بلاگ

آیا می توان بلافاصله پس از عمل زیبایی بینی باردار شد؟

آیا می توان بلافاصله پس از عمل زیبایی بینی باردار شد؟

آیا می توان بلافاصله پس از عمل زیبایی بینی باردار شد؟ :  به طور کلی در دوران بارداری به دلیل خطر قرار گرفتن جنین در معرض آسیب های احتمالی انجام هیچ یک از عمل های جراحی به خانم های باردار توصیه نمی شود. در واقع بهتر است در دوران بارداری از قرار گرفتن تحت بی هوشی عمومی و انجام جراحی های غیر اورژآنسی خودداری کرده؛ زیرا اکثر جراحان بر این عقیده اند که انجام اعمال زیبایی در دوران بارداری سلامت جنین را به خطر می اندازد. در صورت تصمیم به جراحی زیبایی بینی بهتر است اینکار را تا چند ماه پس از زایمان به تعویق بیندازید و بر همین اساس باردار شدن بلافاصله پس از انجام عمل زیبایی بینی نیز ایمن نیست.

 

جراحی بینی

تا اتمام داروهای پس از عمل صبر کنید

بسیاری از جراحان بر این عقیده اند که باردار شدن بلافاصله پس از انجام عمل زیبایی بینی در روند بهبود و التیام بینی تداخلی ایجاد نمی کند. بنابراین شما می توانید به محض اتمام داروهای تجویز شده پس از عمل جراحی بینی و یا داروهای توصیه شده توسط پزشک ماما و یا متخصص زنان و زایمان اقدام به بارداری کنید. این در حالی است که عده ای دیگر از جراحان معتقدند که فرایند بارداری حاصل عمل جراحی را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین برای حصول به نتایج دلخواه بهتر است انجام این عمل را به 4 تا 6 ماه پس از زایمان موکول کرد.

در واقع می توان گفت که زمان انتظار برای باردار شدن پس از یک عمل جراحی بینی بستگی به روند بهبود واتمام داروهای مصرفی شما دارد. زیرا جراحان بینی معمولا پس از عمل، مصرف داروهای مسکن و آنتی بیوتیک تجویز می کنند. در حالی که این داروها بسیار قوی بوده و در هنگام تلاش برای بارداری نباید در بدن شما وجود داشته باشند. بنابراین برای حفظ سلامت و ایمنی بیشتر بهتر است تا یک  هفته پس از پایان رسیدن داروها صبر کرده و سپس شروع به برنامه ریزی برای بارداری کرد.

فاکتورهای دیگری که برای این منظور باید در نظر گرفت

ای انجاییکه پس از عمل جراحی بینی انجام مراقبت های پزشکی پس از ان تبدیل به یکی از مهمترین دغدغه های شما خواهد شد. این مساله می تواند ذهن شما را به خود مطعوف کرده و در نتیجه شما را از فکر باردار شدن و یا حتی نزدیکی با همسرتان باز دارد. مهمترین مشکلاتی که در این دوران خواهید داشت عبارتند از:

  • حساس شدن مجاری بینی نسبت به لمس
  • سردرد
  • لزوم استراحت به حالت نیمه نشسته
  • عدم استراحت راحتی در اثر وجود قالب و بانداژ روی بینی
  • ورم و گرفتگی بینی و مشکلات تنفسی ناشی از آن
  • احساس درد پس از برداشتن گچ بینی
  • وجود کبودی و تورم قابل توجه در اطراف بینی و چشم ها به مدت چند هفته تا چند ماه

بنابراین می توانید چند ماه پس از زایمان هنگامی که از نظر جسمی و روحی امادگی لازم جهت انجام یک عمل جراحی غیر اورژآنسی را یافتید اقدام به انجام این کار کنید. و اما در مورد شیردهی پستانی اگر چه پس از عمل نیز می توان همچنان به انجام این کار ادامه داد ولی در این دروان باید به مصرف داروهای تجویز شده پس از عمل بپردازید. علاوه بر آنکه داروهای مورد استفاده جهت بیهوشی نیز می توانند تا چندین روز وارد شیر مادر شوند بنابراین مادران شیرده باید در مدت زمان تعیین شده توسط پزشک ماما یا متخصص زنان شیر خود را پمپاژ و ان را برای استفاده نوزاد خود ذخیره کنند.

در واقع زایمان و تولد یک نوزاد به خصوص برای مادرانیکه اولین فرزند خود را باردار می شوند تجربه ای نسبتاً سخت و دشوار است، بنابراین این عاقلانه نیست که استرس و نگرانی دوران نقاهت پس از یک عمل جراحی زیبایی را نیز به ان بیافزاییم. از منظر پزشکی بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که مادران شیرده نیز باید از مصرف داروهایی که بر شیر و متعاقب آن سلامتی نوزاد آنها تاثیر می گذارد خودداری کنند. و این در حالی است که بسیاری از داروها جزء این دسته قرار گرفته و باید از مصرف آنها در این دوران پرهیز کرد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری