بلاگ

آنفولانزآ

آنفولانزآ

آنفولانزآ : آنفولانزا شایعترین سرماخوردگی است که شیوع آن از اول پاییز آغاز و تا اواخر اردیبهشت کاه ادامه دارد. آنفولانزا به صورت بیماری واگیردار گریبانگر همه گروه های سنی می شود. تب و لروز، سردرد، دردهای عضلانی و استخوانی از جمله کمر درد، ضعف، خستگی و کوفتگی، سرفه های خشک، گلودرد، خشونت صدا و آبریزش بینی، از علایم شایع بیماری هستند.

سرماخوردگی و آنفولانزا علایم مشابهی دارند با این تفاوت که سرماخوردگی معمولا خفیفتر است و ممکن است بدون تب و یا با تب پایین باشد اما آنفولانزا به طور ناگهانی شروع می شود و با تب بالا همراه است. همچنین مدت زمان بیشتری طول می کشید تا آنفولانزا بهبود یابد امااین مدت در سرماخوردگی کوتاهتر است.

 

علت سرماخوردگی و آنفولانزا

بیش از 100 نوع ویروس مختلف می توانند سرماخوردگی ایجاد کنند. اما ویروس هایی که باعث آنفولانزا می شوند زیاد نیستند. همین مطلب یعنی انواع کم ویروسهایی که باعث آنفولانزا می شوندباعث شده واکسن هایی تهیه شود که به پیشگیری از آنفولانزا کمک می کنند. اما در مورد سرماخوردگی ساختن واکسن به دلیل تعداد زیاد ویروسها میسر نیست. استرس، خستگی شدید، تغذیه نامناسب، وجود بیماری اخیر که موجب کاهش مقاومت بدن شده باشد، بیماری مزمن، خصوصاً بیماری مزمن قلبی یا ریوی، حاملگی (سه ماه سوم)، افرادی که در یک محیط نیمه بسته زندگی می کنند. سرکوب ایمنی ناشی از دارو یا بیماری و مکانهای شلوغ به هنگام بروز همه گیری از عواملافزایش دهنده خطر ابتلا به آنفولانزا هستند.

راهای انتقال بیماری

ویروس به راحتی از طریق ترشحات تنفسی از جمله عطسه و سرفه و نیز از طریق تماس نزدیک، نظیر دست دادن و روبوسی از فرد بیمار به افراد سالم منتقل می شود.

در صورت بروز علایمی مثل: افزایش تب یا سرفه، وجود خون در خلط، گوش درد ، تنگی نفس یا درد قفسه سینه، ترشحات غلیظ از بینی، سینوسها یا گوشها، درد سینوس، درد شدید در صورت یا پیشانی، درد یا سفتی گردن، سرماخوردگی که بیش از 10 روز طول کشیده است، تنفس کوتاه، خشونت صدا، سوزش گلو یا سرفه مداوم، خس خس سینه، برای درمان کامل و درست باید حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا این علائم نشان دهنده عفونت شدید و عارضه دار شدن سرماخوردگی می باشند.

درمان

در طول 10-7 روز در صورتی که هیچ عارضه ای رخ ندهد بهبود خود به خودی اتفاق می افتد. اما اگر عارضه ای رخ دهد، بهبودی ممکن است 6-3 هفته به درازا انجامد. در این صورت مصرف دارو حتما باید با صلاحدید و تجویز پزشک انجام شود.

اقدامات درمانی

 • استراحت در منزل به ویژه در هنگام تب: استراحت کمک می کندتا بدن با ویروس به خوبی مبارزه کند.
 • استفاده از مایعات فراوان مانند آب، آب میوه و سوپ رقیق
 • غرغره آب یا آب نمک ولرم چند بار در روز باعث می شود سوزش گلو بهبود یابد.
 • خودداری از استعمال دخانیات و مصرف الکل
 • استفاده از قطره های بینی حاوی آب و نمک برای تخفیف گرفتگی بینی، موثر است.
 • برای افزایش رطوبت هوا از یک دستگاه بخور استفاده نمایید. رطوبت کمک میکند تا ترشحات ریه رقیق شده و راحت تر تخلیه شوند.
 • برای جلوگیری از سرایت بیماری دیگران، دستان خود را مرتباً بشویید، خصوصاً پس از تماس با ترشحات بینی یا پیش از خوردن غذا
 • از مصرف آنتی بیوتیک و هر گونه دارویی بدون تجویز پزشک خودداری کنید.
 • بی اشتهایی بسیار شایع است شاید در ابتدا فقط بتوانید مایعات بنوشید، اما پس از مدتی از مواد غذایی کم حجم حاوی مواد نشاسته ای بدون ادویه استفاده نمائید. از مصرف غذاهای چرب، سرخ کرده و ادویه دار بپرهیزید.
 • روزانه حداقل 8 لیوان آب بنشوید. نوشیدن مایعات بیشتر مثل آب میوه، چای و نوشیدنی های غیر گازدار نیز به رقیق شدن ترشحات کمک میکنند. مواد غذایی حاوی ویتامین ث نظیر آب مرکبات در کاهش وطل مدت بیماری موثر است.

واکسن آنفولانزا

واکسن تزریقی آنفولانزآ حاوی ویروس کشته شده است. استفاده از این واکسن پس از سن شش ماهگی مورد تایید قرار گرفته است.

ویروس های
آنفولانزا دائم در حال تغییر هستند. بنابراین واکسن های آنفولانزا باید هر ساله به روز شوند. یعنی هر واکسن فقط برای همان سال بکار رود. این واکسن قادر به پیشگیری از بیماریهای شبه آنفولانزا که توسط سایر ویروسها حاصل می شوند نیست. دو هفته لازم است تا پس از تزریق  واکسن آنفولانزا ایمنی علیه بیماری ایجاد شود و این محافظت یکسال استمرار خواهد داشت. در تزریق این واکسن حتما با پزشک متخصص مشورت شود. بهترین زمان برای تزریق واکسن مهر تا آذر ماه هر سال است.

افرادی که باید واکسن دریافت کنند

 • تمام اطفال 23-6 ماهه و افراد 65 سال به بالا
 • افراد با مشکلات مزمن پزشکی و تحت مراقبت طولانی مدت
 • افراد با بیماری های مزمن مانند: بیماریهای قلبی، کلیوی، ریوی، بیماریهای متابولیک نظیر دیابت، آسم، کم خونی و سایر عوارض خونی
 • شرایط خاص( نظیر مشکلات عصبی_عضلانی) که منجر به بروز ناتوانی های تنفسی می گردند.
 • افراد با ضعف سیستم ایمنی مثل: مبتلایان به ایدز- افرادی که تحت درمان طولانی با داروهای استروئیدی هستند- بیماری سرطانی تحت درمان با رادیوتراپی یا دارودرمانی
 • افراد 6 تا 18 ساله ای که تحت درمان طولانی با آسپیرین هستند.
 • زنانی که در فصل شیوع آنفولانزا قصد بارداری دارند.

افرادی که نباید واکسن دریافت کنند

در موارد آلرژی شدید به تخم مرغ، افرادیکه واکنش شدید نسبت به دوز قبلی واکسن آنفولانزا داشتند و مبتلایان به سندرک گیلن باره، تزریق .اکسن توصیه نمی شود مگر با نظر پزشک.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری