بلاگ

آنوریسم شریان آئورت

آنوریسم شریان آئورت

آنوریسم شریان آئورت : شاهرگ اصلی آئورت از سینه وارد شکم می شود و بعد در حدود ناف به دو شاخه اصلی تقسیم می گردد که هر یک به طرف یکی از اندامهای تحتانی می رود و گردش خون اندام های داخل لگن و هر دو پا را تامین می کند. قطر آئورت در شکم در حدود 2 تا 2.5 سانتی متر است. گاهی به دلیل تغییراتی که در ساختمان دیواره این رگ به علت رسوب کلسیم و کلسترول ایجاد می شود، جدار رگ ضعیف شده و مثل بادکنک شروع به بادکردن و گشاد شدن می کند، این گشادی در اصطلاح پزشکی آنوریسم نامیده می شود.

 

آئورت

آنوریسم تقریبا در تمام سرخرگ های بدن می تواند ظاهر شود. ولی شایعترین محل بروز آن در سرخرگ آئورت شکمی است. این بمیاری معمولا در سنین 60 به بالا بروز می کند و در سنین جوانی نادر است. طبق آمار این بیماری در مردان بیشتر از زنان است. پس از گشاد شدن سرخرگ بتدریج با فشار مداوم نبض، این اتساع افزایش می یابد و عینا مانند بادکنک که اگر در آن بیش از اندازه بدمیم در یک لحظه می ترکد، آنوریسم ها هم اغلب ممکن است به همین سرنوشت دچار می شوند.

علائم

متاسفانه آنوریسم ها بدون درد هستند و علائم بالینی چندانی ندارند. در اضخاص لاغر توجه به وجود یک توده یا برآمدگی نبض دارد در وسط شکم توسط خود بیمار و یا پزشک به تشخیص کمک میکند. حتی گاهی بیماران فکر میکنند که قلبشان به داخل شکم سقوط کرده است. ولی در اشخاص چاق آنوریسم قابل لمس نیست و در معاینه ممکناست خود بیمار و حتی پزشک هم متوجه آن نشوند. خطر بزرگ آنوریسم ترکیدن آن و خونریزی بسیار شدید است که اگر فورا عمل نوشد، غالبا سبب مرگ بیمار می شود. پارگی آنوریسم غالبا در اضخاص چاق اتفاق می افتد در حدود 80% آنوریسم های مردان نشده ظرف مدت 5 سال پس از تشخیص دچار پارگی می شوند.

اکثر بیماران در اوایل بیماری متوجه نبض غیر عادی در شکم خود می شوند و به تدریج با بزرگ شدن انوریسم و فشار آن بر روی نسوج مجاور ممکن است دردهای مبهم شکمی و یا پشت سبب ناراحتی بیمار گردد.

آنورسیم  غول پیکر آئورت شکمی مربوط به مرد 74ساله که به علت یک توده شکمی قابل مشاهده و بدون درد که در طول سه هفته بزرگ شده است به پزشک مراجعه نموده است. بلافاصله تحت درمان قرار گرفته و پانزده روز بعد از جراحی از بیمارستان مرخص شده است.

تشخیص

آنوریسم ها را باید قبل از بروز علائم بالینی عمل کرد. امروزه وجود سونوگرافی تشخیص دقیق آنورسیم ها را آسان کرده است، سی تی اسکن شکم نیز اندازه و حدود آنوریسم را به طور دقیق نشان می دهد. در صورتی که نبض های محیطی بیمار طبیعی باشد معمولا نیازی به عکسبرداری از عروق با ماده حاجب یا آنژیوگرافی نیست.

درمان

بجز بیماران بسیار مسن که بیماریهای پیشرفته ریوی دارند همه بیماران مبتلا به آنوریسم آئورت باید عمل شوند. بیمار یک روز قبل از عمل در بیمارستان بستری می شود تا آزمایش های مختلف خون، گرافی ریه، نوار قلب انجام شود و چند واحد خون هم گروه برای عمل آماده گردد.

جراحی تحت بیهوشی عمومی و با یک برش در خط وسط شکم آغاز می شود. قبل از شروع کار بر روی آنوریسم، جراح باید با نهایت دقت رگ آئورت را در بالا و پایین آنوریسم آزاد کند و با گذاشتن کلامپ های مخصوص عروق، جریان خون را به کلی قطع کند. سپس کیسه آنورسیم را در خط وسط با برشی طولی باز کرده و محتویات آن را که معمولا لخته های جداری است خارج کند. سپسکیسه آنورسیم را در خط وسط با برشی طولی باز کرده و محتویات آن را که معمولا لخته های جداری است خارج کند. در این موقع هنوز از دهانه شاخه های آئورت در این ناحیه خونریزی فعال وجود دارد که باید به سرعت با بخیه منترل شود. پس از این کار یک گرافت که همان شریان مصنوعی است به جای آنوریسم به دو سر سالم آئورت دوخته می شود که در حقیقت جایگزین قسمت گشاد شده آئورت می گردد. از جدا آنوریسم برای پوشش این گرافت استفاده شده و سپس جدار شکم دوخته میشود.

پس از عمل بیمار برای یک یا دو روز به بخش مراقبتهای ویژه منتقل می گردد. مهمترین نکته پس از جراحی آنوریسم، همکاری بیمار در جهت خروج از تخت و راه رفتن و توجه به تمرینات تنفسی است که از روز بعد از عمل از سوی پرستار بخش آی سی یو داده می شود، تا از عوارض بی حرکتی نظیر نفخ شکم، خوابیدن ریه ها روی هم و تجمع ترشحات در ریه و تب و نیز لخته شدن خون در اندام تحتانی جلوگیری گردد. تمرینات تنفسی شامل کشیدن نفس های موثر و کمک به خروج ترشحات می باشد. گاهی توصیه می گردد از یک وسیله به نام اسپیرومتر تشویقی استفاده نمائید.. که شما را تشویق می نماید تا تنفس های عمیق با دامنه طولاتی داشته باشید . پس از عمل یک لوله از بینی بداخل معده شما فرستاده می شود که به کیسه ای متصل است و ترشحات و هوای اضافه معده را تخلیه می نماید تا احساس درد و سنگینی در شکم شما کمتر گردد. این لوله ممکن است روز پس از عمل یا دو روز بعد به دستور پزشک خارج گردد. و مایعات در حد میل و تحمل برای شما شروع گردد.توجه داشته باشید پس از شروع مایعات از خوردن غذا بدون میل اجتناب ورزید. یک لوله ادراری نیز ار بالای ناحیه آلت تناسلی (در مردان) وارد مثانه شده و به کیسه جمع آوری ادرار وصل گردد تا حجم دقیق ادرار شما پس از عمل کنترل گردد بنابراین پس از عمل تخلیه ادرار از راه مجرا صورت نمی گیرد. لوله مذکور نیز چند روز پس از عمل خارج می گردد و شما می توانید به طور طبیعی ادرار نمایید. در خانمها این لوله از طریق مجرای ادرار تعبیه می گردد. ممکن است برای دسترسی مناسب به عروق شما نیز پس از عمل یک راه وریدی مرکزی در گردن یا زیر استخوان ترقوه شما تعبیه گردد که نیاز به گرفتن رگ دیگر در دستان شما را مرتفع می سازد و از طریق آن سرم و آنتی بیوتیک به شما داده می شود و آن نیز قبل از فعالیت روده ها به حالت اول برگشته و بیمار می تواند غذا بخورد و شش تا هفت روز پس از عمل نیز از بیمارستان مرخص می شود. پس از بازگشت به خانه بیمار می تواند در اتاق راه برود ولی برگشت به کار و فعالیتهای معمولی نیاز به چهار تا شش هفته استراحت است.

عوارض جراحی

عوارض زودرس شامل خونریزی از محل بخیه های آئورت است که باید با عمل مجدد و فوری کنترل شود. البته این عارضه نادر است. بیشترین عوراض پس از عمل مربوط به مشکلات قلبی ریوی است و به همین دلیل بیمار باید پس از عمل به بخش مراقبت ویژه منتقل شود.

در مقایسه با خطر عمده پارگی و مرگ حاصل از آن در آنوریسم آئورت، خطرات عمل بسیار کم و قابل پذیرش است و مسلما عمل جراحی نقش مهمی در نجات جان این بیماران ایفاء می کند.

پیشگیری

هیچ دارویی وجود ندارد که با مصرف آن از ایجاد آنوریسم آئورت بتوان جلوگیری کرد. به طور کلی بهترین روش برای جلوگیری از این بیماری سالم نگه داشتن عروق خونی است. از این رو فشار خونتان را کنترل کنید، سیگار نکشیدف ورزش کنید، از کلسترول و چربی رژیم غذایی بکاهید و از اضافه شدن وزن و چاقی پیشگیری نمایید، بیماری سیفلیس را سریعتر درمان کنید، استرس را در خود کاهش دهید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری