بلاگ

آیا مادران مبتلا به دیابت می توانند باردار شوند؟

دیابت نوعی بیماری مزمن است که خیلی بی سر و صدا شخص را درگیر می کند. گاهی حتی بدون اینکه شخص سابقه ی ژنتیکی و خانوادگی داشته باشد به این بیماری مبتلا می شود. ولی برای بانوانی که در سنین باروری قرار دارند، این بیماری میتواند موجب ترس و نگرانی آنها شود و شوق و علاقه مادر شدن را با استرس و دلهره همراه باشد. اگر چه خطرات ناشی از بارداری بانوان مبتلا به دیابت را نمی توان نادیده گرفت، اما سوء برداشت ها و بزرگ نمایی ها در این زمینه نیز بسیار است و می تواند بر استرسی ناشی از این موضوع بیافزاید. به هر جال، شرایط آنقدر که می گویند سخت نیست!

دیابت و بارداری

بانوان دیابتی می توانند مادر شوند و فرزندان سالمی به دنیا بیاورند. تنها نکته ی مهم این است که این افراد برای مادر شدن باید اقدامات احتیاطی خاصی را انجام دهند. به طور خلاصه می توان گفت که بله می توانند.

از آنجایی که دیابت یک بیماری مزمن است، فرد مبتلا باید مراقب سلامتی خود باشد. نظارت بر میزان قند خون و بررسی مداوم آن بسیار ضروری است. اهمیت و ضرورت این اقدامات و مراقبت ها در بارداری دو چندان است، زیرا در این دوران بدن در معرض تغییرات متعددی قرار دارد. در دوران بارداری باید بیش از پیش با پزشک خود در تماس باشید و سعی کنید بیماری دیابت خود را به بهترین نحوی که می توانید مدیریت کنید. به این صورت می توانید یک بارداری موفق را پشت سر گذاشته و نوزاد سالمی را به دنیا بیاورید.

نحوه ی تاثیر دیابت بر بارداری

بیشترین عوارض بیماری دیابت، تاثیر بر کلیه ها، چشم ها و سیستم عصبی است این اثرات به ترتیب به نام های دیابت نفروپاتی، رتینوپاتی و نوروپاتی شناخته می شوند. البته ممکن است پس از زایمان علایم این عارضه ناپدید شوند.با این حال ممکن است نیاز به درمان نیز وجود داشته باشد. نکته مهم این است که در صورت مشاهده هر نوع تغییری در بدنتان باید پزشک خود را مطلع کنید. نشانه های رایجی که میان مادران دیده می شود و نیاز به مراجعه به پزشک دارند عبارتند از :

 • عفونت ادراری که منجر به تب می شود.
 • فشار خون بالا که منجر به احتباس مایعات می شود.
 • تورم در اندام و صورت
 • دفع پروتئین در ادرار
 • سندرم تونل کارپال که منجر به بی حسی و سوزن سوزن شدن دست می شود.
 • ساخته شدن اجسام کتونی در بدن
 • خطر زایمان زودرس یا نیاز به سزارین

اگر این مشکلات برای مدت طولانی تشخیص داده نشوند، باعث وخیم شدن مشکلات چشم، آسیب های عصبی و اختلال شدی کلیوی می شوند. در این شرایط ممکن است استراحت مطلق، بستری در بیمارستان یا ختم بارداری و سزارین تجویز شود. دیابت کنترل نشده ممکن است جنین را نیز در معرض خطر قرار دهد. مشکلاتی که ممکن است در است در این شرایط برای جنین ایجاد شود عبارتند از:

 • سطح بالای قند خون که ممکن است منجر به تجمع چربی در شانه ها و دیگر اندام ها شود.
 • سطح پایین قند خون پس از تولد
 • زردی
 • خطر چاقی یا ابتلا به دیابت در طول زندگی

چگونه کاهش خطر عوارض دیابت در بارداری

اگر میزان قند خون پیش از بارداری و در طول مدت بارداری کنترل شود، بسیاری از مشکلات ناشی از دیابت کاهش پیدا می کند. با انجام اقدامات ساده ای در طول بارداری و حتی پیش از آن، می توان این مشکلات را کاهش داد.

این اقدامات عبارتند از:

برنامه ریزی/ بهتر است پیش از بارداری برنامه مناسبی داشته باشید و و ضعیت سلامت خود را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید. همچنین لازم است سطح قند خون اندازه گیری شده و سایر تاثیرات دیابت بر بدن بررسی شوند. ممکن است نیاز باشد در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید.

معاینات منظم/ در دوران بارداری معمولاً مادر به صورت منظم توسط پزشک مورد معاینه قرار می گیرد، با این حال یک مادر باردار مبتلا به دیابت به معاینات بیشتری نیاز دارد. این معاینات به این منظور هستند که هر گونه تغییر با عارضه ی ناشی از دیابت در مراحل اولیه تشخیص داده شوند و از خطرات و تاثیرات آنها بر مادر و جنین پیشگیری شود.

بررسی منظم میزان قند خون/ تغییرات قند خون در افراد دیابتی بسیار شایع است و در صورت مصرف انسولین شدت بیشتری می یابد. از آنجاییکه بارداری نیز باعث ایجاد تغییرات مداوم و سریع بدن می شود، بسیار مهم است که بدانید چگونه ایت تغییرات را با انسولین، تغذیه و ورزش مدیریت کنید. همیشه مواد قندی یا آبنبات به همراه داشته باشید تا در شرایط بحرانی و ضروری از آنها استفاده کنید. در صورت بروز مشکل به اطرافیان اطلاع دهید و به آنها بگویید که در صورت پایین آمدم قند خون چگونه به شما کمک کنند.

رژیم غذایی سالم/ بیماران دیابتی باید رژیم غذایی سالمی را دنبال کنند تا اطمینان حاصل شود که سطح قند خون آنها در حالت عادی باقی می ماند. در دوران بارداری ضرورت این تغذیه سالم نیز افزایش می یابد. بنابراین توصیه می شود تحت متخصص تغذیه، رژیم غذایی مناسبی تهیه نموده و مواد غذایی مناسب مصرف نمایید.

ورزش/ برای یک مادر مبتلا یه دیابت انجام حرکات ورزشی در طول بارداری و پیش از آن الزامی است. فقط توجه داشته باشید که در دوران باردرای، تمرینات ورزشی باید متناسب با شرایط مادر باردار اصلاح شود. روزی 30 دقیقه پیاده روی سریع یا شنا اثرات مفید به همراه خواهد داشت.

مصرف داروهای مجاز/ مصرف بسیاری از داروها در دوران بارداری ممنوع است . پیش از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید و داروهای تجویز شده را در دوزهای توصیه شده مصرف نمایید.

مکمل اسید فولیک/ معمولاً به بانوانی که قصد بارداری دارند و همچنین به دیابت به دوز بالاتر و حدود 5 میلی گرم در روز نیاز دارند. علت این است که اطمینان حاصل شود که جنین با نقص هایی مثل اسپینا بیفیدا مواجه نشود. مصرف این مکمل با مشورت پزشک باید تا هفته ی دوازدهم بارداری ادامه پیدا کند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری