آینده نگری اقتصادی در کودکان

علم اقتصادی کودکان

آینده نگری اقتصادی در کودکان

کساني که از خانواده هاي فقير به ثروت دست يافته اند، داستان زندگي پرفراز و نشيبي دارند و کتاب هاي زيادي هم درباره شان نوشته ميشود. کتاب هايي که به مردم اميد مي دهد مي توانند از ميان فقر و نداري راهي به سوي ثروت باز کرد. اما اگر با دقت نگاه کنيد، تعداد اين افراد در مقايسه با جمعيت فقير دنيا بسيار کم است و اين افراد مواردي استثنايي هستند. در اصل فاکتورهايي مانند موقعيت اجتماعي، شغل و درآمد والدين در ميزان اقتصادي بودن فرزندان خيلي مؤثر است…خانواده  هاي اقتصادي باعث ميشوند فرزندان از مقطع کودکي با نحوه حساب و کتاب کردن والدين آشنا شوند و از نزديک ببينند که آنها چگونه درباره مسائل مالي تصميم ميگيرند و حتي اين فرصت را پيدا کنند که در تصميم گيري هاي آنها مشارکت کنند. هرچند استعداد هم ميتواند نقش بسزايي در رشد فکر اقتصادي کودک ايفا کند اما والدين بايد سعي کنند تا آنجا که ممکن است فکر اقتصادي کودکان را پرورش دهند.
البته که پول همه چيز نيست اما از آنجا که ميتواند خيلي از مشکلات زندگي را حل کند و از همه مهمتر به فرد اطمينان خاطر و اعتماد به نفس دهد، روان شناسان معتقدند موفقيت افراد در زمينه هاي اقتصادي تا حد زيادي به قابليت ها و الگوهاي اقتصادي خانوادگي بستگي دارد.

علم اقتصادی و کودکان

گاهی  برخی والدین بر این تصور هستند که اگر برای فرزند خود خانه مجردی یا برای تحصیل آنها خوابگاه بگیرند فرزندشان به تدریج مستقل می شود و بهتر می توانند از پس مشکلات زندگی خود بر آید اما این طور نیست و این موضوع در مورد تمام افراد صدق نمی کند چون گاهی مستقل شدن سبب خود سازندگی فرد نمی شود و گاهی در برخی افراد که هنوز به درک درستی از باور آن نرسیده اند این امر باعث فرو پاشی شخصیتیشان می شود

امروزه کودکان بیشتر از گذشته، نیاز دارند تا در مورد مهارت‌های اولیه پولی آموزش ببینند، اما آموزش مباحث پولی به کودکان، در صورتی که خود والدین در این زمینه آموزشی ندیده باشند، کار بسیار سختی است. به همان میزان که شناخت در مورد اینکه والدین چه کارهایی را باید در آموزش مهارت‌های پولی به کودکان انجام دهند، انجام ندادن یکسری کارها نیز بسیار اهمیت دارد.

اگر شما هر یک از اشتباهات زیر را مرتکب شوید، ممکن است آینده پولی و مالی کودکان خود را تغییر دهید. پس بهتر است این 8 اشتباه را به دقت مطالعه کنید و حداقل دقایقی به آنها فکر کنید، مطمئن باشید، نتایج آن برای خانواده شما بسیار گرانبها خواهد بود.

مطمئنا برای شما بارها اتفاق افتاده است که به کودکان خود گفته اید: «این خیلی گران است و ما نمی‌توانیم آن را تهیه کنیم» یا اینکه که « تو فکر می‌کنی من دستگاه پول‌سازی دارم». ‌این عبارات، بار منفی زیادی در ذهن کودکان در مورد پول ایجاد خواهد کرد، حتی اگر این شرایط واقعا برای شما وجود داشته باشد و شما صادقانه آن را بیان کنید، این نوع برخورد باعث خواهد شد که یک نگاه منفی در ذهن کودک شما نسبت به پول و مباحث مالی ایجاد شود. شاید اولین و کمترین تاثیر بر روی آنها این است که فکر کنند آنها نیز نمی‌توانند هزینه‌های زندگی خود را در آینده تامین کنند. این باعث می‌شود آنها دچار استرس و نگرانی در مورد وضعیت مالی خود شوند و این احساس تا پایان زندگی همراه آنها خواهد بود. به جای اینگونه رفتار کردن، شما می‌توانید به آنها بگویید: «آن چیز خاص را در این هفته یا ماه نمی‌توانید خریداری کنید. باید برای به دست آوردن پول و خرید آن فکر کنیم، تو هم می‌توانی راهی پیشنهاد کنی»، یا اینکه به آنها بگویید: «تو می‌توانی آن را داشته باشی، اما باید از پول خودت آن را تهیه کنی». این جملات حداقل تاثیری که بر روی کودک شما خواهد گذاشت این است که با خودش می‌گوید: «هر چند من اکنون نمی‌توانم آن چیز را از طریق والدین خود تهیه کنم، اما تلاش خواهم کرد تا در آینده خودم آن را خریداری کنم». این از طرفی یک نقطه شروع برای ایجاد حس مسوولیت‌پذیری پولی و مالی در کودکان خواهد بود و از طرف دیگر او یاد می‌گیرد که می‌تواند با تلاش و برنامه‌ریزی به آنچه می‌خواهد برسد.

اشتباهات رایج والدین که آینده کودکان را تغییر می دهد:

  • صحبت کردن به صورت منفی در مورد پول
  • دچار شدن به بیماری ولخرجی
  • پرداخت بدون حساب پول به کودکان
  • صحبت نکردن با کودکان درمورد پول
  • توجه نکردن به ارزش حساب بانکی کودکان
  • عدم توجه به آموزش اخلاق و مسئولیت کاری در کودکان
  • ایجاد حس عدم اعتماد به نفس مالی در کودکان
  • عدم آموزش سرمایه‌گذاری و کسب سود به کودکان
  • عدم توجه به آموزش اخلاق و مسئولیت کاری در کودکان

 

.


خانم دکتر

مرکز پارسیان آوید توسط پرسنل با مدرک تحصیلی مرتبط و کارشناسی با سابقه ۲۵ سال خدمت در مراکز درمانی و حرفه ای زیر نظر وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده و با استفاده از تجربیات تخصصی و فوق تخصصی با اعزام نیروهای حرفه ای و آموزش دیده خود ، افنخار رضایتمندی شما برای مراقیت از عزیزانتان را جهت تامین نیازهای شما دارا می باشد

دیدگاه خود را بنویسید