بلاگ

آیا افراد سالمند لازم به مصرف آسپیرین هستند؟

 

 

در پژوهشی که در مجله Annals of Internal Medicine منتشر شده است، محققان کارگروه خدمات پیشگیری آمریکا توصیه کرده‌اند، افرادی که در دهه پنجاه عمر خود زندگی می‌کنند و در معرض خطر بیماری قلبی عروقی قرار دارند، باید روزانه دوز پایینی از آسپرین (81 میلی‌گرم) را، برای کاهش خطر سرطان روده، و بیماری قلبی عروقی مصرف کنند.

البته، استفاده از دوز پایین آسپرین، باید تحت نظر پزشک و بر اساس اولویت‌های مورد نظر پزشک و سلامت کلی شخص انجام شود، چراکه خطر خونریزی و بعضی عوارض جانبی، ممکن است با مصرف آسپرین افزایش پیدا کند. افراد 50 تا 69 ساله، در خطر بالایی برای بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند، و استفاده از آسپرین، می‌تواند مانع از بروز حملات قلبی، و سکته مغزی و سرطان روده بزرگ شود.

چه کسانی به مصرف قرص آسپیرین نیاز دارند؟

در سال های اخیر مصرف آسپیرین به خصوص در سنین پایین افزایش پیدا کرده اما همه افراد از خوردن آسپیرین سود نمی برند. نظریه رایجی که وجود دارد این است که آسپیرین فقط باید به 2 دلیل استفاده شود؛ برای پیشگیری اولیه و برای پیشگیری ثانویه.

 

پیشگیری ثانویه در مورد افرادی مصداق دارد که مبتلا به سکته قلبی یا تنگی شناخته شده رگ های قلبی و مغزی شده اند. در این بیماران، آسپیرین با رقیق تر کردن خون، جلوی تشکیل مجدد لخته را می گیرد. در پیشگیری اولیه هیچ مشکل شناخته شده ای وجود ندارد ولی فرد از نظر پشیکی دارای شرایطی است که بهتر است آسپیرین مصرف کند.

اگر همه افراد جامعه بخواهند سر خود این دارو را مصرف کنند، هزینه زیادی به دولت تحمیل می شود. علاوه بر این، آسپیرین عوارض گوارشی دارد. افرادی که به مدت طولانی از این دارو استفاده می کنند بیشتر در معرض خونریزی های گوارشی و مغزی هستند. گاهی نیز فرد به عمل جراحی اورژانسی نیاز داردو آسپیرین باعث می شود خونریزی حین عمل خیلی زیاد باشد، بنابراین آسپیرین در افراد کمتر از 55 سال به عنوان پیشگیری اولیه توصیه نمی شود. پژوهشگران علوم پزشکی در انگلیس در بررسی‌های خود دریافتند فقط افرادی که قبلاً دچار بیماری‌های قلبی و یا سکته شده‌اند باید به صورت روزانه آسپرین مصرف کنند و مصرف آسپرین در مورد بیمارانی که تاکنون دچار حمله قلبی نشده‌اند و یا سکته نکرده‌اند تأثیر زیادی در پیشگیری از سکته ندارد.

تاکنون پزشکان برای پیشگیری از سکته به افرادی که به دلیل سن بالا، فشار خون و کلسترول بالا در معرض خطر بیماریهای دریچه قلب بودند توصیه می‌کردند به طور روزانه آسپرین مصرف کنند.

این روش که به عنوان اولین راه پیشگیری از بروز سکته در دنیای پزشکی شناخته شده است و با تحقیق اثرات مصرف آسپرین بر روی یک گروه از بیماران به دست آمده بود. اما تحقیقات جدید شواهد دقیق‌تری را عرضه می‌کنند زیرا نتایج این تحقیقات بر اثر تحقیق بر روی فرد فرد بیماران به دست آمده است.

محققان اثر آسپرین را بر روی 95000 بیمار که به احتمال کمی ممکن بود به حمله قلبی دچار شوند و 17000 بیمار که احتمال حمله قلبی در آنها به دلیل این که قبلاً دچار حمله قلبی و یا سکته شده بودند بالا بود را بررسی کردند.

این مطالعات نشان می‌دهد در گروه‌هایی که احتمال بروز حمله قلبی در آنها پایین است، با مصرف آسپرین فقط تا 20 درصد از بروز حمله قلبی پیشگیری می‌شود و میزان سکته و مرگ در این افراد با مصرف آسپرین هیچ تفاوتی نمی‌کند. اما خطر خونریزی‌های داخلی در این بیماران به واسطه مصرف آسپرین تا یک سوم افزایش پیدا می‌کند.

اما بیمارانی که قبلاً دچار حمله قلبی یا سکته شده بودند و با احتمال خیلی بالا در معرض سکته دیگری هستند مصرف آسپرین به میزان زیادی این خطرات را کاهش می‌دهد.

آسپرين‎ به‎‎ علت‎‎ ممانعت از ايجاد لخته با مقدار كم‎‎ 300״ ميلي‎ گرم در روز״ بـراي‎ كاهش‎ خطر حمله‎‎ قلبي‎, سكته مغـزي‎ و سـرطان‎ روده‎‎ بزرگ‎ در افراد سالخوره كاربرد دارد.

حدود 2 درصد افراد به‎‎ ويژه بيمـاران‎ مبتلا به‎‎ آسم‎, به آسپرين‎واكنش‎ هاي‎ حساسيتي‎ نظير بثورات‎, خارش‎, خفگي‎‎ و تنگى نفس‎ شديد نشان‎مي‎ دهند. همچنين‎ برخي‎‎ افراد دچار وزوز گوش‎ مى شوند كه‎ با قطع‎ آسپرين‎ برطرف‎ مي‎ شود.

آسپرين‎‎ به‎ مقدار زيـاد بـراي‎ درمـان التهاب‎ مفصلي‎‎‎ در صورتى كه‎ اقـدامـى بـراي‎ مقابله‎ بـا عـوارض‎ آن‎ نشـود بـروز زخـم‎ و خونريزي‎ را سبب‎ مي‎ شود. زنان‎ باردار به‎‎‎‎ ويژه در سه ماهه سوم‎ بارداري‎ نبايد آسپرين‎ مصرف‎ كنند, زيرا مي‎ تواند خونريزي‎ در مادر و كودك‎ را سبب‎ شود.

افراد حساس‎ به‎ ساليسيلاتها و يا مبتلا به‎‎ زخم‎, نقرس‎ يا خونريزي‎ معده نبـايـد از آسپرين‎ استفاده‎ كنند. در افراد بالغ كه‎ عوارض‎ جـانبـي‎ را بروز نمي‎‎ دهند آسپرين‎ داروي‎‎ انتخابى براى درمان‎ مداوم‎ جزئي‎ و ساير دردهاست‎.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری