بلاگ

آموزش مدیریت مالی به کودکان

هرسال در ماه اسفند خوشحال بودیم که کم کم عید و تعطیلات نوروزی از راه میرسد و ما هم بی خیال مشق و مدرسه از همان لحظه ای که پای سفره هفت سین، می نشینیم، عیدی می گیریم تا آخرین خانه ای که برای دید وبازدید عید میرویم. اصلا یکی از شور و شوق های اصلی ما برای رسیدن سال نو، گرفتن عیدی و فکر خرج کردنش بود؛ اینکه حالا با این پولی که جمع کردم، چه می توانم بخرم و چه کار می توانم بکنم. البته عایدی های ما همیشه هم به پول ختم نمی شد؛ ولی معمولا برای شگونش هم که شده یک اسکناس همراهش بود که وقتی همه را با هم می شمردیم بالاخره یک چیزی می شد با آن خرید … اون موقع که ما کلی با همین پول های عیدی ذوق می کردیم و خوش بودیم؛ حالا هرقدر هم که کم؛ ولی هرچی بود دوست داشتیم و برامون خیلی با ارزش بود … . ولی الان بچه ها کمتر از قبل، از دیدن یک کارتون قشنگ، رفتن به پارک یا گرفتن هدیه با یک اسکناس متبرک عیدی شاد می شوند و دلخوش . شاید چون الان دیگه بچه ها امکانات و بازیهای بیشتری در اختیار دارند و همین موضوع باعث شده است کمترقدر چیزهایی را که دارند بدانند. با وجود این هنوز مشتاق گرفتن عیدی هستند و با رفتن به هر خانه ای منتظراضافه شدن میزان اسکناسهای در جیبشان . ولی چطور میتوانیم به بچه هایاد بدهیم که قدرهرچیزی را که دارند یا هر هدیه ای که می گیرند، بیشتر بدانند. آنها می توانند از همین حالا پس اندازکردن یا بهتر استفاده کردن از پول هاشان را یاد بگیرند تا در آینده نیز پول هایشان را بی رویه و بی حساب وکتاب خرج نکنند.

مھارتی به نام سواد مالی

تربیت کودک و آموزش مهارت های مختلف به او مقطعی نیست بلکه فرایندی است که باید از ابتدا آن را پایه گذاری کرد. یکی از این مهارت ها هم روش درست خرج کردن پول یا پس اندازکردن آن است که بهتراست از همان ابتدا کودک آن را فرا بگیرد. معمولا هنگام دید وبازدیدهای عید، کودکان پول بیشتری دستشان می آید ولی ما چگونه میتوانیم نقش آموزشی غیرمستقیمی برنحوه نگهداری یا خرج کردن پول های عیدی آنها برایشان داشته باشیم؛ زیرا بدین ترتیب استقلال کودک نیز حفظ می شود؛ درواقع ما نباید این حس را به او منتقل کنیم که می خواهیم برای نحوه خرج کردن پول هایش تعیین تکلیف کنیم. وقتی فرد در کودکی بتواند روش درستی را برای خرج کردن پول هایش داشته باشد، قطعا در بزرگسالی هم بهتر می تواند از پس این کاربرآید. توجه داشته باشیم مهارت سواد مالی و چگونگی خرج کردن پول در آینده، موفقیت بیشتری را ازلحاظ مالی برای فرد به ارمغان می آورد تا داشتن سواد دانشگاهی.

آموزش های اولیه
معمولا بچه های یکی دوساله از ارزش پول آگاهی ندارند و چیزی از مفهوم عدد یا پول سردرنمی آورند، ولی می توانیم کم کم ارزش کاهش ضایعات را به انها یاد بدهیم؛ مثلا اگر یک لیوان شیر به کودک دادیم و فقط نصفش را خورد، باید به او یاد بدهیم که این نصفه هم ارزش دارد و نباید خراب شود. درواقع کودک باید بتواند ارزش هر چیزی را بداند و از آن لذت ببرد. ضمن اینکه می توان به تدریج مدیریت اقتصادی را در بچه های زیر ۳ سال به طور عملی آموزش داد؛ مثلا به آنها یاد داد که نباید هیچ چیزی را بی خودی دور ریخت و حتی اگر چیزی را میل نداشتی، می توانی بعدا آن را بخوری. معمولا در خانواده هایی که اقتصاد جایگاه تعریف شده ای دارد، اشفتگی و ناهماهنگی وجود ندارد که هرکسی هرطور دوست دارد رفتار کند و بیخودی پولش را هدر دهد و این الگو را کودک نیز کم کم از خانواده خود یاد میگیرد. به کودک هم می توان این مفاهیم را با زبان خودش یاد داد. برای بچه های ۳ سال به بالا داشتن قلک و مفهوم ارزش پس اندازکردن پول ضروری است؛ همان گونه که برای یک نوجوان داشتن حساب پس انداز با ارزش است. کم کم می توان به شکل بازی به کودک ارزش میزان سکه یا اسکناس را آموخت و اینکه برای مبادله و خرید هرچیز باید پول پرداخت. ضمن اینکه باید به تدریج فرق «نیاز» و «خواسته» را برای او مشخص کنیم؛ به این صورت که وقتی ما می رویم فروشگاه، خریدن مواد غذایی یک نیاز محسوب می شود؛ ولی هر روزلباس یا اسباب بازی نمی خریم و می توان رسیدگی و توجه به خواسته ها را اولویت بندی کرد؛ یعنی داشتن اسباب بازی یک خواسته محسوب می شود و نه یک نیاز که برای رسیدن به آن باید صبر کرد و باید بتوان بین موارد ضروری وغیرضروری تفکیک قائل شویم.

آموزش خرید کردن ومدیریت مالی
کودک از ۵ سالگی به بعد می تواند کم کم خرید کردن را یاد بگیرد؛ مثلا می توانیم به او بگوییم: «برو با این ۲ هزار تومن شیربخرو چون قیمت شیر ۱۵۰۰ تومانه ، تو باید ۵۰۰ تومان برگردونی» این گونه آموزش ها به تدریج ارزش پول را به کودک نشان می دهد. ضمن اینکه مفاهیمی چون کمتر و بیشتر و درواقع ارزش را نیز بهتر متوجه میشود و بعد مثلا می توانیم بگوییم: «ولی قیمت ماست ۵هزارتومانه و از شیر بیشتره. یعنی باید مفهوم اعداد را بدون اینکه حتی بتواند آنها را بنویسد کم کم یاد بگیرد و کمیت آنها را بفهمد. به این ترتیب کودک به طور غیرمستقیم با مفاهیم جمع و تفریق آشنا می شود.

آموزش مفهوم بودجه خانواده و پول توجیبی
در سنین ۷ سال به بالا و وقتی کودک به درستی با مفهوم اعداد آشنا می شود می توانیم به او بگوییم که با توجه به بودجه خانواده، ما چگونه باید خرید کنیم و به چه میزان باید برای آینده پس انداز داشته باشیم؛ بنابراین می توانیم به کودک بگوییم با توجه به درآمد خانواده، پول تو جیبی تو هم می تواند به چه میزان باشد و تو هم سعی کن برای خودت پس اندازی داشته باشی تا به موقع بتوانی از آنها استفاده کنی، تو باید بتوانی پولت را به بخش های کوچک تر تقسیم کنی؛ همان طور که ما این کار را انجام می دهیم؛ مثلا قسمتی از پولمان را به خرید مایحتاج ضروری اختصاص می دهیم، قسمتی را به تهیه خواسته های افراد خانواده، قسمتی را برای پرداخت قبض های مختلف برق، آب، گاز و … بدین ترتیب کودک متوجه میشود که ارزش و کارایی چقدر است و چطور باید آن را تقسیم بندی یا خرج کرد. ضمن اینکه برای رسیدن به خواسته خود باید صبورباشیم و یا اگر چیزگران یا غیرقابل استفاده ای می خواهد می توانیم به او یاد دهیم که گاهی باید از داشتن آنچه خیلی دوست دارد صرف نظر کند و همیشه نمی تواند هرچیزی را که می خواهد داشته باشد. درکنار همه اینها می توانیم به او بخشش کردن را هم بیاموزیم و به او یاد دهیم خرید کردن برای دیگران و کسانی که دوستشان داریم می تواند به اندازه خرید کردن برای خودمان لذت بخش باشد.

اسکناس های عیدی
گاهی می توان به کودک گفت اگر چیزی می خواهد و دوست دارد حتما آن را داشته باشد میتواند آن را با پول های عیدی خودش تهیه کند و حالا اگر مقداری هم کم داشت ما می توانیم به او کمک کنیم. درواقع کودک باید ارزش پول و صبرکردن برای خرج کردن آن را بیاموزد. کاری که ما برای ایام عید می کنیم این است که قبل از فرارسیدن تعطیلات و گرفتن عیدی به کودک بگوییم یا خودش همه عایدی هایش را جمع کند یا اگر دوست دارد همراه ما به بانک بیاید و بازکردن حساب بانکی و پس انداز را یاد بگیرد: کمتر می توانیم کودک را به پس اندازکردن در همان قلکش تشویق کنیم. ولی حتما به او اجازه دهیم اختیار خرج کردن پول عیدی خودش را داشته باشد؛ چون متعلق به خود اوست. ضمن اینکه به او پیشنهاد یا جهت هایی هم می دهیم که بهتربتواند تشخیص دهد چه چیز مناسبی برای خودش تهیه کند. درواقع ما باید همان طور که به کودک در محیط خانه، مدیریت عاطفی – روانی را آموزش می دهیم، مدیریت داخل و خرج را هم بیاموزیم تا در آینده هم مدیریت مالی بهتری داشته باشد.

پارسیان آوید در زمینه نگهداری، مراقبت و مشاوره از کودک، سالمند و یا بیمارتان در منزل با سابقه درخشان و کادر مجرب و باتجربه و تایید شده، خدمت گذار شما خواهد بود. . جهت ارتباط با این مرکز با شماره های ۲۲۶۹۷۹۰۶ الی ۰۸ تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری