان کم پشت و پوست چروک دار شده. اگر که شما قبلأ آکنه بلوغ را تجربه کرده اید، این ممکن است بدتر شود.اگر چه میزان استروژن می افتد،بدن شما ادامه می دهد به تولید مقدار کمی از هورمون مردانه تستوسترون ، در نتیجه شما ممکن است موهای زبر و خشن بر چانه، لب بالایی ،سینه و شکم بیرون آورید.

–  تغییرات احساسی و تشخیصی. شما ممکن است احساس بیقراری ، خستگی ، کاهش حافظه و محدود شدن تمرکز در نتیجه رسیدن به یائسگی  داشته باشید.این علائم گاهی از اوقات همراه با تغییرات سطح هورمونی است ف ولی عوامل دیگری به نظر می آید در ارتباط با این تغییرات باشد ، شامل محرومیت از خواب و اتفاقات پر مخاطره زندگی مانند بیماریها و مرگ والدین،ترک منزل توسط بچه های بزرگ شده و یا بازگشت آنها به خانه ، و بازنشستگی.

علل

یائسگی به طور طبیعی شروع می شود وقتی که تخمدانهای شما شروع می کنند به کاهش ساختن استروژن و پروژسترون. در خلال سالهای تولید مثل شما این هورمونها ، عادت ماهانه و تخمک گذاری شما را تنظیم می کردند.در اواخر 30 سالگی مقدار پروژسترون تولیدی بدن کاهش می یابد و تخمکهای باقی مانده تخمدانهای شما آنقدر کم هستند که نمی توانند لقاح یابند. در نهایت عادت ماهیانه متوقف شده و شما نمی توانید حامله شوید. چون این پروسه در خلال سالها اتفاق می افتد، یائسگی معمولا به این 2 مرحله تقسیم می شود:

–  قبل از یائسگی. این زمانی است که شما شروع به تجربه علائم و نشانه های یائسگی می کنید.اگرچه شما هنوز قادر به تخمک گذاری هستید.میزان هورمونهای شما به صورت نا جوری افزایش و کاهش می یابد، و شما ممکن است دچار گر گرفتگی و تغییرات در عادت ماهیانه شوید. به عنوان مثال مقدار جریان ماهیانه ممکن است نامنظم ، شدیدتر و یا سبک تر از معمول باشد.این یک پروسه طبیعی است که منجر به یائسگی و ممکن است به مدت 4 تا 5 سال و یا طولانی تر طول بکشد.

–  بعد از یائسگی. زمانی که 12 ماه گذشت و شما هیچ عادت ماهیانه نداشتید، شما به یائسگی رسیده اید.تخمدانهای شما تولید میزان کمتری استروژن و پروژسترون می کند، و آنها تخمک آزاد نمی کنند، سالهایی که بعد از آن می آید موسوم به بعد از یائسگی است.

عوامل خطر

– برداشتن رحم. عمل جراحی هیسترکتومی که طی آن رحم برداشته می شود، ولی تخمدانها به جای می مانند ، معمولا باعث یائسگی نمی شود.اگرچه شما عادت ماهیانه ندارید ولی تخمدانهای شما هنوز تخمک آزاد می کنند. ولی عملی که هم تخمدانهای شما و هم رحم را برمی دارند باعث یائسگی می شود. هیچ دوره قبل از یائسگی وجود ندارد و در عوض قاعدگی شما بلافاصله متوقف می شود و شما گر گرفتگی و دیگر علائم و نشانه های یائسگی را دارید.

–   شیمی درمانی و اشعه درمانی. این درمان های سرطان می تواند موجب یائسگی شود، و موجب علائمی مثل گر گرفتگی در طول درمان  و یا در خلال 3 تا 6 ماه شود.

– نارسایی زودرس تخمدانها. حدود 1% از زنان قبل از سن 40 سالگی یائسگی را تجربه می کنند، یائسگی زودرس ممکن است به علت عوامل ژنتیکی و یا بیماریهای اتو ایمیون باشد.ولی اغلب هیچ علتی برای آن پیدا نمی شود.

زمانی که احتیاج به مداخله پزشکی است.

مهم است که قبل و بعد از یائسگی برای پیش گیری و مراقبتهای سلامتی به خوبی مراقبتهای پزشکی که در رابطه با سن است به عمل آید.اگرچه بعضی از مسائل در ارتباط با افزایش سن اجتناب ناپذیر است ، دیگر مسائل را می توان با تغییر شیوه زندگی و درمان های پزشکی جلوگیری کرد.

اگر شما یک پریود را از دست داده اید و مطمئن نیستید که یائسه باشید با پزشک خود مشورت کنید که مشخص نماید شما حامله هستید یا نه . او ممکن است از شما یک تاریخچه پزشکی گرفته و معاینه لگنی انجام دهد و اگر لازم باشد یک آزمایش حاملگی سفارش دهد.

اگر شما بعد از یائسگی دچار خونریزی از واژن هستید با پزشک خود مشورت نمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری