بلاگ

آمپول فشار

گرچه زایمان اکثر بانوان به خودی خود آغاز می شود، ولی مواردی وجود دارد که درآن برای شروع زایمان باید به بدن بانوان تلنگر زد. اگر این مورد درباره ی شما صادق است، باید علت این تصمیم و نیز چگونگی اجرای آن را درک کنید.

القای زایمان چیست؟

القای زایمان، شروع هدفمند زایمان با روش های مصنوعی ، پیش از شروع خود به خودی زایمان است که به زایمان واژنی بیانجامد. هر زمان که خطر بالقوه ای مادر یا بچه را تهدید کند، زایمان القا می شود. احتمالاً پیش از اجرای القای زایمان، برای ارزیابی رسیده بودن دهانه رحم، مادر معاینه ی واژنی می شود. این معاینه نشان می دهد که آیا دهانه ی رحم برای باز و نازک شدن آماده است یا نه! در این صورت، دهانه ی رحم نرم و نازک خواهد بود. اگر دهانه رحم نرسیده باشد، احتمالاً القای زایمان ناموفق خواهد بود. دراین صورت، پزشک داروهایی برای نرم کردن دهانه ی رحم تجویز می کند. برای موفقیت القا باید سر بچه به خوبی داخل رحم نشسته باشد.

چه زمانی به القای زایمان نیاز دارید؟

پره اکلامپسی یا فشار خون بالای مزمن/ القای زایمان معمولا به مادرانی که به این مشکل مبتلا باشند توصیه شود، زیرا پره اکلامپسی رساندن مواد مغذی به جنین و جفت را محدود سازد و در برخی موارد می تواند برای مادر و فرزند خطرناک باشد.

تاخیر در رشد داخل رحمی/ زندگی جفت گسترده ی زمانی خاصی دارد و کاهی ممکن است پیش از آنکه بچه به دنیا آید با مشکل مواجه شود. به این معنا که جنین به طور پایدار رشد نمی کند و اگر این وضعیت مشکلی جدی برای جنین ایجاد کند القای ضروری خواهد بود. اگر نگرانی هایی درباره ی توانایی جفت برای حمایت از جنین وجود داشته باشد، انجام آزمایش خون و ادرار کمک می کند تا مشخص شود که آیا القای زایمان مناسب است یا خیر.

بارداری طولانی/ این مشکل یکی از دلایل عمده القای زایمان است ، زیرا پس از هفته ی چهل و دوم بارداری احتمال بروز خطر برای سلامت جنین افزایش می یابد. بنابراین تخمین موعد زایمان یابد به دقت بررسی شود.

دیابت/ اغلب مادران دیابتی بچه های درشت اندامی خواهند داشت. بنابران معمولا القای زایمان هنگام یا پیش از موعد تخمینی زایمان توصیه شود.

جاری شدن زودهنگام آب/ اگر بدون وجود انقباض های رحمی کیسه ی آب مادر پاره شود، به دلیل اینکه احتمال بروز خطرهای بیشتری برای جنین وجود دارد، معمولا القای زایمان در نظر گرفته می شود. علل دیگری که جدی، اما نسبتاً نادرند، عبارتند از مرگ داخل رحم، حساسیت به گروه خون، اختلال جنینی و مایع آمنیوتیک بیش از اندازه.

دلایل دیگر القای زایمان

باید علل اجتماعی نیز در نظر گرفته شود . گاهی زایمان برای رفاه مادر، ساعت کری بیمارستان، خانواده، محل اقامت مادر یا پزشک اجرا شود.

  • شاید مادر از حاملگی خسته شده است یا به دلایل شخصی میخواهد فرزندش در روز خاصی متولد شود.
  • امکان دارد خانواده یا شوهر قصد مسافرت داشته باشند یا پس از زایمان، مادر زمان محدودی برای مراقبت از نوزاد داشته باشد.
  • ممکن است کارمنان شیفت روز بیمارستان مجرب تر باشند و از مادر بهتر مراقبت کنند.
  • ممکن است فاصله ی بیمارستان از محل سکونت دور باشد و مادر می خواهد با اطمینان بیشتری به استقبال زایمان برود.
  • شاید پزشک به مسافرت می رود و القای زایمان را در نظر دارد و مادر نمی خواهد پزشکی دیگر زایمانش را انجام دهد.

زایمان چگونه القا می شود؟

برای تسکین ترس های مادر و کمک به او در تصمیم گیری آگاهانه، روند القای زایمان باید به دقت برای مادر تشریح شود.

پیش از تصمیم گیری درباره ی القای زایمان، بی تردید سوالهای زیر را بپرسید:

  • این روند چگونه بر من و فرزندم تاثیر می گذارد؟
  • القای زایمان چگونه بر زایمان من اثر خواهد گذاشت؟
  • اگرصبر کنم، چه اتفاقی می افتد؟

برای القای زایمان دارویی حاوی پروستوگلاندین را داخل واژن قرار می دهند تا به رسیده شدن دهانه ی رحم کمک کند و به این ترتیب، با نرم و نازک شدن دهانه ی رحم، مادر را برای زایمان آماده می سازد. این کار دهانه ی رحم را برای شروع زایمان آماده می کند. و احتمالا انقباض های آغازگر زایمان شروع خواهند شد. این کار با صلاحدید پزشک اجرا می شود.

داروی سینتوسینون

(اکسی توسین صنعتی)؛

سینتوسینون از طریق سرم تزریقی به داخل رگ داده می شود. اگر دهانه ی رحم رسیده یا در حال نرم و تازک شدن باشد. برای به جریان انداختن زایمان ، این روش بسیار موثر و موفق است.

پاره کردن بافت مخاطی؛

در این شرایط هنگام معاینه، مراقب پزشکی انگشتی را بین بافت مخاطی کیسه ی مایع آمنیوتیک و دهانه ی رحم وارد می کند. این کار می تواند در اتاق بیمار یا بخش زایمان صورت گیرد. به این ترتیب، بافت مخاطی از بخش زیرین دهانه ی رحم آزاد می شود و رها شدن هورمون پروستروگلاندین طبیعی را فعال می سازد.

پارگی کیسه ی آب؛

این روند نسبتاً بی درد مستلزم پاره کردن کیسه ی مایع آمنیوتیک پیش از یا هنگام زایمان است. از ابزاری پلاستیکی به نام قلاب آمنیو برای ایجاد سوراخ کوچکی در بافت مخاطی استفاده می شود که اجازه می دهد مایع آمنیوتیک از واژن به بیرون جاری شود. شاید این کار همراه با اتصال به سرم اکسی توسین مصنوعی، مادر برای شش تا هشت ساعت منتظر بماند. گاهی ممکن است زایمان به طور طبیعی شروع شود اما انقباض ها موثر نباشند یا نامنظم و گهگاه باشند و زایمان پیشرفت نداشته باشد. در نتیجه، تشدید زایمان ضروری می شود، یعنی به زایمان طبیعی شدت بخشیده می شود و این کار را می توان به روش هایی که گفتیم انجام داد.

اگر میخواهید روش های طبیعی بیشتری را امتحان کنید، ترجیحاً با تحریک نوک پستان و رسیدن به اوج لذت جنسی، معاشقه کنید. همراه با رسیدن به اوج لذت جنسی، اکسی توسین رها می شود که هورمون آغازگر روند زایمان است. این هورمون، همراه با پروستوگلاندینموجود در مایع منی مردانه، تمام چیزی است که برای به جریان انداختن زایمان نیاز دارید.

روغن پامچال منبع بسیار خوب پروستوگلاندین است . البته این ماده شروع کننده ی زایمان نیست، اما برخی از ماماها استافده از آن را به عنوان روشی برای آماده سازی دهانه رحم بانوان توصیه می کنند.

 

از القای زایمان چه انتظاری می رود؟

القای زایمان مثل زایمان خودبه خودی به تریج رخ نمی دهد . این روند از بیرون بدن نظارت و کنترل می شود و بسیاری از بانوان، نیروی انقباض ها را خارج از اندازه ی میزان باز شدگی دهانه ی رحم گزارش کرده اند.

شاید انقباض ها سخت تر و دردناکتر باشند و زودتر و برای مدتی طولانی تر به اوج برسند. شاید برای بسیاری این رخداد به معنای نیاز به مصرف مسکن  برای کنار آمدم با درد زایمان باشد. القای زایمان همیشه به معنای زایمان سریع تر نیست، اما اگر مادر نزدیک به شورع زامیان باشد، معمولا موجب تسریع زامیان خواهد شد.

بسیاری از متخصصان معتقدند که از آنجایی که القای زایمان با مداخلات پزشکی همراه است، پیش از اینکه هر گونه عمل تهاجمی باید روش های طبیعی تر امتحان شوند. اگر بدن مادردر وضعیت مناسب نباشد و القای زایمان اجرا شود، به احتمال بسیار زیاد زایمان به سزارین منتهی خواهد شد.

وقتی زایمان شروع شد، یادتان باشد تا از تمام تکنیک های که برای پیشرفت زایمان به باز شدن کانال زایمان کمک می کند استفاده کنید، مثل راه رفتن و راست قامت ماندن، تنفس و آرامش بخشی، هنگام القای زایمان مادر و بچه به دقت نظارت می شوند. اطمینان یافتن از این که مادر و فرزند می توانند زامیان را تحمل کنند، بسیار اهمیت دارد.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری