بلاگ

آندومتریوز و باروری

پرستار بیمار

 

آندومتریوز و باروری

آندومتریوز و باروری : اگر هنگام عادت ماهانه از درد به خود می پیچید! توجه داشته باشید که کاهی اوضاع بسیار خطرناک تر از کی گرفتگی دردناک است. تقریبا 176 میلیون خانم مبتلا به آندومتریوز در جهان با این بیماری خطرناک رو به رویند. در این عارضه معمولاً بافتی که لایه های داخلی رحم را می پوشاند، خارج از رحم رشد می کند. به گفته ی دکتر شاهین قدی، متاسفانه آندومتریوز یکی از علل اصلی ناباروری و درمان آن بسیار دشوار است.

 

آندرومتریوز چیست؟

طی چرخه ی طبیعی عادت ماهیانه، لایه های رحم ضخیم می شوند و سپس وقتی تخمک بارور شده جایگزین نشد، لایه ها می ریزند، و عادت ماهانه رخ می دهد. اما وقتی این لایه ها خارج از رحم شروع به رشد کنند- مثل روی تخمدان هایا داخل فضای لگن- این لایه ملتهب می شود، رشد می کند و مکانی برای خروج ندارد و به همین علت هنگام عادت ماهانه ناحیه ی لگن بسیار دردناک می شود و همراه با آن به بافت اطراف صدمه ی زیادی می زند. همچنین ممکن است به کیست های تخمدان به نام اندومتر منجر شود که پر از مایع آندومتریال است. متاسفانه هنوز پزشکان ازعلل اصلی این بیماری اطمینان ندارند، گرچه می دانند هورمون استروژن نقش بسزایی دارد.

لکه بینی و درمان نشانه ها

به گفته ی دکتر قدیر، برای اکثر بانوان مبتلا به این بیماری مرموز، تشخیص آن سالها زمان می برد. متاسفانه تنها روش مطمئن برای تشخیص بیماری نمونه برداری از بافت به روش جراحی است. به روش جراحی است. اگر این نشانه ها را داریدف باید آن را به پزشکان اطلاع دهید. نشانه های معمول عبارتند از درد مزمن لگن، گرفتگی های شدید عادت ماهانه، لکه بینی پیش از عادت ماهانه، دفع مدفوع و ادرار دردناک و ناراحتی یا درد هنگام آمیزش جنسی.

امکان دارد پیش از دستور برای نمونه برداری از طریق جراحی، پزشک درمان های سطحی دیگری را توصیهکند. جالب است بدانید که معمولاً اولین گزینه درمانی استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری است. مصرف قرص های ضد بارداری برای تثبیت هورمون ها مناسب هستند، اما گزینه ی بهتر، استفاده مداوم از قرص های جلوگیری است که برای مدتی طولانی تر عادت ماهانه خود را نمی بینید. بنابراین، همانطور که هورمون ها تنظیم می شوند، نشانه ها نیز بهبود می یابند. گزینه ی درمانی بعدی تزریق داروهاست که یک بار در ماه یا یک بار در هر سه ماه انجام می شود. این تزریق با کاهش میزان استروژن، یائسگی برگشت پذیری را برای بانوان به وجود می آورد تا چرخه ی عادت ماهانه ی طبیعی خود را نبینند. متاسفانه هنوز درمانی برای این بیماری یافت نشده است و معمولاً بخشی از بافت آسیب دیده به روش جراحی برداشته می شود.

ارتباط با باروری

بافت های آسیب دیده و کیست ها بیماری های خطرناکی هستند که آینده ی تولید مثل خانم ها را با مشکلاتی مواجه می کند. در حالی که دارو و جراحی نشانه ها را بهبود می بخشد، ولی تنها روش برای حفظ باروری منجمد کردن تخمک هاست تا اگر آندومتریوز بدتر شد، در آینده از آنها استفاده شود. بانوان مبتلا به این عارضه معمولاً برای باردار شدن از آی وی اف بهره می گیرند. خوشبختانه در دوران بارداری نشانه های این عارضه رو به بهبود می رود.

گرچه آندومتریوز درمان ندارد. ولی باید هر چه سریع تر مورد بررسی قرار گیرد. این کار نه فقط به درمان نشانهها کمک می کند، بلکه برای حفظ باروریتان زمان به شما بیشتر می دهد.

تصمیم گیری در مورد زمان

در مورد گزینه های درمانی باید اطلاعات کاملی درباره خطرات و فواید هر روش درمانی کسب کیند. ممکن است که هیچ درمانی را در پیش نگیرید. این به این دلیل است که علائم شما خفیف هستند، مشکل بارداری ندارید و یا به نزدیک دوران یائسگی هستید که ممکن است علائم بهبود یابند.

درمان های موجود

گزینه های درمانی شامل:

  • ضد درد: داروهای ضد درد التهاب را کاهش می دهند و کمک می کنند تا درد کاهش یابد.
  • درمان هورمونی: گسترده ای از درمانهای هورمونی وجود دارد که تخمک گذاری را متوقف می کند یا کاهش می دهد و آندومتریوز را کوچک می کند یا از بین می برد.

روش های درمانی که از حاملگی جلوگیری می کنند

  • قرص یا چسب ضد بارداری ترکیبی خوراکی: این ها شامل هورمون های استروژن و پروستروژن هستند و از طریق ممانعت از تخمک گذاری عمل می کنند و می توانند عادت ماهانه را سبک تر، کوتاه تر و کم دردتر هستند.
  • وسایل داخل رحمی: یک وسیله کوچک T شکل که هورمون پروژسترون آزاد می کند. این کمک می کند تا درد کاهش یابد و عادت ماهیانه سبک تر گردند. برخی خانم ها اصلا عادت ماهیانه نمی شوند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری