بلاگ

آکنه

 

آکنه

آکنه : انواع مختلفی از آکنه (acne)وجود دارد. شایع ترین نوع آن، آکنه  وولگاریس(vulgaris) یا همان آکنه معمولی می باشد. که بسیاری از نوجوانان را گرفتار می سازند. آکنه  معمولی در جنس مذکر بسیار شایع تر و شدیدتر می باشد. این وضعیت بر اثر تغییرات هورمونی که در هنگام بلوغ پدید می‌آید ایجاد می‌شود و ممکن است در سنین پایین تر و حتی در سن ۱۰ سالگی نیز ظاهر شود جوشها معمولاً بعد از سن بلوغ فروکش می کنند اما ممکن است تا بعد از ۳۰ سالگی هم باقی بمانند.

 

جوش غرور جوانی

آکنه می تواند باعث ناراحتی های روحی روانی بسیاری شود و نوجوانانی که دچار آکنه هستند ممکن است خاطر ظاهری که ایجاد می‌شود تجارت بکشند انواع غیر شایع آکنه عبارتند از: آکنه شغلی که بر اثر تماس کارگران با بعضی از انواع روغنهای صنعتی ایجاد می‌شود و آکنه بر اثر مصرف دارو که به خاطر استفاده از بعضی داروها مثل داروهای کورتون دار به وجود می آید.

علل ایجاد آکنه

آکنه معمولی بر اثر افزایش بیش از حد سبوم (sebum) ایجاد می شود. سبوم یک ماده چربی می باشد که توسط غدد سباسه (sebaceous) در پوست  تولید می‌گردد به‌طور طبیعی سبوم  به طرف فولیکول مو تخلیه شده و از طریق دهانه فولیکول که در سطح پوست قرار دارد خارج می گردد و باعث می شود که پوست چرب و نرم شود، با این حال وقتی که غدد سباسه به مقدار زیادی سبوم تولید کنند فلیکول ها مسدود می‌شوند اگر سبوم  در دهانه فولیکول گیر کنند سفت  شده و رنگ آن تیره می شود و به آن اصطلاح آهن دانه سرسیاه(black haed) گفته میشود. در بعضی موارد فولیکول ها توسط کراتین(kratin) مسدود می شوند.

کراتین یک پروتئین فیبروز می باشد که توسط سلول‌های پوست ساخته می شوند در چنین مواردی سبومی که در زیر آن گیر کرده است سفت شده و به رنگ سفید در می آیند که به آن اصطلاح آهن دانه سر سفید(white head) گفته می شود. در هر دو نوع این انسدادها باکتری ها در داخل  سبوم تکثیر پیدا کرده و باعث التهاب در بافت های اطرافش می شود آکنه ایی  که در هنگام بلوغ شروع می‌شود احتمالا به علت افزایش حساسیت به هورمونهای جنسی مردانه (اندروژنها) می باشد . این هورمون های جنسی مردان هم در پسرها و هم در دخترها وجود دارد و میزان آنها در هنگام بلوغ در خون افزایش میابد اندرو ژن‌ها باعث می‌شوند که غدد سباسه بیشتر سبوم تولید کنند از آنجایی که آکنه در بعضی خانواده ها بیشتر دیده می شود احتمال دارد که یک عامل ژنتیکی هم در ایجاد آن نقش داشته باشد. استفاده از استروئیدهای آنابولیک در  بعضی از ورزشکاران برای رشد بیشتر عضلاتشان مصرف می‌کنند ممکن است باعث افزایش میزان اندروژن ها شود و بنابراین چنین افرادی بیشتر احتمال دچار شدن به آکنه را دارند ،که ممکن است در مواقع استرس فرد زیاد است بدتر شود در دختر ها ممکن است که به علت تغییرات هورمونی که در طی چرخه عادت ماهانه ایجاد میشود وبدتر گردد این  وضعیت همچنین ممکن است در هنگام استفاده از لوازم آرایشی روغنی تشکیل شود عدم رعایت بهداشت باعث بروز آکنه نمی‌شود اما تجمع چربی ها و سلول های مرده پوست ممکن است خطر مسدود شدن فولیکول ها را افزایش داده و باعث شود که باکتری ها در آن تکثیر نمایند.

هنوز هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد مصرف غذاهای چرب و شیرینی ها و یا شکلات می تواند باعث تشدید آکنه شود آکنه شغلی معمولاً به علت تماس طولانی مدت پوست با لباس های روغنی ایجاد می شود.

علایم آکنه

آکنه معمولی در مناطقی از پوست ایجاد می شود که تعداد و تراکم غدد سباسه در آن قسمتها زیاد می باشد. در هنگام بلوغ موها،  صورت و قسمت بالای تنه به خاطر افزایش تولید سبوم چرب می گردد، با این حال در افراد دچار آکنه این چرب بودن بیش از حد می باشد تا کمی بیشتر در صورت ایجاد می شود اما سایر مناطق پوست مثل قسمت بالای پشت، وسط سینه، شانه ها و گردن نیز از جاهای هستند که آکنه  در آنجا ها دیده می شود. آکنه معمولاً در فصل زمستان بدتر می‌شود و در فصل تابستان به خاطر افزایش مواجهه با نور خورشید بهتر می گردد ضایعاتی که بر اثر آکنه شغلی ممکن است ظاهر شوند در قسمت های از پوست که با لباس روغنی تماس دارد مثل رئال ایجاد می شود تمام انواع ممکن است

بعضی یا تمام علایم زیر را داشته باشند:

  • دانه های سر سیاه کوچک
  • دانه های سر سفید کوچک و سفت.
  • جوش های قرمز که اغلب آنها حاوی چرک زرد رنگ میباشد.
  • توده های قرمز،سفت ، بزرگ و دردناک .
  • توده های حساس در زیر پوست بدون داشتن سر واضح( کیست‌ها)

تمام انواع ضایعاتی که در بالا ذکر شد ممکن است در یک زمان در فرد مبتلا به آکنه دیده شوند اما شدت آکنه از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد ضایعاتی امری ممکن است بعد از بهبودی نیز جایشان باقی بماند.

نحوه درمان آکنه

آکنه خفیف می‌توان با اقدامات ساده‌ای درمان نمود و از عود آن پیشگیری کرد این اقدامات ساده عبارتند از:

  • شستن پوست دو بار در روز با آب گرم و داغ و یک صابون ملایم هیچگاه پوست خود را محکم نشویید.
  • هیچگاه جوش های تان را نکنید زیرا این کار ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت و باقی ماندن جای جوش شود.
  • ا ز یک کرم بنزوئیل پروکساید(benzoyl peroxide) برای قسمتهای دچار آکنه استفاده کنید . پزشک ممکن از همچنین یک داروی مالیدنی مثل کرم رتینوئید یه نماید تا باعث شور شدن کراتین هایی که دهانه منافذ فولیکول های مو را بسته‌اند شود. همچنین پزشک ممکن است یک آنتی بیوتیک مالیدنی را تجویز نماید آکنه های متوسط اغلب می‌توان با موادی کم داروهای آنتی بیوتیک خوراکی مثل (تتراسیکلین داکسی سیکلین) با موفقیت درمان نمود اگر درمانهای فوق با شکست روبرو شود ممکن است پزشک دارویی ایزوترتینوئین (اکوتان) تجویز نماید.

این دارو برای جوش های شدید غده ای و و کیستیک بسیار موثر می باشد از آنجایی که مصرف این دارو می تواند باعث بروز ناهنجاری‌هایی در جنین شود، خانم های باردار و یا خانم های که تصمیم به حامله شدن دارند نباید از این دارو استفاده نمایند به علاوه این دارو می‌تواند باعث خشکی دهان، ترک خوردن لبها ،کاهش بینایی شبانه، افزایش چربی تری گلیسیرید خون و اختلال در آنزیم های کبدی شود. افرادی که از این دارو استفاده می کنند باید به طور مرتب آزمایش خون بدهند تا در صورت وقوع عوارض جانبی مصرف دارو را متوقف نمایند. مصرف قرص های ضد بارداری در بعضی خانم‌ها ممکن است به بهبود آکنه کمک نماید زیرا این قرص ها که حاوی هورمونهای زنانه هستند، می‌توانند با اثرات هورمون های جنسی مردانه اندروید ژن‌ها مقابله نمایند. هیچ راه درمان سریع برای آکنه وجود ندارد، با این حال اگر درمان در مراحل  اولیه آکنه شروع شود ممکن است از باقی ماندن جای جوش ها روی پوست جلوگیری شود. آکنه های کیستیک بزرگ را میتوان با تزریق کورتون درمان نمود اگر جای جوش ها باقی بمانند می توانید با استفاده از روش هایی مثل درم ابریژن آنها را پاک نمایید در این روش لایه بالایی پوست را بر می دارند که این کار تحت بیهوشی انجام میشود.

 

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری