بلاگ

آیا به کودکان اجازه استفاده از تبلت را بدهیم؟

این سوالی است که بسیاری  از والدین دارند که به دلیل افزایش انواع دستگاه های لمسی در زندگی هایمان ( تبلت، گوشی هوشمند، لپ تاپ های لمسی) از خود می پرسند.علاقه ای که کودکان برای استفاده از این دستگاه ها دارند برای هر پدر و مادری واضح است اما تاکنون علم توسعه ای در زمینه بررسی مسئله ارتباط بین استفاده از تبلت و توسعه شناختی با جزییات کند بوده است.بیشتر واکنش ها به این مسئله تاکنون که توسط سازمان های خبری و خیره ها ارائه شده است یا بیشتر ترساننده بوده است و یا پیشنهاداتی برای والدین بوده تا استفاده از آن را بسیار کم کنند و محتوا را به شدت تحت نظر داشته باشند و یا قرار دادن کودک در مقابل هرگونه صفحه نمایشی را تا سن ۲ سالگی منع کرده اند. با این حال این  پیشنهادات همراه هیچ گونه مدرک علمی که تاثیر استفاده از صفحات لمسی بر توسعه کودک را نشان دهد ارائه نشده است.

استفاده از گوشی های اندروید برای کودکان

چرا ممکن است صفحات لمسی بر توسعه شناختی اثر بگذارند؟
صفحات لمسی رابط کاربری شهودی را ارائه می کنند که به کودکان این امکان را می دهد تا تحریک حسی شرطی شدیدی را در طول دوره ای که بالاترین توسعه عصبی را دارند به دست بیاورند. به طول مثال، نوزادان قادرند تا بر روی صفحه بزنند یا آن را رد کنند قبل از اینکه کنترل حرکتی شان کامل توسعه یافته باشد. تنوع، تعداد و پیچیدگی پاسخ های شرطی که یک کودک می تواند از صفحات لمسی دریافت کند بسیار بالاتر از اسباب بازی های فیزیکی سنتی هستند و درنتیجه باعث ایجاد فعالیت شناختی با سطح بالاتری می شود. ترکیب تعامل پاداشی با تحریک حسی و شناختی متنوع می تواند تاثیرات مثبت و منفی را بر توسعه شناختی داشته باشد.

چه تحقیقاتی در رابطه با تاثیر استفاده از صفحات لمسی انجام شده است؟
تنها ۵ سال پیش آی پد معرفی شد و صفحات لمسی اخیرا به محیط کودکان افزوده شده است. در کودکان با سن بالاتر، بازی های کامپیوتری که تحرک دارند باعث ارتقا پردازش دیداری، توجه و کنترل حرکتی می شود درحالی که تماشای منفعل تلویزیون با کاهش توانایی های زبانی در ارتباط است. این وضعیت برای صفحات نمایشی نیز صادق است. تماشای منفعل ویدئو در تبلت ممکن است منجر به تحریک شناختی کمتر نسبت به استفاده از برنامه های موبایلی شود که برمبنای اصول آموزشی ساخته شده اند. با این حال، شواهد تجربی این ارتباطات هنوز موجود نیست.

درحال حاضر مطالعه ای با عنوان ( رفتارهای توجهی و یادگیری کودکان در ارتباط با صفحات لمسی) که اولین مطالعه علمی دراین زمینه است درحال انجام است تا مشخص کند کودکان ۶ ماه تا ۳ ساله چگونه از دستگاه های لمسی استفاده می کنند و چگونه این استفاده و یا عدم استفاده بر توسعه شناختی، مغزی و اجتماعی آنها تاثیر می گذارد. این پروژه  هم به صورت آنلاین و هم پرسشنامه های کوتاه در دانشگاه لندن درحال انجام است. والدین با پرکردن پرسشنامه های ۲۰ دقیقه ای در مورد رشد فرزندشان، استفاده از رسانه ها و عادات خوابشان به این تحقیق کمک می کنند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری