بلاگ

آلوپسی

آلوپسی

آلوپسی : آلوپسی(alopesia) یا از دست دادن موها می تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود، اما اگر در پوست سر ایجاد شود قابل توجه تر می‌گردد. این وضعیت ممکن است به صورت موضعی ایجاد شود (یعنی قسمت های از موها به صورت تکه تکه دچار ریزش می شود) و یا اینکه به صورت عمومی بروز نماید (یعنی تمام قسمت های پوست سر دچار ریزش مو شوند) ریزش موها می تواند به طور موقتی و یا دائمی ایجاد شود.

آلوپسی ممکن است با بیماری خاصی همراه نباشد اما می‌تواند باعث خجالت فرد شود.

 

علل ایجاد آلوپسی

شایع ترین علت بروز آلوپسی در مردها حساس شدن بیش از حد آنها به هورمون مردانه تستوسترون می باشد. که باعث ایجاد یک الگوی خاص در ریزش موها می گردد ریزش موها به صورت تکه تکه معمولا بر اثر آلوپسی آره آتا (areata)ایجاد می شود ،که یک بیماری خود ایمنی (اتو ایمیون )می باشد  که باعث بروز کچلی های تکه تکه در پوست به سر می گردد این قسمتهای کچلی در پوست سر توسط موهای کوتاه و شکسته احاطه شده اند در این موارد معمولاً موها بعد از ۶ ماه دوباره رشد میکنند اما در موارد نادری آلوپسی آره آتا می‌تواند باعث ریزش دائمی موهای تمام بدن شود.

طاسی طرح مردانه

در طوسی طرح مردانه(male-pattern baldness) که به آن اصطلاحا آلوپسی آندروژنیک (androgenic alopecia) نیز گفته می‌شود، موها در عرض چند سال می ریزند. که این ریزش ابتدا از قسمت شقیقه ها (گیجگاهها) شروع شده و سپس موهای قسمت بالای سر دچار ریزش میشوند. این وضعیت در آقایان بالای ۳۰ سال بسیار شایع می باشد،  اما ممکن است در سنین پایین تر نیز ایجاد شود در موارد نادری این ریزش مو از دوران بلوغ آغاز می گردد این نوع ریزش مو اغلب پیشرونده بوده و تصور می شود که به علت حساس شدن بیش از حد فولیکول موها به هورمون جنسی مردانه تستوسترون ایجاد می گردد. همچنین ممکن است یک سابقه فامیلی به وجود مردان طاس در خانواده مادری( و نه خانواده پدری) فرد  وجود داشته باشد. طاسی طرح مردانه در خانمها نیز ایجاد می‌شود، اما شروع آن بسیار کمتر از  آقایان است .ریزش موها در خانم ها معمولا به علت اختلالات هورمونی( به خصوص بعد از یائسگی )ایجاد می شود. در این موارد کم پشت شدن موها در تمام قسمتهای سر بیشتر دیده می شود پزشک ممکن است درخواست آزمایش خون نماید تا مشخص شود. که آیا وجود بیماری زمینه ای خاصی باعث ریزش موها شده است یا خیر استفاده از داروی مینوکسیدیل(minoxidel) ممکن است به طور موقت باعث رشد مجدد موها شود. اما اگر درمان متوقف شود این موها تازه بیرون آمده نیز خواهند ریخت .

همچنین استفاده از داروی خوراکی فیناستراید(finastraid) با نام تجارتی پروپشیا (poropesia)می‌تواند در بعضی از موارد کمک ‌کننده باشد یک راه دائمی تر برای جایگزینی موها استفاده از روش کاشت مو می باشد.

پرمویی

دو نوع افزایش بیش از حد مو( پرمویی) وجود دارد : ۱ )هیرسوتیسم(hirstusim) و 2)هیپر تریکو زیس (hypertrichosis)هیرسوتیسم  فقط زنها را مبتلا می سازد.

در این وضعیت موهای اضافی به خصوص در صورت و دستها و پاها ایجاد می‌شوند این نوع رشد بیش از حد در خانم های بالای ۶۰ سال شایع تر می باشد. (به ویژه در خانمهای از نژاد مدیترانه ای، آسیایی، اسپانیایی و عرب )

دومین نوع رشد بیش از حد مو به آن هیپرتریکوزیس می‌گویند که متواند هم در مردان و هم در خانم‌ها ایجاد شود در این وضعیت در تمام قسمتهای بدن و حتی آن قسمت هایی که به طور طبیعی وجود ندارد موهای اضافی ایجاد می شوند.

علل پرمویی

هیرسوتیسم خفیف در خانم ها را اغلب طبیعی قلمداد می کنند ، (به خصوص در سنین بعد از یائسگی) در بعضی موارد ممکن است بر اثر افزایش هورمونهای  جنسی مردانه که به طور طبیعی در بدن خانمها به میزان کم وجود دارد و در بعضی بیماری ها مثل بیماری تخمدان پلی کیستیک ایجاد می گردد هیرسوتیسم ایجاد شود هیپرتریکوزیس می‌تواند همراه با بیماری بی اشتهایی عصبی آنورکسیانرووزا(anorexia nervosa) و یا به عنوان یک عارضه جانبی داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای ضدفشارخون ایجاد شود.

نحوه درمان پرمویی

اگر شما خانم جوانی هستید که دچار هیرسوتیسم شده‌اید، پزشکتان  ممکن است درخواست انجام آزمایش خون نماید تا میزان هورمونهای جنسی مردانه خون شما را بررسی نماید اگر این هورمون ها بالا رفته باشند. ممکن است پزشک برایتان  داروهایی تجویز نماید تا اثر این هورمون ها را خنثی نماید و بیماری زمینه‌ای آن را درمان نماید برای مثال سندروم تخمدان پلی کیستیک ممکن است با استفاده از داروهای هورمونی یا با جراحی درمان نمود اگر هیپرتریکوزیس بر اثر عوارض جانبی یک دارو ایجاد شده باشد. عدم مصرف این دارو اغلب باعث برگشت به حالت اولیه طبیعی می شود برای از بین بردن موهای زائد می‌توان از روش‌های موقتی و از روشهای دائمی استفاده نمود. روشهای موقتی عبارتند از: تراشیدن موها ،استفاده از دپیلاتورها، کندن موها با موچین، استفاده از موم و بند انداختن . روشهای دائمی از بین بردن موها نیز عبارتند از: استفاده از لیزر، الکترولیز و فلاش لامپ.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری