بلاگ

آنسفالیت ویروسی

آنسفالیت ویروسی

آنسفالیت ویروسی : در بیماری آنسفالیت ویروسی بر اثر عفونت های ویروسی مغز دچار التهاب می شود. همچنین در این بیماری اغلب مننژها یا همان غشاهایی که بر روی مغز و نخاع پوشیده شده اند نیز دچار التهاب می گردند. آنسفالیتهای ویروسی دارای شدتهای متفاوتی می باشند. برای مثال، یک آنسفالیت ویروسی می تواند به قدری خفیف باشد که تقریبا هیچ علایمی از خود نشان نداده و به رحمت بتوان آن را تشخیص داد. با اینحال گاهی اوقات آنسفالیت ویروسی خیلی شدید بوده و به طور بالقوه می تواند باعث مرگ شود.

 

علل ایجاد آنسفالیت ویروسی

ویروسهای مختلف بسیاری می توانند باعث ایجاد آنسفالیت ویروسی شوند . بعلاوه، آنسفالیت های ویروسی هنوز هم ممکن است بخاطر عوارض عفونت های دوره کودکی مثل سرخرک و اورون ایجاد شوند، گرچه انجام واکسیناسیون تا حد زیادی از این موارد کاسته است.

شایعترین علت آنسفالیتهای ویروسی مرگبار، هرپس سیمپلکس می باشد. (بخصوص در افراد مبتلا به ایدز)

علایم و نشانه های آنسفالیت ویروسی

موارد خفیف آنسفالیت های ویروسی معمولاً به طور تدریجی و در عرض چند روز ظاهر شده و ممکن است فقط باعث ایجاد یک تب خفیف و یک سر درد جزئی شود. با اینحال در موارد شدید علائم معمولاً به سرعت و در عرض 24 تا 72 ساعت خود را نشان می دهند. این علایم عبارتند از:

  • تب بالا
  • سردرد شدید
  • تهوع و استفراغ
  • ایجاد مشکلاتی در صحبت کردن
  • شعف یا فلج در یک یا چند قسمت از بدن
  • ضعف حافظه
  • از دست دادن شنوایی

اگر غشاهایی که مغز را پوشانده اند نیز دچار التهاب شوند مشکلات دیگری مثل سفت شدن گردن و عدم تحمل روشنایی زیاد نیز ممکن است بروز نماید. شخص مبتلا ممکن است دچار تشنج نیز بشود.

در بعضی موارد ابتدا فرد دچار گیجی می شود و سپس ممکن است خواب آلود شود و به تدریج هوشیاری اش را از دست داده و به کما می رود.

نحوه تشخیص آنسفالیت ویروسی

اگر شما مشکوک به ابتلاء به آنسفالیت ویروسی باشید در بیمارستان بستری خواهید شد . پزشک برایتان درخواست آزمایش خون خواهد نمود تا نشانه های عفونت ویروسی را در آن بیابد. همچنین برای بررسی قسمتهایی از مغز که بر اثر التهاب دچار تورم شده است اقدام به گرفتن سی تی اسکن یا ام آر آی می شود. یک نمونه از مایع نخاع نیز گرفته شده و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا به دنبال شواهدی از وجود عفونت درآن باشیم. همچنین برای بررسی فعالیتهای غیر طبیعی الکتریکی مغز که یکی از نشانه های عفونت ویروسی می باشد اقدام به گرفتن نوار مغزی می شود. خیلی به ندرت ممکن است نیاز به بیوپسی از مغز شود که در این موارد، تحت بیهوشی کامل اقدام به برداشتن تکه خیلی کوچکی از مغز می شود و سپس این نمونه را برای تایید تشخیص آنسفالیت ویروسی به آزمایشگاه پاتولوژی می فرستند.

نحوه درمان آنسفالیت ویروسی

آنسفالیت ویروسی که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد شده است را می توان با تزریق داروی ضد ویروس آسیکلوویر و همچنین تجویز داروهای کورتون دار برای کاهش التهاب مغز درمان نمود. در صورتی که تشنج نیز ایجاد شود از داروهای ضد تشنج می توان استفاده نمود. بیماران شدیداً بدحال را باید در بخش مراقبتهای ویژه درمان نمود.

پیش بینی عاقبت آنسفالیتهای ویروسی اغلب مشکل می باشد. افرادی که دچار آنسفالیت های ویروسی خفیف می شوند معمولاً در عرض چند هفته به طور کامل بهبود می یابند اما گاهی اوقات ممکن است سر دردهای گاه گاهی آنها  به مدت چند ماه نیز باقی بماند. موارد شدید آنسفالیتهای ویروسی نوع هِرپِس سیمپلکس در کودکان ممکن است باعث بروز اختلالات یادگیری شوند. در صورتی که درمان مناسب خیلی زود شروع شود معمولاً می توان عوارض این نوع آنسفالیت ویروسی را کاهش داد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری