بلاگ

آغاز قاعدگی

پرستار بیمار

آغاز قاعدگی

آغاز قاعدگی : نوجوانی برهه ای گیج کننده در زندگی است و هنگامی که تغییرات بدنی بلوغ به آن اشافه می شود، می تواند تنش زا هم بشود. بلوغ زمانی است که تغییرات هورمونی، کودک را به بزرگسالی تبدیل می کند.

یکی از اصلی ترین نگرانی ها برای دختران و والدین آنها زمان آغاز بلوغ است. زمان آغاز بلوغ بسیار متغیر است و می تواند در هر زمانی بین 8 تا 13 سالگی رخ دهد. اگر فردی در پایان این طیف سنی است، این مساله می تواند برایش تنش زا باشد. معمولا 2 تا 3 سال پس از آغاز تغییرات پستانی، چرخه های قاعدگی شروع می شود. در چند ماه پیش از اولین قاعدگی، ممکن است دختر نوجوان افزایش ترشح مایعی شفاف از واژن را ببیند که ناشی از تغییرات هورمونی رخ داده در بدن اوست. در مدت زمان کوتاهی، دختر نوجوان اولین خونریزی قاعدگی را تجربه می کند.

 

قاعدگی

چه چیز در حال تغییر است؟

بسیاری از دختران واقعا نمی دانند قاعدگی چیست؟ تقریبا ماهی یک بار، یک تخمک از یکی از دو تخمدان رها و وارد لوله های فالوپ می شود که می تواند با اسپرم یک مرد بارور شود. اگر تخمک بارور شود، به سمت رحم می رود و در آنجا می ماند و رشد می کند. پوشش داخلی رحم طوری طراحی  شده است که می تواند تخمک بارور شده را حفظ و تغذیه کند. اگر لقاح رخ ندهد، این پوشش می ریزد تا چرخه تخمک گذاری بعدی آغاز شود. بدن این لایه ریخته را از طریق محبل بیرون می ریزد. این فرایند همان چیزی است که تحت عنوان «خونریزی قاعدگی» از آن یاد می شود.

توصیه های خانگی

  • دختران به کسی نیاز دارند که در مورد آغاز قاعدگی با او گفت و گو کنند، چرا که اغلب با انبوهی از نادانسته ها مواجهند. مشورت با خانم مجربیی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک، کمک بسیار موثری است.
  • بعضی دختران اولین خونریزی قاعدگی خود را در 9 سالگی تجربه می کنند و بعضی تا 15 سالگی قاعده نمی شوند. اگر دختری تا 16 سالگی قاعدگی نداشته باشد باید به پزک مراجعه کند.
  • سنی که اولین قاعدگی آغاز می شود به طور ژنتیکی از بدو تولد  مشخص می شود و آنچه که دختران انجام می دهند یا در اجتماع در معرض آن قرار می گیرند، این زمان بندی را تعیین نمی کند. التبه تغذیه ضعیف، سلامت عمومی نامناسب و تنش های شدید گاهی می تواند آغاز قاعدگی را به تاخیر بیندازد. تمرین های ورزشی شدید هم می تواند آغاز قاعدگی را به تاخیر اندازد.
  • در سال اول و دوم، نامنظم بودن قاعدگی طبیعی است. گاهی ممکن است دو خونریزی به هم نزدیک رخ دهند. در حالی که در زمانی دیگر به نظر می رسد یک خونریزی قاعدگی جا افتاده است. این نامنظمی  تنها به این دلیل است که بدن هنوز دو دوره تنظیم هورمونی قرار دارد.
  • بعضی دختران خونریزی شدیدی دارند که ممکن است 7 روز هم به طول بیانجامد در حالی مه دیگران ممکن است خونریزی اندکی داشته باشید که 2 تا 3 روز بیشتر طول نکشد. هر دو می تون طبیعی باشد.
  • کرامپ یا درد قاعدگی می تواند بسیار خفیف باشد یا تا  حدی شدید باشد که دختر را از انجام فعالیت های روزانه بازدارد. این دردها درست پیش ازشروع قاعدگی آغاز می وشد و ممکن است چند روز ادامه یابند. این به معنی وجود مشکل نیست، ولی اگر غیر قابل تحمل باشد باید به پزشک مراجعه نمود. شروع مصرف منظم بوفن از پیش از قاعدگی و ادامه آن حین قاعدگی، ار علایم درد می کاهد.
  • نوسان های احساسی حول و حوش زمان قاعدگی ماهانه بسیار شایع است. ممکن است تظاهرات به شکل زودرنجی و تحریک پذیری تا انزوا طلبی، سکوت یا حتی احساس افسردگی خود را نشان دهند. ایت تغییرات شایع هستند و با عنوان سندرم پیش قاعدگی از آن یاد می شود. اگر دختری در فواصل خونریزی های ماهانه به حال طبیعی خود باز نمی گردد باید به پزشک مراجعه کند.
  • به همه دختران باید آموزش داد که چگونه هنگام جریان خونریزی ماهانه بهداشت شان را رعایت و از نوار بهداشتی استفاده کنند. همه زنان برای مدتی طولانی خونریزی های ماهانه را تجربه خواهند کرد. از اینکه از دیگر اعضای خانواده یا دوستان نزدیک راهنمایی بخواهید، خجالت نکشید.
  • در زنی که قاعدگی منظم دارد و از نظر جنسی فعال است اگر یکی از خونریزی های ماهانه در زمان خود رخ ندهد ممکن است اسن مساله علامت بارداری باشد. بارداری در هر زمانی ممکن است رخ دهد. حتی دخترانی که قاعده نشده اند اگر از نظر جنسی فعال هستند باید از روش پیشگیری از بارداری بهره گیرند.

هر چند قاعدگی می تواند دوره ای سخت از زندگی باشد، اما قاعدگی بیماری نیست که تحت درمات قرار بگیرد، نباید قاعدگی را نوعی بدبختی تلقی کرد. دختران باید به یاد داشته باشند که این مساله، بخش طبیعی و جدایی ناپذیر زندگی شان است و گامی مهم باری تبدیل شدن به زن، تشویق دختران برای ادمه فعالیت های معمول زندگی اشن بسیار اهمیت دارد، دختران نباید اجازه دهند که قاعدگی مانع انجام فعالیت های مورد علاقه شان شود.

درد شدید

برای بسیاری از دختران روزهای نخست قاعدگی با درد شدید همراه است. این مساله اغلب با مصرف ایبوبورفن برطرف خواهد شد. اگر ایبوبروفن به معده تان آسیب می زند، استامیتوفن را امتحان کنید. استامینوفن قبل از شروع قاعدگی یا در همان ابتدای شروع قاعدگی خوب عمل می کند. البته زمانی که قاعدگی برایشما به امری عادی تبدیل شد، پیش بینی شروع دردها برای شما آسان ترخواهد بود. فراموش نکنید که با ورزش کردن می توان درد شدید قاعدگی را کاهش داد. استفاده از یک حوله گرم نیز می تواند کمک کننده باشد. اگر درد شدید و غیر قابل کنترل باشد طوری که انجام فعالیت های روزمره غیر ممکن شود، باید به پزشک مراجعه شود.

برخی زنان ممکن است برای جبران کم خونی ناشی از خونریزی شدید به مصرف قرص آن نیاز داشته باشند. خونریزی شدید دو سه روزه یا خونریزی لخته ای به کاهش شدید آن خون می انجامد. اگر احساس خستگی شدید می کنید باید از پزشک خود بخواهید احتمال کم خونی را در شما بررسی کند. دریافت آهن بدون بررسی سطح آهن بدن گاهی می تواند خطرناک باشد. پزشک شما می تواند یم دوره کوتاه مصرف قرص های شد بارداری خوراکی را پیشنهاد کند که اغلب در کنترل قاعدگی های نامنظم، خونریزی شدید و درد شدید موثر خواهد بود.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری