بلاگ

آموزش زبان اشاره به کودک

آموزش زبان اشاره به کودک

آموزش زبان اشاره به کودک : زبان اشاره  یکی از روش های  برقراری ارتباط به کودکان قبل از صحبت کردن است. کودکان قبل از صحبت کردن، علائم دیداری را بهتر از گفتاری می فمند. آنها حدود هفت ماهگی می توانند نیازهای خود، آنچه به آن فکر می کنند یااحساس می کنند را به شما بفهمانند. قبل از این که کودک بتواند به خوبی صحبت کند از روش اشاره برای بیان نیازهای خود استفاده می کند. این روش ساختار بنیادی منحصر به فردی برای کودک ایجاد می کند تا در آینده بر اساس آن، زبان گفتاری او نیز شکل گیرد.

زبان اشاره کودک چیست؟

کارشناسان برجسته فواید زبان اشاره را تائید می کنند. زبان اشاره باعث تحریک رشد مغز و افزایش ساخت مدارهای مغزی می شود.

دکتر گینس از دانشگاه استیرلینگ می گوید: اساس توانایی برقراری ارتباط بخش مهمی از رشد انسان است. زبان اشاره کودک  بر اساس استفاده از حرکات طبیعی و علائم غیر کلامی برای مرحله پیش گفتار او شکل می گیرد که مجموعه توانایی های ارتباطی او را افزایش می دهد. صحبت نکردن یا عدم استفاده از زبان اشاره، باعث می شود ارتباط کودک فقط محدود به رفع نیازهای فوری او برای همان لحظه و همان جا شود، مثلا فقط می تواند به آنچه نیاز دارد، اشاره کند. در حالی که اگر او صحبت کند یا از زبان اشاره استفاده کند، می تواند تجربه های گذشته یا آرزوها، افکار و احساسات خود را در آینده بیان کند.

بهترین زمان آغاز آموزش زبان اشاره به کودک

بهترین زمان برای آغاز آموزش زمانی است که شما احساس کنید که او نیز علاقه ایی به برقرای ارتباط دارد. قبل از اینکه کودک بتواند صحبت کند، توانایی یادگیری زبان اشاره را دارد، بنابراین می تواند آموزش را زودتر شروع کنید. برخی از کودکان علائم ساده را در شش ماهگی یاد میگیرند. اما گاهی اوقات قبل از هشت یا نه ماهگی برای پاسخ دادن، روی دست خود کنترلی ندارند. زمانی که فکر می کنید او آمادگی لازم برای آموزش زبان اشاره را دارد آموزش را به کودک خود آغاز کنید حتی اگر نتواند به شما پاسخ دهد. زمانی که او بتواند به آنچه می خواهد اشاره کند، برقراری ارتباط آسانتر می شود. همزمان با زبان اشاره، با او صحبت کنید تا بتواند بین کلمات و علائم ارتباط برقرار کند.

کودکان زبان اشاره را چگونه یاد می گیرند؟

 • زمانی که با او صحبت می کنیم، می توانیم از حرکات بدن و زبان اشاره به عنوان بخشی از فرایند برقراری ارتباط استفاده کنیم. کودکان برای یادگیری حرکات، علائم و به کار بردن آنها در برقراری ارتباط به اندازه کافی باهوش هستند. گاهی اوقات می بینیم که کودک برای خداحفظی دست خود را تکان می دهد یا دستان خود را بالا می آورد که او را بغل کنیم! اینجاست که او آمادگی لازم برای یادگیری زبان اشاره را دارد.
 • رشد کودک در درک زبان و انجام حرکات، نسبت به توانایی او در صحبت کردن  بیشتر است. بنابر این حتی قبل از اینکه صحبت کردن را آغاز کند می تواند با زبان اشاره به شما بفهماند چه چیزی می خواهد.
 • دکتر جزف گارسیا کارشناس رشد کودک ایده ایی فراتر از این دارد. او معتقد است، می توان دایره لغاتی از زبان اشاره به کودک آموخت. او می گوید، کودکانی که می شوند ولی پدر و مادرانها ناشنوا هستند، می توانند برای برقرای ارتباط با پدر و مادر خود حرکات آنها را تقلید کنند. همچنین این کودکان نسبت به کودکان دیگر نیاز کمتری به کمک به دیگران دارند زیرا نیازها و افکار خود را بهتر بیان می کنند.
 • علائم و زبان اشاره به طور حتم از کج خلقی و گریه کودک شش ماه ایی که حتی با موفقیت زبان اشاره را یاد گرفته ، جلوگیری نمی کند.

آموزش زبان اشاره به کودک

زمانیکه می خواهید زبان اشاره را به کودک خود آموزش دهید باید انجام حرکات و علائم را چندین بار تکرار کنید. زمانی که او چند حرمت ساده و اولیه را یاد گرفت، می توانید حرمات بیشتری به او آموزش دهید. می توانیدآموزش را با حرکاتی که انها را به دفعات تکرار می کنید یا حرکاتی که باعث برانگیخته شدن علاقه کودک می شود آغاز کنید.

در حالی که آموزش زبان اشاره می تاوند همراه با سرگرمی باشد ولی گاهی اوقات قصد دارید حالت اضطراری را به کودک خود نشان دهید یا به دلیل برخی رفتارهای فرزندتان باید عصبانیت خود را به او نشان دهید. دراین جا به چند نکته که هنگام آموزش زبان اشاره باید آنهارا به یاد داشته باشید اشاره می کنیم.

 • آموزش همراه با سرگرمی باشد.
 • علائم را تکرار کنید.
 • کودک را تشویق کنید.
 • توقعات معقول داشته باشید.
 • از علائم ساده استفاده کنید.
 • اجازه دهید کودک دراستفاده از علائم مشارکت کند.
 • صبور باشید

وسایل کمک آموزشی

 • دی وی دی
 • فلش کارت
 • راهنمای آموزش
 • لغت نامه علائم
 • جدول دیواری

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید سوالات خود را از پرستار کودک بپرسید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری