بلاگ

آیا فرزندتان مبتلا به زردی است؟

پرستار کودک

آیا فرزندتان مبتلا به زردی است؟

آیا فرزندتان مبتلا به زردی است؟ : اگر پوست نوزادتان کمی زرد رنگ است، خیلی نگران نباشید- در زیر می خوانید که چه اتفاقی در  حال رخ دادن است و چه باید کرد.

بروز رنگ زرد روی پوست نوزاد را زردی می خوانند. این مشکل زمانی رخ می دهد که میزان زیادی بیلی روبین از سلول های قدیمی قرمز خون در بدن نوزاد وجود داشته باشد. بیلی روبین را کتد می شکند و از کلیه ها و مدفوع دفع می شود. وقتی میزان آن زیاد شود، بیلی روبین به پوست فرستاده می شود. قرار گرفتن در معرض پرتوهای ماورای بنفش نوز خورشید روند شکسته شدن انها را سرعت می بخشد.

 

بیماری زردی در نوزادان

تفاوت

اگر نوزاد دو یا سه روز پس از تولد زرد رنگ به نظر رسید، طبیعی است که نگران شوید، اما این زردی فیزیولوژیکی و طبیعی است پس جای نگرانی وجود ندارد. عوامل طبیعی زردی به سه دسته تقسیم می شوند. پیش از زایمان، جفت (کار کبد را انجام می دهد) و کبد نوزاد که پس از تولد باید به کار کردن مستقل عادت کند. امکان دارد این کار زمان بر باشد. هنگام تولد روده های بچه پر از مکونیوم است- طی نه ماه ذخیره شده اند- و خروج آن نیز زمان بر است. دفع مدفوع آهسته یا تأخیر در خروج مدفوع به معنای باز جذب فیلوروبین است. اولین شیر که کلسترول یا آغوز نامیده می شود ملین ملایمی است که به تخلیه مکونیوم کمک می کند. نوزادانی که بلافاصله پس از تولد به شیر خوردن تمایلی نشان نمی دهند، شاید از این شیر شگفت انگیز بهره نبرند و مشکل زردی که در پی آن بروز کند.

زردی شیر مادر ( یا شروع زردی با تأخیر) از حدود ده روز پس از زایمان آغاز می شود و می تواند برای چند ماه ادامه یابد. نوزادان مبتلا به این نوع زردی سالم هستند و بدون هیچ درمانی بهبود می یابند. اما چرا گاهی شیر مادر بازجذب بیلی روبین را افزایش می دهد؟

نوع شدیدتر این نوع زردی، عارضه ی زردی پاتولوژیک خوانده می شود. معمولا این عارضه طی 24 ساعت اول پس از زایمان شروع می شود که میزان بیلی روبین به شکل خطرناکی افزایش می یابد. عموما زردی پاتولوژیکی باعث مشکلات کبدی می شود، مثل جداری با گروه خون پدر و مادر، عفونت مادرزادی، اختلالات ژنی، یا خونریزی زیر پوست سر. اگر نوزاد به زردی پاتولوژیک مبتلاست باید سریعا درمان آغاز شود. در موارد نادر، امکان دارد که برای پیشگیری از مشکلات به تعویض خون نیاز داشته باشد.

درمان زردی

حدود ده درصد از نوزادان مبتلا به زردی به نوردرمانی نیاز خواهند داشت. این کار با قرار دادن پوست بدن نوزاد در مقابل نور فلوروسنت آبی انجام می شوند. این نور بر بیلی روبین پوست بچه اثر می گذارد به این ترتیب بیلی روبین در آب حل می شود و با ادرار و مدفوع دفع خواهد شد. به تازگی چراغ های ال ای دی جدیدی وارد بازار شده است. این چراغ های کوچک و متحرک میزان انرژی نوری را که نوزاد در معرض آن قرار می گیرد، بهبود می بخشند. می توان این چراغ ها را در کنار گهواره نصب کرد تا دیگر نوزاد مجبور نباشد با چشمان پوشیده در محفظه بماند.

حتی وقتی فرزندتان به زردی مبتلا است به شیردهی پستانی او ادامه دهید، چون شیر مادر به دفع بیلی روبین کمک می کند. وقتی رنگ مدفوع او از سیاه به زرد خردلی تغییر کند این واقعیت (دفع بیلی روبین در رنگ زرد ادرار و مدفوع اشهاد می شود) اگر فرزندتان برای نوشیدن شیر بی حال است، شیرتان را بدوشید و او را با قاشق چای خوری، سرنگ یا فنجانی کوچک تغذیه کنید. نوزادانی که نوردرمانی می کنند، برای پیشگیری از کمبود آب بدن به آب نیاز ندارند، زیرا شیردهی پستانی فرزندتان بر اساس نیازش این کار را انجام می دهد.

نوزادانی که هنگام ترک بیمارستان هنوز زردی دارند، شاید نیاز باشد که به نوردرمانی در خانه ادامه دهند، پرستاران در بخش خصوصی می توانند واحد نوردرمانی متحرک را برای استفاده به خانه ی شما بیاورند. آن ها نمونه ی خون می گیرند، شیردهی پستانی را بررسی می کنند و به پزشک گزارش می دهند. به این ترتیب مجبور نیستید که از فرزندتان جدا شوید و در نتیجه، روند شیردهی و برقراری پیوند مختل نخواهد شد.

چه زمانی باید نگران باشیم؟

برای معاینه کلی و بررسی میزان زردی فرزندتان باید سومین روز پس از زایمان، او را نزد پزشک ببرید. اگر فرزندتان برای تغذیه از خواب بیدار نمی شود، وزن از دست داده است، تعداد پوشک های کثیف و خیس او کاهش یافته و دمای بدنش زیاد است و بیشتر از گذشته زرد به نظر می رسد، او را نزد پزشک ببرید. پس از اینکه متوجه زردی فرزندتان شدید به سرعت او را به درمانگاه برسانید، زیرا این کار به تشخیص نوع زردی و پیشگیری از رخداد هر پیچیدگی کمک می کند.

متخصصان چه می گویند…

فرزندم با نشانه ی سرخی روی پشت سرش متولد شد. بسیاری از اطرافیانم به من گفتند که این باعث مرگ بچه خواهد شد، عده ای نیز گفتند که این مورد به فونتامل (ملاج نرم) مربوط می شود. این علامت چیست و چگونه می توانم آن را از بین ببرم؟

به گفته ی برجی ایرلند، نرس ماما، این نشانه ای که شرح می دهید نشانی مادرزادی است که توت فرنگی خوانده می شود، و کاملا بی ضرر است. این نشانه هیچ ربطی به فونتانل ندارد و برای از بین بردن آن نمی توانید کاری انجام دهید- با گذشت زمان به خودی خود از بین خواهد رفت.

در زبان پزشکی نشان مادرزادی توت فرنگی، تجمع مویرگ ها (غده ی خوش خیم) خوانده می شود. زیرا از رگ های خون ساخته شده است این نشان به تدریج کم رنگ و ناپدید خواهد شد برخی فقط یک تا دو سال طول می کشد اما نشانه های مادرزادی بزرگ تر شاید تا شش سال طول بکشد و گاه اگر بزرگ باشد، برای ناپدید شدنش 10 سال زمان می برد. این نشان مادرزادی به شکل توت فرنگی است زیر پوست برآمده و سرخ روشن است. شاید به نظر واقعا خطرناک برسد اما مسری نیستند و بزرگ تر نمی شوند.

معمولا نشان مادرزادی توت فرنگی پس از زایمان مشخص می شود و در اولین ماه ها به آرامی رشد می کند دلیل این نشانه ها به چگونگی زایمان یا هر کاری که طی بارداری انجام داده اید، نیست. نشان مادرزادی توت فرنگی در هر جای بدن می تواند ظاهر شود، اما عموما روی سر، پشت یا سینه یافت می شوند.

معمولا نشان های کوچک تر سریع تر از بزرگ ترها محو می شوند. ولی نشان توت فرنگی بزرگ که به زمان طولانی تری برای محو شدن نیاز دارد، ممکن است در نهایت لکه قهوه ای رنگ کوچکی روی پوست به جای بگذارد.

آیا می دانستید؟

زردی نوزاد ارتباطی به مصرف زیاد میوه ها و سبزی های زرد رنگ در دوران بارداری ندارد.

حقیقت: نوزادتان نسبت به شما تعداد بیشتری استخوان در بدنش دارد!

نوزادان مجموعا با 270 استخوان متولد می شوند. اما زمانی که به سن بلوغ می رسند، فقط 206 استخوان خواهند داشت. این استخوان ها ناپدید نمی شوند اما ضمن رشد برخی با هم ترکیب می شوند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این مطلب از پرستار کودک راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

 

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری