بلاگ

آشنایی با شکستگی لگن

 اگر بدانید شکستگی لگن عامل بسیاری از حوادث منجر به فوت در مورد سالمندان می‌شود، باورتان می‌شود که این لگن استخوانی که در مرکز بدن قرار می‌گیرد و ستون ‌های بدن تان روی آن نصب شده‌اند، در واقع مثل شیشه عمر شما مهم است و نباید بشکند. شکستگی لگن یکی از شایع‌ترین و جدی‌ترین آسیب‌های مرتبط با پوکی استخوان برای جمعیت سالمند محسوب می‌شود.

شکستگی لگن

بر اساس تحقیقات گروهی  دانشگاه علوم پزشکی، بیشتر سالمندان با شکستگی لگن، مورد جراحی قرار می‌گیرند و بسیاری از آنها با ناتوانی و عوارض شدیدی روبه‌رو می‌شوند. سازمان جهانی بهداشت تعداد موارد شکستگی لگن تا سال ۲۰۵۰ را ۳/۶ میلیون مورد پیش بینی می کند که این نسبت درمقایسه با سال ۱۹۹۰ سه برابر است. مطابق این پیش بینی ها ۷۵ درصد این شکستگی در سال ۲۰۵۰ در کشورهای در حال توسعه خواهد بود. این محققان آورده‌اند: شایع بودن زمین‌خوردگی روی سطوح هموار در گروه سالمندان به تفاوت سبک زندگی مردم کشور ما با کشورهای غربی در استفاده از فرش بستگی دارد.همچنین محققان بر لزوم رعایت استانداردهای فیزیکی در منزل و آموزش سالمندان و خانواده آنها از جمله عوامل موثر در جلوگیری و بهبود دادن شکستگی‌ها تاکید کردند.

گرچه شکستگی لگن و بهبود آن فرآیندی طولانی و دردناک دارد که طی آن مخاطرات زیادی در انتظار سالمند قرار دارد، یافته‌های جدید پزشکی نشان می‌دهد بهبود شکستگی استخوان لگن در سالمندان خوشبین که دیدگاه مثبتی در زندگی دارند، بهتر از سالمندان افسرده است.
تحقیقات نشان داد سالمندان مثبت‌اندیش که دچار شکستگی استخوان لگن شده‌اند، بهتر از بیمارانی که چندان خوشبین نیستند و علائم افسردگی دارند، بهبود می‌یابند

طی ۲ سال انجام این تحقیق، سالمندان خوشبین که۳۶ درصد شرکت‌کنندگان را تشکیل می‌دادند، در مقایسه با ۱۳درصد سالمندانی که چندان خوشبین نبودند یا ۵۱درصد افرادی که علائم افسردگی داشتند، توانستند سریع‌تر راه بروند و زودتر از صندلی برخیزند.

هرچند تفاوت در سرعت راه رفتن این افراد اندک بود، اما همین توانایی نقش مهمی در فعالیت‌های روزمره دارد.

بیمه شکستگی لگن با میوه

محققان دریافته‌اند که میوه و سبزیجات می‌تواند از شکستگی استخوان لگن در مردان مسن جلوگیری کند. ویتامین«C» مردان مسن را در برابر کاهش توده استخوانی محافظت می‌کند.

مصرف میوه و سبزیجات می‌تواند به محافظت مردان مسن در برابر کاهش توده استخوانی که عامل اصلی شکستگی استخوان لگن است، کمک کند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد: تراکم مواد معدنی استخوان‌ها، وضعیت کلی و خطر شکستگی آنها علاوه بر کلسیم به مواد غذایی متعددی بستگی دارد.

این محققان معتقدند: ویتامینC بدن را در برابر التهابات محافظت می‌کند، التهاب مزمن می‌تواند به جذب استخوان‌ها و کاهش جرم آنها منجر شود. مطالعات قبلی در این زمینه تاثیر مصرف میوه و سبزیجات را اثبات کرده بودند، اما نتایج این تحقیقات که در شماره نشریه تغذیه چاپ شده، برای اولین بار نقش ویتامینC را به طور خاص و مجزا مطرح می‌کند.  و همچنین این که زنان زودتر و بیشتر از مردان دچار کاهش توده استخوانی و پوکی استخوان می‌شوند.

همچنین محققان می گویند که: بر خلاف انتظار، ویتامینC در مردان سیگاری کارآیی کمتری دارد.

شکستگی لگن یکی از مشکلات رایجی  است که در دوران پیری به سراغ بسیاری از سالمندان می‌آید، اما زنان سالمند خصوصا در سال‌های پس از یائسگی بیش از مردان در معرض خطر شکستگی لگن قرار می‌گیرند.

واضح است که این مشکل بر اثر کمبود ویتامینD ، کلسیم و پوک شدن استخوان‌ها به وجود می‌آید. اخیرا نیز متخصصان اعلام کرده‌اند علاوه بر این، سابقه خانوادگی، استعمال سیگار و تحرک نداشتن ضریب دچار شدن به شکستگی لگن را افزایش می‌دهند؛ به همین منظور پزشکان توصیه می‌کنند تا افراد به میزان کافی ویتامین D و کلسیم دریافت کنند تا استخوان‌های محکمی داشته باشند.

ورزش و پیشگیری

 ورزش و حرکات تعادلی که بانوان استقبال کمتری از آن می‌کنند، سبب رشد آمار شکستگی لگن در آنها می‌شود. ورزش به منظور تناسب اندام و ایجاد تعادل در سالمندان ضروری است. همچنین سالمندان باید از کفش‌های مناسب و عاج‌دار استفاده کنند تا احتمال زمین خوردن آنها کاهش یابد.

در خانه نیز باید کف سرویس بهداشتی را به کفپوش‌های مخصوص مجهز کرد تا مانع سر خوردن شود. متخصصان، انجام آزمایش‌های چشمی در سالمندان را نیز توصیه می‌کنند؛ زیرا بسیاری از زمین‌خوردگی‌های منجر به شکستگی لگن بر اثر خوب نبودن قوه بینایی اتفاق می‌افتد.

معمولا افراد مبتلا پوکی استخوان از بیماری خود بی‌اطلاع است و زمانی متوجه می‌شود که در اثر یک ضربه کوچک مثل نشستن ناگهانی، لغزیدن و پیچ خوردن پا، زمین خوردن یا برخورد با اشیا، شکستگی استخوان‌های قسمت‌های مختلف بدن مثل استخوان لگن یا له‌شدگی ستون فقرات کمری برای فرد پیش می‌آید. با افزایش سن احتمال ابتلا به پوکی استخوان بیشتر بوده و افراد مسن باید برای آگاهی از وضعیت استخوان‌های خود به پزشک مراجعه کنند.

چون ورزش یکی از عوامل مهم قرار گرفتن کلسیم در داخل استخوان‌ها و محکم شدن آنهاست، ورزش کمک بزرگی به پیشگیری از شکستگی‌ها می‌کند. (در صورت ابتلا به پوکی استخوان قبل از آغاز هر گونه تمرین ورزشی باید با پزشک خود مشورت کنید).

مصرف مواد غذایی کلسیم‌دار: لبنیات کم‌چربی (شیر، ماست، پنیر، کشک و…) و در این مورد اضافه کردن چای، پودر نسکافه، پودر کاکائو و قهوه به شیر از جذب شدن کلسیم آن جلوگیری می‌کند. شربت‌های کاهش‌دهنده اسید معده مانع جذب کلسیم می‌شوند، بنابراین باید از مصرف خودسرانه آنها خودداری و زیر نظر پزشک باشد. نوشابه‌های گازدار مانع جذب کلسیم شده پس باید تا حد امکان کمتر مصرف شوند.

استعمال دخانیات و مصرف الکل برای همه در هر سنی و در هرشرایطی مضر بوده و از جمله عوارض آنها تشدید پوکی استخوان است. ویتامینD با افزایش جذب کلسیم از پوکی استخوان جلوگیری می کند و برای تامین آن باید هر روز در مقابل نور مستقیم خورشید قرار گرفت.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری