بلاگ

آمادگی قبل عمل و مراقبتهای بعد از عمل سیستکتومی

کوله سیستیت (التهاب حاد کیسه صفرا)

در بیش از 90 درصد موارد، این بیماری به علت سنگهای صفراوی به وجود می اید. التهاب حاد کیسه صفرا باعث درد، حساسیت، و سفتی قسمت فوقانی و راست شکم می شود که ممکن است به ناحیه وسط جناغ یا شانه راست انتشار یابد و با تهوع و استفراغ همراه است.

کوله سیستکتومی

در این روش، کیسه صفرا از طریق یک برش شکمی (معمولاً زیر دنده ای راست) و یا از طریق لاپار اسکوپی خارج می گردد.

ببرسی های عمومی قبل از بیهوشی: آزمایش هموگلوبین و تست های انعقادی در تمام بیماران انجام می شود. ازمایش قند خون و تست های کلیوی در سنین بالا انجام می گردد. اکثرا  از سن بالای 40 سالگی نوار قلبی نیز بررسی می شود و در بیمارانی که ریسک فاکتور بیماری قلبی داشته باشند مثل مصرف سیگار، چاقی، چربی خون بالا، سابقه فامیلی بیماری قلبی و غیره، و در سنین پایین تر نیز لازم می شود.

سارزیابی تحمل عمل: پس از تشخیص نیاز به انجام عمل کله سیستکتومی، بیمار از نظر بیماری های قلبی ریوی و شرایط عمومی که بر تحمل استرس عمل مؤثر هستند بررسی و در صورت لزوم، مشاوره با نتخصصص داخلی و قبل و غیره انجام شود. در صورتی که بیمار تحمل عمل جراحیی را نداشته باشد یا ریسک ان بالا باشد، با درمان طبی (هر چند اثر بخشی نامطمئن ئ ضعیف دارد) و در شرایط اورژانسی و عدم اثر بخشی کافی درمان طبی، انجام کله سیستوستومی انتخاب می شود (تخلیه کیسه صفرا با بی حسی موضعی با هدایت سونوگرافی و بدون برش شکم یا با برش شکم یعنی روش باز).

آمادگی روز عمل: مانند هر بیماری که تحت بیهوشی عمومی قرار میگیرد لازم است از حدود 8 ساعت قبل از بیهوشی، از مصرف غذاهای جامد و از حدود 2 ساعت قبل از مصرف مایعات شفاف نیر پرهیز نماید. موهای موضع عمل کاملا تراشیده شود. سونداژ اداری و لوله معده قبل از عمل نیاز نیست. لوله معده ممکن است حین عمل نیاز شود که در پایان عمل زیر بیهوشی خارجی می شود.

مراقبتهای بعد از عمل جراحی کیسه صفرا

 • بعد از عمل بیمار در وضعیت خوابیده به پشت قرار می گیرد به طوری که بالا تنه کمی بالا قرارگرفته و زانوهای مختصری خم میگردد و با دستور پزشک تا زمان ناشتا بودن، مایعات داخل وریدی دریافت می کند.
 • تا سه روز پس از عمل جهت کاهش درد در وضعیت نیمه نشسته قرار بگیرد و همچنین فعالیت های روزمره و معمولی مانند : راه رفتن را انجام دهد.
 • بیماران 6 ساعت بعد از عمل جراحی کله سیستکتومی، لاپاراسکوپی، میتوانند نوشیدن مایعات را شروع نمایند. بعضی بیماران ممکن است تهوع و استفراغ داشته باشند که با مصرف داروهای ضد تهوع برطرف می شود.
 • بیمار باید 6-4 هفته بعد از عمل جراحی از مصرف تخم مرغ، غذاهای چرب، سبزیجات نفاخ و حبوبات خودداری کند.
 • بیماران با مصرف مسکن هایی (مثلا دیکلوفناک) درد را کنترل نمایند.
 • تعدادی از بیماران ممکن است که حرکات روده انها مختصراً افزایش یابد در صورتی که بیمار را اذیت کند با رژیم غذایی کم فیبر و کم چربی برطرف خواهد شد. همچنین در همین حدود زمانی اکثرا بیماران قادر هستند که از تخت خارج شوند و توصیه می شود از این به بعد، بیمار هر چه بیشتر راه برود.
 • در صورتی که برای بیمار درن یا لوله گذاشته شده باشد، معمولاً روز پس از عمل خارج می شود. خارج کردندرن بسته به رنگ و نوع ترشح و مقدار آن است که با قضاوت جراحانجام می شود. ممکن است درن پس از ترخیص و بطور سرپایی خراج شود.
 • از بلند کردن اجسام سنگین به مدت 4-2 هفته بعد از عمل حودداری کنید.
 • دوره درمان داروها و آنتی بیوتیک های خود را بعد از عمل کامل کنید.
 • بخیه ها معمولا یک هفته پس از عمل کشیده می شوند.
 • پس از ترخیص در صورتی که بیمار درد شدید شکم، تهوع و استفراغ، تب ، ضعف و بیحالی با بی اشتهایی شدید پیدا کرد باید به پزشک معالج خود مراجعه نماید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری