بلاگ

اثر ویتامین D بر توانایی ذهنی سالمندان

تحقیقات اخیر حاکی از وجود ارتباط بین سطح پایین ویتامین D و افزایش خطر زوال عقل و اختلالات شناختی در سالمندان است. ویتامین D عمدتاً در زیر پوست و در مواجهه با نور خورشید تولید می شود و برای سلامت استخوان و عضلات ضروری است. ویتامین D، همچنین در حفظ عملکرد صحیح مغز نقش دارد. افزایش خطر بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های دژنراتیو عصبی در افرادی که سطح پایین ویتامین D دارند، بیشتر دیده می شود.

ویتامین D خطر زوال عقل را در سالمندان کاهش می دهد.

کمبود ویتامین D یک مشکل مهم بهداشتی جامعه است که  در افراد مسن شایع تر است و ممکن است در افراد مسن ساکن خانه سالمندان نیز بیشتر باشد. هدف از این مطالعه بررسی میزان شیوع کمبود ویتامینD  در افراد مسن ساکن خانه سالمندان و مقایسه آن با افراد مسن خارج خانه سالمندان می باشد.

عملکرد ادراکی- شناختی با ارزیابی توانمندی مغز بر مدیریت و استفاده از اطلاعات برای برقراری ارتباط با محیط و انجام فعالیتهای روزمره تعیین می شود.کاهش عملکرد شناختی در اغلب سالخوردگان، به عنوان جزئی از پروسه پیری  به تدریج رخ می دهد.  بیماری آلزایمر یکی از رایج ترین بیماریهای مرتبط با افزایش سن است. شناخت فاکتورهای تغذیه ای که ناتوایی ذهنی را کاهش می دهد و  به داشتن زندگی مستقل سالمندان کمک می کنند، فواید زیادی برای اقتصاد و سلامت عمومی جامعه دارد.

با بالا رفتن سن، به‌علت کاهش میزان ۷- ‌دهیدروکلسترول در پوست، تولید ویتامین D نیز کمتر شده و می‌توان انتظار داشت که تا سن ۷۰سالگی تولید آن تا 75% کاهشیابد.با توجه به نقش این ویتامین در توانایی ذهنی سالمندان،به‌نظر می‌رسد به منظور پیگیری از آلزایمر توصیه مصرف  مقادیر کافی روزانه ویتامینD و مواجهه با نور آفتاب برای این  افراد ضروریباشد.

بر طبق شواهد یافت شده بین میزان ویتامین D و عملکرد شناختی رابطه مشخصی وجود دارد. مسیرهای سوخت و ساز ویتامینD  در نواحی هیپوکامپوس و سرِبالم مغز (بزرگترین قسمت مغز و مسئول همه اعمال فیزیکی و ذهنی آدمی است)یافت شده اند. این نواحی در برنامه ریزی، پردازش و پرورش دادن رشته های عصبی جدیدنقش دارند و این امر نشانگر اهمیت نقش ویتامین Dدر فرآیند ادراکی – شناختی است

افراد مورد آزمایش بر حسب میزان ویتامینD  بدنشان به سه گروه تقسیم شدند:گروه دارای کمبود، مقادیر ناکافی و کافی ویتامین. فقط 35 درصد افراد میزان کافی ویتامین Dرا داشتند.این افراد نسبت به دو گروه دیگر عملکرد ذهنی بهتری در آزمایشات از خود نشان دادند، این بهبود عملکرد ذهنی مخصوصا در کارهای اجرایی مانند انعطاف پذیریشناختی، ادراک و استدلال قابل مشاهده بود.

در مورد سالمندان آنچه اهمیت دارد این است که مطالعات مختلف از یک سو نشانگر شیوع بالای کمبود ویتامین D و از سوی دیگر نمایانگر عوارض بالاتر کمبود آن در این گروه سنی است. تحلیل قوای عضلانی، پوکی استخوان، سقوط و افتادن و شکستگی متعاقب آن، خطر بالای سرطانهای کولورکتال و پروستات از جمله آن عوارض است که هر کدام به تنهایی نیز اهمیت فراوانی دارند.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری