بلاگ

آشنایی با ضد دردهای طبیعی در سالمندان

وجود دردهای مزمن در افراد مسن یک مشکل شایع است. سوخت و ساز بدن و تغییرات مرتبط با افزایش سن در این دوران باعث می شود سالمندان نسبت به عوارض جانبی داروها و مسکن ها آسیب پذیرتر باشندبه همین دلیل مدیریت دردهای مزمن در این افراد رو به رشد و پزشکان و تیم درمانی را با چالش های متعددی رو به رو می کند.

ضد دردهای طبیعی برای سالمندان

 سالمندان اغلب مشکلات مهم دیگری مانند فشار خون و قند خون، بیماری های قلبی- عروقی، بیماری های کلیوی و … نیز دارند که مصرف بسیاری از داروها را با محدودیت مواجه می کنند. از این رو مصرف داروهای گیاهی با گیاهان دارویی به صرف طبیعی بودن و عوارض کمترشان می توانند گزینه خوبی برای کاهش دردها باشند. البته به شرط آن که خودسرانه مصرف نشده و زیر نظر پزشک معالج باشد. زیرا به هر حال این داروها هم عوارض خاص خودشان را دارند و هم می توانند با ترکیب با داروهای متعددی که سالمندان استفاده می کنند اثرات آن ها را کم یا زیاد کنند. در این مقاله ۷ اسانس ضد درد و ۴ تکنیک را به شما عزیزان معرفی می کنیم که می توانید استفاده از آن ها را به سالمندان عزیز توصیه کنید:

اسانس نعناع

نعناع یکی از پرمصرف ترین گیاهان خوارکی و دارویی است و رایحه آن از پرمصرف ترین رایحه ها در صنایع خوراکی، غذایی و بهداشتی، ماساژ درمانی و دارویی محسوب می شود. در حال حاضر محصولات گیاهی ایده آلی از نعناع در داروخانه ها ارایه می شود که به نام منتول و کارمیت مشهور است. منتول به عنوان ضد درد و تسکین و درمان  دردهای دست و پا و کمر و گردن، رفع احتقان بینی در سرماخوردگی و آسم و رفع علایم سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. اسانس نعناع نیز دارویی مناسب برای تسکین سر درد و برخی ضربدیدگی ها مثل انگشت لای در مانده است. این اسانس ضد التهاب،ضد عفونی کننده و ضد اسپاسم است!

طریقه استفاده برای تسکین سر درد:

۳-۲ قطره اسانس نعناع را روی پیشانی بمالید و ماساژ دهید.

طریقه استفاده برای تسکین ضرب دیدگی: چند قطره از اسانس نعناع را روی محل بمالید.

اسانس رزماری:

مهم ترین ترکیب رزماری یا همان اکلیل کوهی ۵/۲-۱ درصد اسانس است مواد موجود در اسانس رزماری شامل بورنئول و لیمونن، گامفن و سینتول ۱ و ۸، کامفر و آلفاپی نن است که خاصیت ضد ویروس، ضد قارچ و ضد میکروب داشته و درمان مناسبی برای تسکین خستگی ماهیچه ای یا دردهای روماتیسمی و درد لثه است. عصاره این گیاه با محافظت از مواد تشکیل دهنده سلول های پوست از آسیب های پوستی مربوط به سن مانند چین و چروک پیش گیری می کند.

طریقه استفاده برای تسکین دردهای ماهیچه ای:

۲ قطره اسانس رزماری را با ۲ قطره مخلوط اسانس اکالیپتوس و لیمو و ۵ قطره روغن ارنیکا مخلوط کنید و ماهیچه خسته را ماساژ دهید.

اسانس گیاه وینتر گرین

گیاه وینترگرین یک گیاه بوته ای در شمال شرقی آمریکا با گل های سفید و صورتی و برگ های معطر همیشه سبز و دانه های قرمز خوراکی است. متیل سالیسیلات یا سالیسیلیک اسید روغنی است که از گیاهان وینتر گرین استخراج می شود. متیل سالیسیلات به راحتی از راه پوست جذب می شود و با اثر ضد درد موضعی خود باعث تسکین موضعی دردهای عضلانی یا مفاصل و از بین بردن التهابات موضعی می شود. این دارو برای اشخاصی که دچار کمردرد، آرتروز، کشیدگی ماهیچه و … هستند بسیار مناسب است.

طریقه استفاده برای تسکین درد کمر:

۱۰ قطره اسانس وینتر گرین را با ۵ قطره اسانس سقز و ۵ قطره اسانس اسطوخودوس و ۱۵ میلی متر آب مخلوط و محلول را به آب ولرم وان اضافه کنید و ۲۰ دقیقه درون وان بخوابید. بعد از این مدت بدون آنکه بدن تان را آب بکشید، تن تان را خشک کنید و در یک رختخواب گرم بخوابید در صورت لزوم روز بعد می توانید مجددا محلول را تهیه و استفاده کنید.

طریقه استفاده برای تسکین دردهای ماهیچه ای:

۵ قطره اسانس وینتر گرین را با ۱۵ میلی لیتر اسانس آرنیکا مخلوط کنید بعد با ۶-۵ قطره از محلول ۴-۳ مرتبه در روز ماهیچه ای را که درد می کند ماساژ دهید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری