بلاگ

آشنا شدن کودک با غریبه ها

آشنا شدن کودک با غریبه ها

آشنایی کودک با غریبه ها : واکنش های مختلف به غریبه ها: با گذر مراحل رشد کودک در سنین مختلف، او در ارتباط با غریبه ها واکنش های مختلفی را نسبت به غریبه ها از خود نشان می دهد.

این درست همان کاری است که یک پزشک  کودکان و یا پرستار کودک ، تا یک سالگی در مورد او انجام می دهد.

کودک در دو ماهگی توجهی به پزشک نمی کند و هنگامی که او را روی تخت معاینه خوابانده اند، به پشت سر پزشک یعنی به مادرش نگاه می کند.

بچه چهار ماهه، موجب شادمانی پزشک می شود و هر بار که پزشک با او حرف میزند و برایش صداهای عجیب و غریب در می آورد، سر جایش وول می خورد و لبخند می زند.

در پنج شش ماهگی، کودک تغییر عقیده می دهد و در نه ماهگی مطمئن می شود که پزشک، یک فرد غریبه است و بنابراین باید از او ترسید و هنگامی که پزشک به او نزدیک می شود، دیگر صدای بغ بغو در نمی آورد و دست از لگد زدن بر می دارد.

او یک مرتبه بی حرکت می ماند و برای به طور تقریبی بیست ثانیه، با نهایت دقت و شاید هم با شک، به دکتر زل می زند.

سرانجام چانه اش تکان می خورد و شروع به لرزیدن می کند. او ممکن است به قدری ترسیده باشد که حتی پس از آنکه معاینه هم تمام می شود ، تا مدتی گریه کند.

آشنایی کودک با غریبه ها

ترس از غریبه ها: کودک نه ماهه نه تنها به پزشک مشکوک ، بلکه هر چیز جدید و نا آشنایی باعث اضطراب او می شود، حتی اگر یک کلاه روی سر مادر باشد و یا صورت کاملاً اصلاح شده پدری که بچه عادت داشته او را با ریش ببیند، سبب ترس او می شود.

به این رفتار، ترس از غریبه ها می گویند و فکر درباره اینکه چرا کودک شما از فردی که همه را دوست دارند، به آدمی تبدیل شده است که با نگرانی و شک به همه نگاه می کند، موضوع جالبی است.

قبل از شش ماهگی، کودک می توانند چیزهایی را که قبلاً دیده اند، تشخیص بدهند ( ما این را از تمایل آنها به خیره شدن به بعضی از چیزها به مدت طولانی تر، می فهمیم).

 

آشنایی کودک با غریبه ها

ولی به نظر نمی رسد که واقعاً درباره چیزها به عنوان غریبه یا آشنا فکر کنند. این مطلب احتمالاً به خاطر این است که در چهار ماهگی، بخش متفکر مغز، یعنی لایه بیرونی کورتکس، هنوز کاملاً به کار نیفتاده است.

در شش ماهگی، کورتکس بسیار فعال تر شده است. یکی از نتایج این فعالیت این است که بچهها در این سن از مهارت های حافظه ای بسیار بهتری برخوردار هستند.

آنها کاملاً فرق بین آنچه را که آشنا یا غریبه است، می فهمند، بنابراین چنین به نظر می رسد قادرند بفهمند که چیزهای غریبه، خطرناک هستند.

شما به طور بقریبی می توانید این فرآیند فکری را در هنگامی که کودک به یک غریبه و سپس به شما و بار دیگر به غریبه زل می زند و سرانجام هم پس از چند ثانیه می زند زیر گریه، تماشا کنید.

در سنین 9-6 ماهگی، کودکان بسیار باهوشترند، ولی آنها باز هم بر اساس تجربه گذشته، قادربه پیش بینی آینده نیستند و این قدرتی است که بعدها پیدا می کنند.

یک کودک شش ماه، کاملاً در زمان حال زندگی می کند،  بنابراین هنگامی که یک فرد غریبه جلوی روی او می ایستد، نمی تواند سر دربیاورد که چرا او یک فرد آشنا نیست و نمی تواند پیش بینی کند که از این شرایط ممکن است چه چیز خوبی بیرون بیاید.

او همچنین نمی تواند کار چندانی در مورد وضعیت موجود انجام دهد، جز اینکه اعتراض و گریه کند. در 15-16 ماهگی، هنگامی که ترس از غریبه ها، به طور تقریبی از بین می رود، کودک در یادگیری از گذشته و پیش بینی آینده، مهارت بیشتری پیدا می کند و به خود می گوید: ” شاید این آدم را نشناسم،ولی گذشته، اتفاق بدی روی نداد، بنابراین می توانم بدون این که بترسم، با این غریبه کنار بیایم”.

آشنایی کودک با غریبه ها

بعضی از بچه ها (حدود یکی از هفت تا) واقعاً در مقابل افراد و چیزهای غریبه، دچار اضطراب و ترس شدیدی می شوند. آنها حتی وقتی که نوزاد بسیار کوچکی هستند، با دیدن یک فرد یا چیز غیر منتظره، ضربان قلبشان تند می شود و در تمام دوران کودکی، بیش از حد، احتیاط به خرج می دهند.

برای مثال هنگامی که نوپا هستند، قبل از آنکه با شرایط جدیدی خود را وفق بدهند، برای مدتی طولانی، پا پس می کشند و تردید می کنند.

این ویژگی خلقی گاهی اوقات، دیر جوش بودن نامیده می شود که اصطلاح بسیار مناسبی است.

این خصلت، ذاتی و نتیجه فرآیند مغزی کودک است و ربطی به تربیت های اولیه مادر ندارد. از همه مهمتر این که این عارضه، بیماری نیست و نیازی به نگرانی و درمان ندارد.

اگر کودک شما در حدود شش ماهگی به آدم ها و مکان های جدید، حساسیت نشان می دهدف عاقلانه ترین کار این است که از غریبه ها بخواهید زیاد به او نزدیک نشوند تا کم کم به انها عادت کند و نترسد، اما او را از دیدن غریبه ها محروم نکنید.

وقتش که برسد و کودک چندین بار آنها را ببیند، به تدریج با آنها آشنا می شود و عادت می کند و حتی کودکان دیر جوش هم به تدریج خیالشان آسوده تر می شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری