بلاگ

آکنه

آکنه

آکنه : به دنبال تغییرات هورمونی دوران بلوغ، یکی از شایع ترین مشکلات نگران کننده که نوجوانان با آن رو به رو هستند، جوش (آکنه) است. آکنه نوعی بیماری پوستی است که اکثراً روی صورت به وجود می آید و کاهاً شانه ها، پشت و سینه را درگیر می کند. عوارض اجتماعی جوش گاهی می تواند مهم تر از سلامت جسمی فرد باشد. عواملی که تصور می شود در شکل گیری آکنه نقش دارند عبارتند از : افزایش تولید چربی (سبوم)، انسداد منافذ سباسه (غدد چربی) و باکتری (پروپیونی باکتری آکنه). در دوران نوجوانی و بلوغ سطح هورمون های جنسی بالا می رود و می تواند موجب افزایش ترشح چربی از غدد چربی (سباسه) پوست شود. به دنبال افزایش ترشح چربی، مجرای غدد چربی مجاور فولیکول مو بسته شده و محیط مناسبی برای رشد باکتری های به دام افتاده و ایجاد عفونت ثانویه می شود که نتیجه این فعل و انفعالات، پاسخ التهابی شدید و ایجاد جوش (آکنه) است.

 

پوست و آکنه

جوش ها به دو دسته غیر التهابی یا کومدون ها (سر سفید و سر سیاه) و التهابی (با قرمزی، برجستگی کوچک پوستی کمتر از نیم میلی متر غیر چرکی و چرکی، ندول و کیست) تقسیم می شوند.

سه نوع رایج جوش وجود دارد که اغلب ترکیبی از آنها در فرد مبتلا وجود دارد:

 • سر سفیدها هنگامی شکل می گیرند که افزایش چربی غدد سبابه انسداد منافذ غدد چربی شود. سر سفیدها زیر پوست قرار دارند و در صورت اضافه شدن عفونت ثانویه تبدیل به جوش های التهابی می شوند و می توانند به وصرت ضایعات برجسته کوچک غیر چرکی و چرکی و یا ضایعات بزرگ ظاهر شوند.
 • سر سیاه ها زمانی شکل می گیرند که ترشحات چربی به طور مستقیم در معرض هوا قرار گرفته و اکسیده می شوند و به این ترتیب رنگ سیاه به خود می گیرند.
 • آکنه کیستی، شدیدترین شکل آکنه است. این توده های حساس ملتهب زیر پوست، قابل خارج کردن نیستند و نباید سعی در تخلیه آنها کنید. آکنه های کیستی می توانند جای جوش ایجاد کنند و شما نباید با فشار دادن، مالش دادن و دست کاری جوش های صورت خود، احتمال ایجاد جای جوش را افزایش دهید. آکنه یک بیماری قابل درمان است و شما می توانید با درمان دارویی توسط پزشک نتیجه بهتری به دست آورید.

شواهدی مبنی بر اینکه رژیم غذایی با عدم رعایت صحیح بهداشت سبب ایجاد آکنه شود، وجود ندارد. اگر برای شما کاملاً ثابت شده است که غذاهای خاصی باعث بدتر شدن آکنه شما می شود،بهتر است از خوردن آن غذاها پرهیز کنید. می توان در خانه اقداماتی انجام داد تا نگرانی نوجوان کاهش یابد.

توصیه های خانگی

آکنه خفیف و متوسط اغلب با رعایت این گام ها در خانه مهار شدنی است:

 • از فشار دادن، مالش خشن و دست کاری هر نوع آکنه، پرهیز کنید. هرگز نباید ضایعات آکنه خود را بکنید یا خالی کنید.
 • اگر پوست چربی دارید، شستشو با آب گرم مفید است. توجه داشته باشید، شستشوی مفرط سبب اختلال در اکثر برنامه های درمانی می شود.
 • از کرم ها یا مواد آرایشی چرب و روغنی و حالت دهنده های مو بپرهیزید. اگر مواد آرایشی استفاده می کنید باید عاری از چربی باشند.
 • تعریق می تواند آکنه را بدتر کند بنابراین پس از ورزش استحمام کنید.
 • از قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید یا لامپ های برنزه کننده و نظایر آن اجتناب کنید. نور خورشید بسیار کند. استفاده از کلاه های دورپهن، فکر بسیار خوبی است.
 • اگر نیاز دارید که صورت خود را بتراشید، تراشیدن را با دقت و با تیغی نیز پس از نرم کردن موها با آب گرم و با استفاده از ژل یا کف مناسب انجام دهید.
 • زیر لباس و تجهیزات ورزشی که روی نقاط آکنه دار پوست قرار می گیرند پارچه نخی بپوشید.
 • صبور باشید، رفع آکنه زمان می برد.
 • برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

فرآورده هایی که می توانید برای درمان آکنه خفیف تا متوسط در خانه استفاده کنید:

 • بنزوئیل پر اکسید: یکی از درمان های اصلی آکنه در منزل است.
 • اسیدسالیسیلیک. این فرآورده برای درمان و پیشگیری از آکنه خفیف در اشکال لوسیون، کرم، ژل یا پد قابل تهیه است.
 • الکل و استون. ترکیب این دو، چربی را از پوست پاک می کند و اثر ضد باکتریایی اندکی هم دارد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری