بلاگ

آماده سازی فرزند اول برای ورود فرزند دوم

یکی از جذابیتهای کارهای کودکانی که چند سال تنها زندگی می کنند و خواهر یا برادری ندارند، جلب توجه کامل والدین است؛ بنابراین طبیعی است که ورود یک کوچولوی دیگر که او هم نیازمند توجه والدین است، رقیبی برای فرزند نخست محسوب شود و او هم هر کاری را که می تواند انجام دهد تا این رقیب را از میدان به در کند! تا جایی که حتی امنیت نوزاد بی دفاع به خطر بیفتد!

اما برای آماده سازی فرزند اول برای ورود خواهریا برادر کوچک چه باید کرد؟ فراموش نکنیم که این موضوع بسیار مهم است و در آینده هردو فرزند نیز تاثیر زیادی میگذارد.

آگاه کردن کودک
کودکان معمولا با تغییرات مهم زندگی، مانند تولد فرزند جدید، دچار هیجانات خاصی می شوند که ممکن است این هیجانات را به صورت های مختلف مانند خشم و عصبانیت یا افسردگی و بی اشتهایی و … نشان دهند. ولی اگر از قبل آنها را برای این موضوع اماده کنیم و توضیحات لازم را بدهیم، قطعا آمادگی بیشتر داشته و واکنشهای هیجانی کمتری نیز خواهند داشت. یادمان باشد این مسئله نباید خیلی زود به کودک گفته شود؛ زیرا گاهی او بیش از حد نگران خواهد شد.

آماده کردن کودک
علی فرزند اول و مورد توجه خانواده است و شش سال دارد؛ والدینش به او گفته اند که به زودی صاحب یک خواهر یا برادر میشود و از زمانی هم که علی متوجه این موضوع شده، به شدت حسادت می کند و عصبانی و گوشه گیر شده است و ازترس کم شدن توجه والدینش به خود، طوری رفتار میکند تا توجه آنها را بیشتر و بیشتر به خود جلب کند.

کم کردن نگرانی های فرزند اول
اما پیش از همه چیز علی باید بداند که قرار نیست هیچکس جای او را بگیرد و رقابتی هم در کار نیست؛ پس نباید حسادت کند. برای همین از او خواسته شد احساس واقعی اش را نسبت به ورود فرزند جدید بگوید. این کار ابتدا خیلی سخت بود، ولی بالاخره همه فهمیدند که علی دوست دارد خودش یکه تاز باشد و چیزی را در هیچ زمینه ای با دیگری شریک نشود؛ حتی محبت والدینش را. برای همین به او اطمینان داده شد که قرار نیست کسی جایش را بگیرد و نیز در زندگی اجتماعی همه ما دیریا زود ناگزیریم در خیلی چیزها با دیگران سهیم شویم. همین طور از والدینش خواسته شد ازطرف فرزند جدید هدیه ای برای علی بخرند و ازطرف علی هم هدیه ای به نوزاد بدهند تا بدین ترتیب میان دو کودک محبت و علاقه به وجود بیاید.

پذیرش تغییرات
درضمن بهتر است ازقبل فرزند اول را برای تغییرات جدید آماده کنیم؛ مثلا از فرزندمان بخواهیم در انتخاب رنگ و شکل و نیز خرید و چیدمان وسائل نوزاد به ما کمک کند تا به این ترتیب او قدرت سازگاری بیشتری با شرایط و تغییرات جدید پیدا کند و تصورنکند به وی بی توجهی شده است.

تولد نوزاد
علی از قبل باید بداند نوزاد چه زمانی به دنیا می آید و هنگامی که مادر منزل نیست چه کسی پیش او می ماند و درنهایت چگونه او باید با خواهر یا برادر تازه متولد شده اش برخورد کند. البته همه اینها باید خیلی عادی و معمولی توضیح داده شود، نه به گونه ای که در او استرس مضاعف به وجود بیاورد و نه به اندازه ای که ابهامی برایش باقی بماند. حتی می توانیم عکس های نوزادی خود علی را به او نشان دهیم و ماجرای تولدش را به شکل داستان برایش توضیح دهیم تا او با نوزاد همذات پنداری داشته باشد.

ورود نوزاد به خانه
باید توجه داشته باشیم که با ورود فرزند دوم به خانه، شیوه و برنامه زندگی فرزند اول نباید آن قدر تغییرکند تا حس بدی درفرزند اول به وجود بیاید، مثلا باید در همان ساعت مقرر به مدرسه برود. زمان خوابیدن و بیدارشدن و درکل نظام زندگی اش نباید تغییری بکند. فراموش نکنیم که لازم است فرزند اول در جریان همه چیز قرار بگیرد و برای اینکه نگران حال مادرو دلتنگ او نشود، حتما بعد از تولد نوزاد باید او را به دیدارهردوی آنها را ببریم و زمانی هم که همه به نوزاد توجه دارند، مادر حتما توجه بیشتری به فرزند اول داشته باشد تا او احساس دلتنگی و دوری از خانواده نکنید. بهتراست جلوی دیگران از کمکهای فرزند اول در این مدت به نوزاد و والدینش، تعریف کنیم؛ همچنین نباید فرزند اول را برای داشتن آرامش بیشتر خودش با نوزاد به اقوام دیگر بسپریم؛ چون این احساس جدایی، فرزند اول را آزرده خاطرمی کند.

همکاری با فرزند اول
بهتر است در انجام کارهای نوزاد حتما از فرزند اول کمک بگیریم؛ مثلا لازم است برخی از این کارها، مثل لباس پوشاندن، آماده کردن شیر یا… را به علی یاد بدهیم و درضمن هنگامی که نوزاد خواب است، سعی کنیم وقت بیشتری را به وی اختصاص بدهیم و حتما هم به او یادآوری کنیم که برایمان خیلی عزیز است.

مزایای داشتن برادر یا خواهر
فرزند اول باید بداند که داشتن یک خواهریا برادرچقدر می تواند جذاب باشد؛ مثلا بهتر است به علی بگوییم که او به عنوان برادر بزرگتر می تواند به عضو جدید خانواده چیزهای زیادی یاد بدهد و در آینده هم حتما هم بازی های خوبی برای هم خواهند شد. او باید تعریف مشخصی از خانواده داشته باشد و بداند اعضای خانواده چطور باید درتمام شرایط به همدیگر کمک کنند. ضمن اینکه هیچ کی نمی تواند به اندازه افراد یک خانواده به همدیگر نزدیک و صمیمی باشد.

واکنش های طبیعی فرزند اول
دادن آگاهیهای لازم به کودک به او کمک زیادی خواهد کرد، ولی باز هم باعث نمی شود هنگام تولد نوزاد تمام واکنش های او درست و بدون آسیب باشد. قبول کنیم با وجود تمام توضیحات، طبیعی است که علی باز هم رفتارهای خاصی ناشی از حسادت و خشم نسبت به فرزند دوم از خود نشان دهد. مثلا یکی از مشکلات علی این است که لجبازی های او خیلی زیاد شده و برای هرچیز مانند بچه های خیلی کوچک گریه می کند و قشقرق راه می اندازد و مدام از همه چیز ایراد می گیرد و گریه می کند. درهرصورت باید کاری کنیم تا کودک با خواهر یا برادر نوزادش ارتباط برقرار کند؛ البته شاید اوایل نوزاد را با خشونت درآغوش بگیرد و رفتار مناسبی با او نداشته باشد، اما به هرحال با مراقبت کامل والدین باید این ارتباط شکل بگیرد. گاهی هم بهتراست والدین به کودک توجهی نکنند و تنها سعی کنند او را به کمک کردن بیشتر تشویق کنند؛ یعنی فرزند اول باید بفهمد با انجام این حرکات، به خصوص با رفتارهای بچگانه خود، نمی تواند توجه والدین را به خود جلب کند.

تطبیق با شرایط جدید
درحقیقات وقتی به رفتارهای ناخوشایند و بچگانه علی توجه زیادی نشود، او میفهمد که چاره ای جز پذیرش شرایط جدید ندارد؛ البته بازهم نباید فراموش کنیم که وقتی توجه اطرافیان به فرزند اول کم شود، او تمام تلاشش را میکند تا نظر دیگران را به خود جلب کند. در اینجا از والدین علی هم خواسته شد تا از رفتارهای او خیلی تعجب نکنند و ضمن اینکه به او حق میدهند که بعد از شش سال، ورود عضو جدید برایش کمی سخت باشد، لازم است به او کمک کنند تا بتواند شرایط جدید را بهتر و آسان تربپذیرد و زیاد هم به خودش سخت نگذرد.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل و همچنین مراقبت های قبل و بعد از بارداری، با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری