بلاگ

آموزش رنگ کردن مو

پارسیان آوید: شاید شما هم تجربه کرده باشید که رنگی که در کاتالوگ مغازه ها می بینید با رنگی که روی موهای شما باز می شود زمین تا آسمان فرق دارد. در این مطلب درباره تن رنگ ها و سایه های آنها اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا دانش خود را در این باره بالا ببرید. با خواندن این مطلب می توانید اطلاعات زیادی درباره رنگ مو اکسیدان و واریاسیون کسب کنید.

طریق رنگ کردن مو

چه ابزاری را آماده کنید؟
بعد از پوشیدن دستکشی مقدار لازم از رنگ مورد نظرتان را در یک ظرف غیرفلزی بریزید و بعد مقدار لازم از کرم اکسیدان را به آن اضافه کرده و در نهایت با قلم رنگ آنها را با هم مخلوط کنید تا ترکیبی یکنواخت به دست آورید. نکته: معمولا درصد استفاده از کرم اکسیدان (۱+۱) است مگر اینکه روی تیوپ درصد اکسیدان را توضیح داده باشند. برای جلوگیری از ریختن رنگ روی لباسی خود از یک پیش بند یا لباسی کهنه استفاده کنید. در صورتی که می خواهید پوست شما در اثر تماس با رنگ لک نشود، می توانید قسمتهایی از صورت خود را که نزدیک محل رویشی موست باکرم چرب بپوشانید (مثل و زلین، قسمتهایی مانند پشت گردن، پیشانی و شقیقه).

از کجا شروع کنید؟
اگر برای اولین بار است که می خواهید موهای تان را رنگ کنید، یعنی موهای طبیعی و رنگ نشده دارید، باید بیشتر دقت کنید و به گونه ای رنگ کنید که روی هر تارمو رنگ کافی وجود داشته باشد، پیشنهاد می کنیم در شروع کار قسمتهای انتهایی وطولی را رنگ کنید، طوری که باریشه مو ۲۵ سانتیمتر فاصله داشته باشد و ۱۰ دقیقه صبر کنید یعنی در ابتدا به ریشه ها کاری نداشته باشید. ۱۰ دقیقه بعد رنگ را به ریشه موبزنید و ۳۰ دقیقه برای موهای نازک و ۴۰ دقیقه برای موهای ضخیم صبر کنید. اما به طور عام در مورد تمامی رنگها به خصوص رنگهای روشن و مد روز، باید رنگ آمیزی را از پشت سر شروع کرده و به طرف جلوی سر ادامه دهید. در مورد رنگ های تیره یا پوشش دهنده موهای خاکستری وسفید بهتر است از جایی که موی خاکستری یا روشن بیشتر است.

از جلوی سر شروع کنید.
بعد از اتمام زمان رنگ، کمی آب به موها اضافه کرده یک لایه کف درست کنید بعد موها را کاملا آبکشی کرده و با شامپو بشویید. در انتها نیز توصیه میشود از نرم کننده مو استفاده کنید

نکته: اگر موهای تان را فرکرده اید پیشنهاد می شود حداقل یک هفته صبر کنید و بعد از رنگهای دائمی استفاده کنید.
اکسیدان ها را بشناسید
اکسیدان که به عنوان تسریع کننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو به کار میرود، باتوجه به نتایج مورد دلخواه شما و همچنین با تمایلات سازندگان رنگ ها تعیین میشود.
اکسیدان Vol۱۰ رنگ را فقط به طور جزئی باز می کند.
اکسیدان Vol۲۰ قدرت بازکنندگی و روشن کنندگی بالاروی موهای سفید را دارد.
اکسیدان Vol۳۰:قدرت روشن کنندگی بالا.

زیاده روی نکنید
از آنجایی که اکسیدانهای با درجه بالا میزان بیشتری از سولفور موهای شما را پاک می کند، معمولا توصیه می شود از اکسیدانهای با درجه کمتر از ۳۰ استفاده کنید. همچنین امونیاک هم همین خاطر را دارد.

موها ضخیم نمی شوند
بسیاری از خانم هایی که موهای خیلی نرم و نازکی دارند، فکر می کنند با رنگ کردن مشکل موهای آنها حل میشود. باید بدانید رنگ کردن مو، باعث کلفتی موهانمی شود. اگر موهای فوق العاده نرم و بدون حالت دارید، باید ابتدا دلیل این نرمی و نازکی بیش از حد را پیدا کنید و موهای خود را درمان کنید. بعضی افراد به دلیل زمینه ژنتیک موهای بسیاری نازک دارند. درمان در این صورت بسیار مشکل است، نازکی مو در بعضی افراد نیز به خاطر بیماریهایی مثل کم خونی، بیماریهای تیروئید، کمبود تغذیه و… است، بنابراین بهترین راه حلی برای نازکی بیش از حد موها، درمان بیماری زمینه ای است ولی اینکه بخواهید با رنگ کردن موهای نرم و نازک خود را درمان کنید محال است.

مش و هایلات؛ پایدارتر
معمولا کسانی که موهایشان رامشی یا های لایت می کنند نسبت به کسانی که تمام موهایشان را رنگ می کنند مدت زمان بیشتری رنگ روی موی آنها باقی میماند، به خصوص اگر این مشایاهای لایت روی موهای طبیعی خود شما باشد چون وقتی ریشه موها درمی آیند کمتر خود را نشان خواهند داد. البته باید توجه کنیدرنگ های لایت یا مشی که انتخاب می کنید هم وابسته به رنگ پوست است، هم سن و سال و هم اینکه چقدر وقت دارید تا به موهای خود برسید. اگر پوست تیره دارید از رنگهای پایه قرمز یا رنگهای گرم مانند شرابی، مسی، آلبالویی و قرمز استفاده کنید و اگر پوست روشن دارید از رنگهای بلوند طلایی، کاراملی، بژ، صدفی، مرواریدی، یخی، گلبهی، یاسی، سوسنی، بنفش و… استفاده کنید. اگر نخستین بار است که موهای تان رامشی یاهای لایت می کنید پیشنهاد می کنم با فویلی چند قسمت از موهای تان را تست کنید. این به شما این امکان را میدهد که هر دفعه به راحتی رنگ خود را عوض کرده تا بهترین رنگ مناسب خود را پیدا کنید.

رنگ مو مقصر سفیدی نیست
در دنیا هنوز علت های اصلی سفید شدن مو شناخته نشده است. یکی از مهمترین این علت هاژنتیک است. موی بعضی از افراد به طورژنتیک زودتر سفید می شود و موی بعضی دیرتر، بعضی از بیماریهای خاص مثل بیماری های غدد داخلی، بیماریهای سیستم عصبی، شوک های جسمی و روانی و… نیز می توانند باعث سفیدی زودرس موهاشوند که با بهبود بیماری، مو به طور موقتی یا همیشگی وفقط در موهای تازه رشد کرده، رنگ طبیعی خود را به دست می آورد و موهایی که قبلا رشد کرده اند، سفید میمانند.

سفیدی ها را اینطور رنگ کنید
وقتی موها سفید می شوند، کمترین رویش ریشه ها می تواند زیبایی موهای شمارا خراب کند، به همین دلیل کسانی هستند که ترجیح میدهند که خیلی زود به زود ریشه هارا رنگ کنند. اول از همه فقط به ریشه ها رنگ بزنید، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد رنگ مو را تا انتهای نوک ساقه بکشید و چند دقیقه صبر کنید و سپس آب بکشید. اگر بیشتر موهای تان سفید است اولی از جلوی سر شروع به رنگ کردن کنید بعد جاهای دیگر را اگر شقیقهها سفید بودند اول شقیقه هاو بعد از پشت سر شروع کنید. در کل هر جا که سفیدی بیشتر بود اول آنجا را رنگ کنید و بعد جاهای دیگر را اگر هم سفیدی موهای تان کم است ابتدا از پشت سرواز ریشه شروع به رنگ کردن کنید، بعد بغلها و سپس جلوی سر را، چرا که جلوی سر حرارت بیشتری دارد.

خنثی کننده های رنگ موی شما چیست؟
اگر شما چرخه رنگ را بشناسید، رنگ کردن برای تان آسان تر خواهد شد. وقتی شمارنگی را انتخاب می کنید و روی موهای تان می گذارید، امکان دارد به خاطر رنگدانه زیرین در موی شما، همان رنگ دلخواه به دست نیاید. اگر نگاهی به چرخه در رنگ بیندازید یک رنگ مخالف برای هر رنگ وجود دارد؛ مثلا اگر رنگدانه موی شما نارنجی باشد رنگ سبز باعث می شود موی شما قهوهای شود یا اگر موی شما یک تن زرد داشته باشد، رنگ بنفش ان رنگ را از بین خواهد برد. پس باید خنثی کنندههای رنگ موی خود را بشناسید. این رنگ های مصنوعی در اصطلاح حرفهای «واریاسیون» نامیده می شوند. رنگ زیرین رنگ مصنوعی (واریاسیون)= رنگ نهایی در جدول زیر پایه رنگ زیرین موهای مختلف را می بینید می توانید با توجه به آن رنگ مصنوعی (واریاسیون) خنثی کننده ان را بیابید.

راهنمایی برای تغییر رنگهای مختلف مو
۱. تیره کردن موهای دکلره بلوند: از ترکیب ۲ رنگ سری گرم(شکلاتی و طلایی) شماره ۳ یا ۴ استفاده کرده با اکسیدان شماره یک مخلوط می کنیم و موهار رنگ می کنیم.

۲. تغییر رنگ موهای آلبالویی یا شرابی که بعد از مدتی به رنگ قرمز(زنگ زده) تغییر پیدا کرده: اگر میخواهید موهارا قهوه ای یازیتونی تیره کنید باید موهارادکلره کنید و از رنگ ساری طبیعی و زیتونی به نسبت مساوی با اکسیدان یک و کمی آب مخلوط و موها را رنگ کنید، در صورتی که می خواهید رنگ را از روی مو پاک کرده و موها را روشن کنید باید به یک متخصص مراجعه کنید، زیرا استفاده از ماده «TennOVer» نیاز به تخصص و مهارت دارد.

۳. موهای مش شده ای که می خواهیم رنگ آن را یکدست کنیم: رنگ I۱۳ و W۳ را به نسبت ۲ به یک باکمی اکسیدان و آب به اندازه ای که به شکل ماست شل در بیاید، مخلوط کرده، تکههای مش را جداگانه با این مخلوط رنگ می کنیم وقتی به اندازه کافی تیره شد موها را شسته وبا رنگ دلخواه رنگ می کنیم.
۴. مویی که بادکلره بلوند و زرد شده است: یک قاشق پودرد کلره کمی اکسیدان شماره یک به مقداریک کف دست شامپو آب را با هم مخلوط کرده و روی موی خیس می زنیم و ۵ دقیقه صبر میکنیم موها را شسته و با فرمول زیر رنگساژ می کنیم:

W۴ به اندازه یک نخود ۹ C یک بند انگشت : چند قطره اکسیدان آب به اندازه ای که به شکل
دوغ شود.

یا c۱۰A۹ هر کدام یک بندانگشت چند قطره : اکسیدان آب به اندازه ای که به شکل دوغ شود.
دقت کنید باید در رنگساژ بسته به حجم مواز رنگ روشن در فرمول به اندازه بیشتر و از رنگهای تیره به اندازه حداکثر یک نخود استفاده کرد.

چه رنگی کنم؟
۱- افراد با پوست تیره رنگهای شرابی مسی، شاه بلوطی، فندقی، بادامی و آجری،

۲- افراد با پوست روشن بلوند خاکستری یا صدفی، قهوهای مات، بلوند دودی و های لایت آبی
و یا قرمز،

۳- افراد با پوستهای گندمگون و برنزه: شیری، گلبهای، مسی، کرمانخودی، قهوه ای، فندقی :
وعسلی.

۴-افراد با پوستهای صورتی وسرخ کرم گلی زیتونی تیره و قهوه ای تیره.

۵- افراد با چشمهای آبی آبی خاکستری، آبی تیره، قهوه ای و مشکی،

۶- افراد با چشمهای کهربایی طلایی، فندقی، مسی وقهوه اى سوخته.

۷- رنگهای گرم برای: پوستهای تیره و گندمی و اشخاص لاغر.

۸- رنگهای سرد برای پوسته ای روشن و افراد چاقو

استفاده از رنگ مو به دفعات محدود آسیب چندانی به موها نمی زند و عارضها ی به دنبال نخواهد داشت ولی اگر از رنگ مو به دفعات زیاد استفاده کنید. به مرور جنس موهای شما خراب میشود، در واقع i عارضه اصلی رنگ مو، خراب شدن جنسی موهاست و چندان باعث ریزش مو نمی شود مگر اینکه آنقدر موهای تان را طی سال رنگ کنید که ریشه موها دچار آسیب شوند، بهتر است سالی بیش از پنج یا شش بار موهای تان را رنگ نکنید چون جنس موهای تان به مرور کاملا خراب می شود و موهای شما طراوت و شادابی خود را از دست میدهند، موها : حالتی مرده پیدا می کنند و احتمالی به وجود امدن موخوره بیشتر می شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری