بلاگ

آنفولانزای مادر نقشی در ابتلا نوزاد به اوتیسم ندارد

آنفولانزای مادر نقشی در ابتلا نوزاد به اوتیسم ندارد

آنفولانزای مادر نقشی در ابتلا نوزاد به اوتیسم ندارد : تا مدت ها اینگونه شایع شده بود که ابتلا به آنفولانزا در دوران بارداری خطر بروز اوتیسم در نوزادان را افزایش می دهد. در حالیکه امروزه حاصل جدیدترین مطالعات انجام شده در آمریکا خلاف این ادعا را ثابت می کند خطری جنین را تهدید نمی کند.

گرچه ابتلا به آنفولانزا در دوران بارداری رویداد خوشایندی نیست ولی با این حال نقشی در بروز اوتیسم در نوزادان ندارد. در واقع این مدعا حاصل مطالعات انجام شده توسط گروهی از محققان مرکز کایزرپرمننت کالیفرنیای شمالی واقع در آمریکا است. گزارش نهایی این تحقیقات که در بخش اطفال نشریه پزشکی آمریکا (JAMA) به چاپ رسید حاکی از آن است که ابتلای مادر به ویروس آنفولانزا و یا تزریق واکسن این بیماری در دوران بارداری به هیچ وجه باعث افزایش خطر ابتلا نوزادان به اوتیسم نمی شود.

 

آنفولانزای مادر و اوتیسم

لیزا کروان، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: حاصل این یافته ها حاکی از آن است که هیچ ارتباط معناداری میان آنفولانزای مادر در دوران بارداری و ابتلا نوزاد به اختلالات طیف اوتیسم وجود ندارد. محققان برای دستیابی به این نتایج داده های مربوط به بیش از 200000 خانم باردار که در فاصله سالهای 2000 و 2010 در کالیفرنیا زایمان کرده بودند و همین طور نوزادان آنها را جمع آوری و مورد بررسی قرار دادند. از ابتلا به آنفولانزا در دوران بارداری پیشگیری کنید از میان کلیه مادران مورد مطالعه 1400 نفر معادل 0.7 درصد در دوران بارداری خود به آنفولانزامبتلا شده و تعداد 45231 نفر معادل 23 درصد نیز بر علیه این بیماری واکسینه شدند. از میان کلیه نوزادان متولد شده در طول مطالعه تنها 16 درصد آنها به اوتیسم مبتلا بودند. رقم بسیار اندکی که نمی توان به آن استناد کرده یا آن را به عنوان نتیجه در نظر گرفت. حتی علی رغم تقسیم بندی داوطلبان به گروههای کوچکتر بر اساس سه ماهه های مختلفی که در طی آن به آنفولانزا مبتلا شده یا بر علیه این بیماری واکسینه شده بودند باز هم ارقام به دست آمده منتج به نتایج قطعی و روشنی نشد. گرچه نتایج حاصل از این مطالعه دلگرمی بخش مادران است ولی باز هم در رابطه با تجویز این واکسن در دوران بارداری و خطرات احتمالی آن بر جنین همچنان به مطالعات بیشتری نیاز است. از سویی دیگر باید یادآور شد که ابتلا یه آنفولانزا در دوران بارداری می تواند منجر به بروز مشکلات دیگری شود. در واقع افزایش خطراتی نظیر زایمان زودرس و ابتلا نوزاد به ناهنجاری های مادرزادی بخشی از عوارضی است که ابتلا به آنفولانزای شدید در این دوران ممکن است برای مادر به همراه بیاورد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری