بلاگ

آنژیوگرافی

سرخرگهای کرونری، خون و اکسیژن مورد نیاز عضله قلبی را تامین می کنند. ممکن است این سرخرگ ها متعاقب تجمع کلسترول، سلول ها یا سایر موارد دچار تنگی شوند. این امر سبب کاهش جریان خون به قلب شما می شود. این امر سبب کاهش جریان خون به قلب شما می شود. اگر یک لخته خون از خلال سرخرگ را دچار انسداد سازد ، حمله قلبی رخ می دهد.

چرا من به آنژیوگرافی نیاز دارم؟

انژوگرافی کرونری یک تست ویژه با استفاده از اشعه ایکس می باشد که جهت مشخص نمودن محل و میزان انسداد سرخرگ های کرونری صورت می گیرد. آنژیوگرافی به پزشک شما کمک می کند تا بررسی نماید که آیا شما نیاز به درمانهایی نظیر آنژیوپلاستی، جراحی بای پس کرونری یا درمان دارویی دارید یا خیر؟

استفاده از آنژیوپلاستی در همه انواع انسداد ضروری نمی باشد. گاهی آنچه ما بدان نیاز داریم صرفا استفاده از دارو و همچنین کاهش فشارخون، مصرف رژیم سالم غذایی، مصرف سیگار، فعالیت جسمانی و کاهش کلسترول خون می باشد.

در طول آنژیوگرافی چه اتفاقی رخ می دهد؟

ممکن است جهت آرامبخشی به شما دارو داده بشود، اما شما همچنان بیدار هستید.

شما به آزمایشگاه کاتترگذاری بیمارستانمی روید. شما بر روی یک میز سفت کنار یک دوربین و ساید تجهیزات دراز می کشید.

پزشک، منطقه ای را بر روی کشاله ران یا بازوی شما بی حس و یک لوله (کاتتر) را داخل سرخرگ شما کرده و به قلب شما می راند. این امر بیش از یک نمونه گیری خون درد ندارد.

مایع مخصوصی از طریق کاتتر رانده می شود تا سرخرگها به شکل مطلوبی در عکسبرداری با اشعه ایکس دیده شوند.

تصاویر اشعه ایکس متعددی با حرکت مایع در سرخرگ گرفته می شود.

ممکن است از شما خواسته شود که نفس خود را نگه دارید یا سرفه کنید.

با بررسی تصاویر اشعه ایکس، پزشک هر گونه مشکل موجود در سرخرگ های شما را تشخیص می دهد.

در صورت تمایل، شما می توانید در طول و پس از زمان عمل، تصاویر اشعه ایکس را ببینید.

آنژیوگرافییک نوع تست با استفاده از اشعه ایکس است که تنگی سرخرگهای شما و همچنین تعداد و شدت آنها را در صورت وجود، نشان می دهد و مشخص می کند که برای آنها چه باید بکنیم. اگر گرفتگی وجود داشه باشد ممکن است شما دارو مصرف کنید و یا بسته به تعداد رگهای درگیر، شدت گرفتگی و محل دقیق قرار گرفتن تنگی ممکن است تحت روشهای درمانی کرونری از طریق پوست (PCI) مانند آنژیوپلاستی یا استنت یا جراحی باز قلبی بگیرید. کاتتر (لوله) از طریق سرخرگ آئورت وارد سرخرگ کرونری می شود.

ممکن است من چه احساسی داشته باشم؟

اندکی فشار در هنگام وارد شدن کاتتر.

بندرت اندکی احساس ناراحتی در قفسه سینه با وارد شدن مایع.

احساس نیاز به ادرار کردن.

بندرت احساس تهوع.

اگر تصوریری از حفره پمپ کننده اصلی قلب تهیه شود (که در دو سوم آنژیوگرافی ها تهیه می شود) ممکن است شما احساس گر گرفتگی از سر تا پا نمایید که به مدت 20 ثانیه متعاقب مصصرف مایع به طول می انجامد.

در طول آنژیوگرافی شما بیدار هستید و دستورات پزشک را انجام می دهید.

پس از آنژیوگرافی چه اتفاقی رخ می دهد؟

کاتتر خارج می شود.

یک پزشک یا پرستار فشار مستقیمی  را بر روی محل وارد شدن کاتتر به مدت 25 دقیقه یا بیشتر وارد می کند تا مطمئن شود که خونریزی داخلی وجود ندارد.

از شما درخواست می شود که به آرامی چند ساعت به پشت دراز بکشید.

اگر کاتتر گذاری از طریق رگ و بازو صورت گرفته باشد، شما نیاز به دراز کشیدن ندارید.

شما به اتاق بیمارستان یا بخش مراقبت های ویژه کرونری (CCU) بر میگردید.

ممکن است به علت دراز کشیدن به پشت یا در محل وارد شدن کاتتر احساس درد می کنید.

من چگونه می توانم یاد بگیرم؟

با پزشک، پرستار یا مشاور سلامتی خود مضورت کنید. اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده ایدف ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند. ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است.

شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید. دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری