بلاگ

آلرژی پوستی و غذایی در دوران بارداری

پرستار کودکآلرژی پوستی و غذایی در دوران بارداری

آلرژی پوستی و غذایی در دوران بارداری : اگر  مادر باردار قبل از دوران بارداری حساسیتی داشته باشد، معمولاً در این دوران حساسیت او تشدید شده و همیشه از عطسه و آبریش بینی رنج می برد. گرچه در ابتدای دورانبارداری آلرژی، عامل همه این علائم نیست. ممکن ایت هورمون هایی که در طول بارداری ترشح می شوند باعث بروز علائمی از قبیل گرفتگی بینی،آبریزش بینی و ترشح پشت بینی شود. این علائم ورم غشاء مخاطی بینی گفته می شود. این علائم کاملا شبیه علادم آلرژی است و به دلیل اینکه مادر حساسیت ندارد، بدن او نسبت به آنتی هیستامین ها واکنش نشان نمی دهد.

 

آلرژی های دوران بارداری

  • آسم و بارداری

آسم در دوران بارداری اتفاق نسبتاً شایعی است، حتی اگر مادر قبل از بارداری سابقه آسم نداشته باشد. آسم در دوران بارداری نه تنها روی مادر بلکه روی جنین نیز تاثیر منفی می گذارد.آسم مادر در دوران بارداری باعث افت شدیدمیزان اکسیژن دریافتی جنین می شود، که همین امر منجر به تولد زودهنگام نوزاد، وزن کم نوزاد هنگام تولد، آی جی آر و حتی در برخی موارد منجر به از دست رفتن جنین می شود. آسم کنترل نشده در دوران بارداری باعث بالا رفتن فشار خون ، پره اکلامپسی، استفراغ شدید و بروز مشکلاتی در بارداری و زایمان می شود. آخرین مطالعات نشان می دهد کنترل آسم مادر باردار با دارو، بهتر از عدم کنترل و درمان آن است. یکی از انواع جالب آسم، آسمی است که با شرایط روحی مادر در ارتباط است. اگر مادر ناراحت و عصبی باشد احتمال ابتلاء به آسم و انواع مختلف حساسیت افزایش می یابد. در حالی که این نوع آسم نسبت به حساسیت جسمی شیوع کمتری دارد. واکنش  های عاطفی و روانی بیش از همیشه خود را در دوران بارداری نشان می دهند، اگر مادر باردار تصور می کند علائم حساسیت او به دلیل مسائل عاطفی است با روانشناس مشاوره کند.

  • بنادریل (دیفن هیدرامین) چیست؟

واکنشها و علائم تب یونجه و حساسیت کاملا شبیه یکدیگر هستند. و از آنجائیکه بسیاری از پزشکان به دلیل در معرض خطر قرار نگرفتن جنین ترجیح می دهند مادر باردار دارو مصرف نکند. برای رفع گرفتگی بینی می توان از محلول آب نمک استفاده کرد. آب نمک دارو نیست و با مصرف آن خطری مادر و جنین را تهدید نمی کند. داروهای آنتی هیستامینی که سالهاست در داروخانه ها به فروش می رسد داروهای نسبتاً بی خطری هستند . ولی بحث در مورد خطرات مصرف داروی دیفن هیدرامین هنوز بین پزشکان ادامه دارد. تقریباً بیشتر پزشکان در مورد بی خطر بودم آن اتفاق نظر دارند. این دارو در گروه داروهای “بی” قرار دارد. تحقیقاتی که دانشمندان روی حیوانات باردار انجام داده اند نشان می دهد، مصرف این گروه دارو در دوران بارداری بی خطر است، گرچه نتیجه این آزمایش ها روی انسان ثابت نشده است.

  • حساسیت پوستی در دوران بارداری

حساسیت پوستی در دوران بارداری ممکن است به صورت خارش و زخم خود را نشان دهد. حساسیت بالای بدن مادر باردار و ترشح زیاد هورمون ها ممکن است به صورت واکنش های حساسیتی نسبت به صابون، کرم و عطر خود را نشان دهد، در حالی که ممکن است مادر قبل از بارداری هیچ حساسیتی نداشته باشد. درمان و از بین بردن موضعی علائم حساسیت بهترین درمان برای این مشکل است. همچنین حساسیت غذایی در دروان بارداری مشکلات غذایی زیادی ایجاد می کند. معمولا بارداری خود به خود باعث بروز حساسیت نمی شود ولی زمینه را برای آشکار ساختن علائم آن فراهم می کند. اگر مادر باردار تشخیص دهد غذای خاصی باعث بروز واکنش های حساسیتی می شود، باید به طور قطعی آن را از رژیم غذایی خود حذف کند. اگر مادر باردار دچار واکنش های آنافیلاکتیک شد و روی تنفس او تاثیر گذاشت باید فوراً به کلینیک یا بیمارستان مراجعه کند. تاثیر آنافلاکتیک روی تنفس مادر، باعث عدم اکسیژن رسانی به جنین می شود.

  • تاثیر حساسیت غذایی روی مادر و کودک:

اگر مادر حساسیت داشته باشد کودک نیز خود بخود دچار حساسیت می شود؟ بستگی دارد. ممکن است حساسیت در کودکان ارثی باشد . نود درصد غذاهای آلرژی زا در این هشت گروه مواد غذایی قرار دارند. انواع تخم مرغ، شیر، انواع بادام زمینی، گندم ، سویا، انواع آجیل، اگر حساسیت حساسیت مادر باردار با مصرف این چند گروه مواد غذایی افزایش یافت خوردن آنها در دوران شیردهی نیز روی مدر و کودک تاثیر می گذارد. اگر کودک علائم حساسیت غذایی از خود نشان داد (مشکل در تنفس، ورم صورت و لب ها، استفراغ شدید و اسهال پس از خوردن غذا ) شرایط بسیار اورژانسی است در این مواقع زمان نقش حساتی ایفا می کند، بنابراین با مرکز فوریت های پزشکی برای فرستدن آمبولانس و کمک های اولیه تماس بگیرید. در چنین شرایطی وقت کافی برای تماس با پزشک یا رانندگی تا بیمارستان ندارید.

آسم در دوران بارداری اتفاق نسبتاً شایعی است، حتی اگر مادر قبل از بارداری سابقه آسم نداشته باشد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری