بلاگ

اجابت مزاج در کودکان

اجابت مزاج در کودکان

اجابت مزاج در کودکان :

در زیر توضیحات کامل در رابطه با این مسئله گفته شده ولی در موارد حاد باید به پزشک و با کمک پرستار کودک این موضوع را حل کرد.

مکونیوم: در چند روز اول تولد، مدفوع نوزاد محتوی ماده ای یشمی رنگ،  نرم و چسبناک، به نام مکونیوم است. سپس رنگ مدفوع قهوه ای و زرد می شود. اگر مزاج کودک تا پایان روز دوم کار نکرد، باید با دکتر صحبت کنید.

مکونیوم: در چند روز اول تولد، مدفوع نوزاد محتوی ماده ای یشمی رنگ،  نرم و چسبناک، به نام مکونیوم است. سپس رنگ مدفوع قهوه ای و زرد می شود. اگر مزاج کودک تا پایان روز دوم کار نکرد، باید با دکتر صحبت کنید.

واکنش معده ای – روده ای: معمولاً در اغلب بچه ها، کمی بعد از خوردن شیر و به خاطر پر شدنمعده، روزده بزرگ تحریک و مدفوع دفع می شود.

این جریان را واکنش معدی روده ای می گویند.

اجابت مزاج معمولاً بعد از خوردن صبحانه پیش می آید، چون معده در طول شب فعال بوده و روده ها هم پر شده اند.

گاهی اوقات، در ماه های اول زندگی، این واکنش بسیار فعالانه عمل می کند، مخصوصاً اگر بچه با شیر مادر در تغذیه شود که در این صورت بعد از هر بار شیر خوردن، روده او تخلیه می شود.

قضیه در مورد بچه هایی که بلافاصله بعد از شروع شیر خوردن از پستان یا شیشه، عضلات شکمشان منقبض می شود و درد می گیرد و نمی توانند شیر بخورند، بسیار دشوار می شود.

در مورد این بچه ها، باید بگذارید روده آنها به مدت پانزده دقیقه تخلیه شود و دوباره امتحان کنید.

کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند: این کودکان ممکن است در طی روز، چندین بار شکمشان کار کند. اغلب آنها، مخصوصاً در هفته های اول، به کرات اجابت مزاج می کنند.

شکم بعضی از آنها بعد از هر وعده شیر خوردن به کار می افتد. مدفوع آنها معمولاً به رنگ لیمویی است و حالت آبکی، خمیری یا دانه دانه دارد.

گاهی اوقات هم غلظت آن بیشتر است. در هر حال، غلظت مدفوع کودکی که شیر مادر می خورد، هیچ وقت خیلی بالا نیست.

اجابت مزاج

اجابت مزاج بسیاری از بچه هایی که شیر مادر می خورند، در یک، دو یا سه ماهگی، نامنظم می شود، چون شیر مادر بسیار سهل الهضم است و کمتر در روده ها می ماند.

 

اجابت مزاج در کودکان

 

در این سن،بعضی از بچه ها روزی فقط یک بار و تعدادی ازآنها، یک روز در میان و یا حتی کمتر، اجابت دارند. این مساله ممکن است مادری را که اعتقاد دارد مزاج فرد باید حداقل روزی یک بار کار کند، نگران کند.

ولی تا هنگامی که کودک، راحت و آرام است، نیازی به نگرانی نیست. مدفوع کودکی که شیر مادر می خورد، حتی اگر تا سه روزی هم دفع نشود، برای او ایجاد یبوست نمی کند.

بچه های شیر خشکی: بچه هایی که با شیر خشک تغذیه می شوند، در ابتدای تولد، معمولا مزاجشان روزی یک تا چهار بار کار می کند (گاهی هم تا شش بار).

با بزرگ شدن کودک، دفعات اجابت مزاج به یک تا دوبار در روز کاهش پیدا می کند. مدفوع بچه های شیرخشکی، چسبناک و لیمویی رنگ اس.

مدفوع بعضی از بچه ها هم شبیه تخم مرغ خاگینه است. دفعات اجابت مزاج و رنگ مدفوع، در صورتی که حالت آن عادی باشد (نرم، ولی نه آبکی) و حال بچه هم خوب باشد و وزنش هم به شکل طبیعی اضافه شود، اهمیتی ندارد.

مهمترین اختلال در مورد اجابت مزاج کودکی که شیر گاو می خورد، مساله سفت شدن مدفوع است.

در میان کودکان شیرخشکی، مدفوع معدودی از آنها در ماه های اول، شل، سبز و تکه تکه است. اگر مدفوع او همیشه کمی شل است، میتوان این مساله  را نادیه گرفت. به شرط آنکه کودک راحت باشد، وزنش درست اضافه شود و پزشک یا پرستار مشاور، سلامتی او را تایید کند.

تلاش برای اجابت مزاج: بعضی از کودکانی که اجابت مزاج آنها منظم نیست، هنگامی که دو سه روز می گذرد و شکمشان کار نمی کند، برای دفع مدفوع، زود می زنند و تقلای زیادی می کنند.

با این همه، مدفوع آنها نرم است. به این وضعیت یبوست نمی گویند، چون مدفوع سفت نیست. به نظر من، مشکل از هماهنگی ضعیف عضلات است.

کودک به یک مجموعه از عضلات فشار می آورد و مجموعه دیگر را منقبض می کند، بنابراین مدفوع خارح نمی شود و او بیهوده زور می زند. با رشد بیشتر سیستم عصبی، این مشکل هم از بین می رود.

گاهی اوقات، با افزودن دو تا چهار قاشق پوره آلو به رژیم غذایی کودک، حتی اگر هنوز غذای جامد به کودک نمی دهیم، اجابت مزاج او آسان تر خواهد شد.

در چنین وضعیتی نیازی به دارو نیست و بهتر است از شیاف یا تنقیه استفاده نکنید، چون روده های کودک به آنها عادت می کند. سعی کنید مساله را با آلو یا آب آلو، حل کنید.

تغییرات مدفوع

مدفوع بچه ها همیشه با یکدیگر فرق دارد و تا زمانی که حال کودک خوب باشد، این موضوع اهمیتی ندارد. فقط زمانی که وضعیت مدفوع کاملا فرق می کند، باید با پزشک یا پرستار مشاور، مشورت کرد.

برای مثال، مدفوع سبز، هم در کودک شیر خشکی و هم بچه ای که شیر مادر می خورد، پیش می آید.  اگر مدفوع بچه، همیشه سبز و حال کودک خوب است، نگرانی ضرورتی ندارد.

اگر قبلاً مدفوع او خمیری شکل بوده، ولی حالا کمی شل و دفعات اجابت مزاج، بیشتر شده است. نشانه سوء هاضمه یا عفونت روده ای است.

اگر مدفوع، بسیار شل، تعداد دفعات اجابت زماج فوق العاده زیاد، رنگ مدفوع سبز و بوی آن زننده بود، قطعاً عفونت روده، اعم از خفیف یا جدی پیش آمده است.

 

اجابت مزاج در کودکان

به طور کلی، تغییر در دفعات اجابت مزاج و حالت مدفوع، مهم تر از تغییر در رنگ آن است. مدفوعی که در معرض هوا قرار می گیرد، ممکن است قهوه ای یا سبز شود. این مساله اهمیتی ندارد.

هنگامی که کودک اسهال می شود فوجود خلط در مدفوع او امری طبیعی و به معنی تحریک شدن روده هاست. این وضعیت ممکن است در اثر سوء هاضمه هم پیش بیاید.

ممکن است کودک سرماخورده باشد و از گلو یا ماجراهای تنفسی او خلط بالا آمده و کودک، آن را قورت داده باشد. بعضی از بچه ها در هفته های اول تولد، خلط زیادی را بالا می آورند.

هنگامی که سبزی جدیدی به رژیم غذایی کودک افزوده می شود ( که سایر غذاها کمتر به کار می رود)، ممکن است بخش هایی از آن، بدون آنکه هضم شده باشد، در مدفوع دیده شود.

اگر این غذا، نشانه هایی از سوء هاضمه، از جمله شلی مدفوع یا وجود خلط د رآن را موجب شده باشد، بار دیگر، از آن سبزی، کمتر به کودک بدهید.

اگر مشکلی پیش نیامد، می توانید به دادن آن غذا به میزان کم، ادامه بدهید و یا تا زمانی که روده های کودک، به آن عادت کند، به تدریج به میزان آن بیفزایید تا بتواند راحت تر هضم کند. چغندر ممکن است مدفوع را کاملاً به رنگ قرمز در آورد.

رگه های باریک خون در بخش بیرونی مدفوع، ممکن است به خاطر شقاق یا شکاف در جداره مقعد باشد  که در اثر سفتی مدفوع پیش می آید. این خونریزی به خودی خود، مهم نیست، ولی باید کودک را نزد پزشک ببرید تا یبوست او را فوراً درمان کند.

خون بیشتر در مدفوع، معمولاً نادر است و امکان دارد از ناهنجاری روده ها، اسهال شدید یا پیچ خوردگی روده ها به وجود بیاید. در این مورد باید بلافاصله با پزشک تماس گرفت و کودک را به بیمارستان برد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری