بلاگ

آلودگی هوا و نقص مادرزادی جنین

آلودگی هوا و نقص مادرزادی جنین

آلودگی هوا و نقص مادرزادی جنین : محققان اثبات کردند که آلودگی هوا خطر نقص عضو مادرزادی را به شدت افزایش می دهد. طبق تازیه ترین پژوهش دانشکده پزشکی دانشگاه استانفورد، تنفس هوای آلوده در اوایل بارداری جنین را با خطر جدی روبرو می کند. این یافته نتیجه پژوهشی است که بروی خانم های ساکن  آلوده ترین منطقه کالیفرنیا و امریکا انجام شده است. دکتر امی پادولا فوق تخصص اطفال و مدیر پژوهش عنوان می کند: ” ما بین آلودگی هوا و اختلال لوله عصبی جنین ارتباط مستقیمی پیدا کردیم که به تغییر شکل مغز و ستون فقرات می انجامد.

آلودگی هوا و نقص دوران بارداری

پروفسور گاری شدو، نویسنده ارشد مقاله عنوان داشته : ” از هر 33 نوزاد یک نوزاد با نقص مادرزادی متولد می شود که تقریباً علت دو سوم آنها ناشناخته است، با ورود این کودکان به خانواده برای بسیاری این سوال پیش می آید که دلیل این نقص مادرزادی چیست.

دانشمندان 806 مادر که بارداری همراه با نقص مادرزادی جنین داشتند و 849مادر که کودکان سالم بدنیا آوردند را بین سالهای 1997 تا 2006 مورد مطالعه قرار دادند. در این پژوهش به نقص های مادرزادی زیر پرداخته شد، دونوع اختلال لوله عصبی شامل اسپینابیفیدا که نقص ستون فقرات و آنانسفالی که نقص عضو مغز است، همچنین کاف لب، شکاف کام و سوراخ دیواره شکم که نوزاد با روده هایی بیرون شکم متولد می وشد.

پزوهشگران به طور جداگانه آدرس هر یک از مادران و مدت زمان حضور آنها در هوای آلوده را ثبت کردند و میزان آلاینده های هوایی را باهمکاری شهرداری و سازمان نظارت بر کیفیت بدست آوردند.

8 هفته ابتدایی بارداری زمان ایجاد نقص مادرزادی بشمار می رود، همچنین تمامی مادران مورد مطالعه این 8 هفته را در آلوده ترین هوای کالیفرنیا ساکن بودند. آلودگی هوا شامل آلاینده هایی مانند منوکسید کربن، اکسید نیتروژن، دی اکسید نیتروژن، ذرات معلق، ازن و عناصردیگر است.

این پژوهش پس از بررسی مواردی همچون نژاد، تحصیلات، مصرف مولتی ویتامین مادر، نشان داد که مادرانی که میزان بیشتری منوکسیدکربن تنفس کرده بوند. دو برابر ساید مادران کودکشان در معرض خطر ابتلا  به نقص عضو لوله عصبی یا نقص آنانسفالی قرار داشتند. استشمام اکسید و دی اکسید نیتروژن نیز خطر ابتلا به این نقص ها را افزایش داده است. به طوری که مادرانی که در معرض هوای آلوده همراه با میزان بالای آلاینده دی اکسید نیتروژن بودند، سه برابر مادرانی که در معرض دی اکسید نیتروژن کمتری قرار داشتند، با خطر بارداری با جنین بدون مغز (آنانسفالی) روبرو بودند . برای پی بردن به تاثیر آلاینده های هوایی دیگر نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد. محققان سعی دارند تاثیرر این عوامل را در ماه های اول بارداری بررسی کنند زیرا بیشترین تاثیر خود را در این دوران بروی جنین می گذارد. دکتر پادولا معتقد است با کشف تاثیر آلاینده های دیگر در دوره های زمانی گوناگون می توان به جزییات تکامل انسان پی برد و با همکاری با مسئولان می توان به کاهش تولد با نقص مادرزادی کمک شایانی کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید سوالات خود را از پرستار کودک بپرسید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری