بلاگ

آیا تتو در بارداری ایمن است؟

 

جوهر وارد جریان خون نمی شود (سوزن تتو فقط تا عمق ۱٫۸ اینچ وارد پوست می شود.) اما تحقیقات کمی که روی جوهر تتو انجام گرفته نشان می دهد برخی از رنگ ها متابولیزه می شوند یا از طریق غدد لنفی جذب می شوند. و در موارد بسیار نادری جوهر به باکتری آلوده است. علاوه بر این هر بار که سوزن در پوست فرو می رود احتمال بروز عفونت نیز وجود دارد. در این شرایط خطر ابتلا به هپاتیت یا ایدز از سوزن آلوده وجود دارد. بیشتر سالن هایی که کار تتو انجام می دهند، به تمیزی محل کار توجه بسیار زیادی دارند. در مورد وسایل و روش های انجام کار باید از اداره در آن کشور و سازمان های محلی مجوز رسمی انجام این کار را داشته باشند.

مادر بارداری که تتو انجام میدهد

اینجا به چند خطر اصلی که با انجام تتو در دوران بارداری مرتبط است اشاره می کنیم:

آیا مطمئن هستید که سوزن مورد استفاده برای تتو استریل است؟

شما هرگز نمی توانید مطمئن شوید، سوزنی که شخص تتو کار استفاده می کند استریل است.

  • سوزن غیر استریلی مانند هپاتیت ب که باعث عفونت کبد می شود و بیماری ایدز قرار می دهد.
  • همیشه این خطر وجود دارد که این بیماری های عفونی خطرناک از طریق سوزن آلوده از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. شما هم می توانید این بیماری عفونی را به جنین  خود منتقل کنید.

فشار شدید و بیهوش شدن مادر

تعدادی از افراد  تتو کار، مادر باردار را تتو نمی کنند زیرا همیشه خطر غش کردن و از هوش رفتن مادر باردار حین انجام تتو وجود دارد.

  • استفاده از داروهای بی حسی برای کاهش درد بیش از حد تتو در دوران بارداری خطرناک است.
  • استفاده نکردن از این مواد نیز منجر به احساس درد غیرقابل تحمل می شود.

عفونت های پوستی

در طول دوران بارداری پوست شما کشیده می شود که موجب می شود بیش از حد حساس شود.

  • انجام این کار شما را در معرض بیماری های پوستی قرار می دهد.
  • همچنین پوست حساس نیز درد بیشتری را احساس می کند که همین مسئله فشار زیادی به مادر می کند.

رنگی که در تتو مورد استفاده قرار می گیرد می تواند جذب بدن شما شده و از طریق جریان خون به جنین منتقل شود.

رنگ های تتو

رنگی که در تتو مورد استفاده قرار می گیرد می تواند جذب بدن شما شده و از طریق جریان خون به جنین منتقل می شود.

تغییر شکل سریع تتو

در دوران بارداری وزن شما بسیار افزایش می یابد و پوست شما نیز کشیده می شود.

  • پس از زایمان پوست شما جمع می شود و وزن شما بسیار کاهش می یابد.
  • شکل و طرح تتو در دوران بارداری اصلا شبیه شکل و طرح آن پس از زایمان نیست.

تولد نوزاد نارس

برخی از افراد تتو کار معتقدند درد، ضربه و حمله عصبی ناشی از انجام تتو ممکن است منجر به زایمان زود هنگام شود. البته این اتفاق خیلی گزارش نشده ولی به طور حتم خطری است که وجود دارد. خطرات مرتبط با انجام تتو در ماه های ابتدایی بسیار ناچیز و اندک است. ممکن است شما ترجیح دهید، انجام تتو را پس از زایمان به تعویق بیاندازید. در حقیقت اگر پس از زایمان نوزاد را با شیر خود تغذیه می کنید، تتو را پس از شیر گرفتن نوزاد انجام دهید زیرا ممکن است جوهر تتو از طریق جریان خون وارد شیر شده و به نوزاد منتقل شود.

تتو و اپیدورال

روش تزریق داروی بی حسی به قسمتی از گودی کمر با استفاده از یک سوزن خمیده و تو خالی است. سوزن از میان مهره های پشت شما می گذرد و به فضای بیرونی اطراف نخاع وارد می شود.

برخی از متخصصین زنان و زایمان و بیهوشی درباره بی خطر بودن استفاده از اپیدورال برای خانم هایی که روی کمر خود تتو انجام داده اند مطمئن نیستند. بر اساس یک تئوری سوزن می تواند باعث نفوذ بافت های رنگی در ستون فقرات شده و همان محل عفونت کند. مقاله های پزشکی  اندکی در این زمینه وجود دارد ولی تا کنون مشکلی گزارش نشده اشت. اما اگر شما روی کمر خود تتو دارید یا قصد دارید روی کمر خود تتو انجام دهید باید قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید.

وجود تتو در قسمت پایین کمر به تنهایی نمی تواند عامل عدم استفاده متخصص بیهوشی از اپیدورال، حین زایمان باشد. ممکن است شما شنیده باشید که رنگ تتو با اپیدورال یا سوزن بی حسی نخاعی برداشته شده و وارد مایع نخاعی یا جریان خون می شود، البته این اتفاق نمی افتد. رنگ تتو ی ترمیم شده روی پوشت ثابت می شود، همچنین از نظر شیمیایی این رنگ ساکن است. به عبارت دیگر تتو به بدن آسیب نمی رساند. بنابراین حتی اگر رنگ تتو وارد جریان خون یا مایع نخاعی شود عوارض جانبی ندارد.

البته امیدواریم در دوران بارداری اقدام به انجام تتو نکرده باشید زیرا اصلا  کار درست و عاقلانه ایی نیست . هنگامیکه پوست هنوز قرمز و متورم است حداقل دو هفته طول می کشد که پوست ترمیم شود، بنابراین وارد کردن سوزن اپیدورال در پوست زخمی و ملتهب احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد و متخصص بیهوشی این حق را دارد که در موارد این چنینی سخت گیر باشد. حتی اگر پوست کاملاً بهبود یافته باشد، متخصص بیهوشی می تواند محل وارد کردن سوزن اپیدورال را انتخاب کند. او قسمتی از پوست را انتخاب می کند که با تتو طراحی نشده باشد تا احتمال بسیار کم بروز خطر، کاهش یابد. خطری که ممکن است با انجام تزریق، به زخم تبدیل شده و طرح روی بدن تغییر کند. با پزشک متخصص زنان و زایمان و یا بیمارستان مربوطه، قبل از زایمان، مشورت کنید تا مطمئن شوید مشکلی ایجاد نمی شود.
اگر می خواهید تتو انجام دهیداطمینان حاصل کنید که تتو کار شما این دستورالعملها را رعایت می کند:
• دارای مجوز رسمی برای این کار باشند.
• در حین انجام این کار از دستکش استفاده کنند.
• دارای دستگاه های ضدعفونی شده جهت استریل کردن تجهیزات
• سطح و کف کاملا پاکیزه و تمیز باشد.
• تمام سوزنها نو باشند و برای هر خال کوبی تنها یکبار استفاده شود.
• تتو کار باید در لباس استرلیزه باشد
• موادی که برای تتو استفاده می شود باید استریل و آکبند باشند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری