بلاگ

اختلالات پوستی و انواع آن

براساس آمار موجود بین ۲۰ تا ۴۰ درصد از بیمارانی که دنبال درمانهای پوستی هستند. نوعی اختلال روانی دارند. در واقع، با وجود زندگی مدرن و پراسترس این روزها جنبه های مختلفی از ارتباط بیماری های پوستی و مشکلات روانی وجود دارد که میتواند آن ۲ را به هم مرتبط کند که یکی از پررنگ ترین آنها خود استرس است.

پوستم روانی شده!

به طور کلی، استرس سیر تمام بیماریها را تحت تاثیر قرار میدهد. به این معنا که وقتی فردی استرس زیادی را تحمل می کند هم این احتمال وجود دارد که اختلالات و اعلائم روانپزشکی در او بروز کند و هم اینکه ممکن است بیماری های روانی باعث بروز علانیم بیماریهای جسمی شود بنابراین علت باید معلوم شود.

از طرفی گاهی برخی عوارض پوستی میتوانند علامت یک اختلال روانی باشند. در واقع، این بیماری پوستی خود یک بیماری روانی یا علامت بیماری است و یک بیماری پوستی خالص نیست بنابراین باید دقت شود که ما با کدام یک از موارد ذکرشده روبرو هستیم.

درماتیت آتوپیک
این بیماری بیشتر در کودکان بروز میکند اما در بزرگسالان هم دیده میشود و یک بیماری التهابی مزمن است که خود را با خارش و ترشح سفیدی از پوست نشان می دهد. شکل بارز این بیماری گونه های کودک است که معمولا قرمز وخشک می شود و در واقع یک نوع واکنش پوستی است. اگر کودک با والدین یا اطرافیان مشکل ارتباطی داشته باشد سیر بیماری درماتیت آتوپیک بدتر می شود. اصلا ممکن است کودکی این علائم را نداشته باشد ولی زمانهایی که تحت تاثیراسترس است این علائم خودش را بروزدهد.

پسوریازیس
معمولا در این بیماری ضایعات پوستی خارش دار روی دست و پا وجود دارد اما ممکن است همه نواحی حتی ناخنها ومو را هم درگیر کند. به این بیماری دا الصدف هم گفته می شود چون وقتی فرد این ضایعات را می خاراند لایه رویشان ریخته میشود وزیرآن یک ضایعه سفیدرنگ که رنگ صدفی دارد و برق می زنده ایجاد می شود.این بیماری اشکال شدیدتری هم دارد که آزاردهنده و مزمن است. سیر این بیماری هم تحت تاثیراضطراب استرس، افسرگی است.

طاسی منطقه ای
در بیماری آلوپسی آره آتا یاطلسی منطقه ای ،در موارد خفیفه یک ناحیه از موی سر، صورت یا ریش درگیر است اما در موارد شدیدتر که به ان الوپسی توتالیس گفته می شود تمام موهای سر و درموارد بسیار شدید که آلوپسی یونیورسال است، تمام موهای بدن می ریزد.این طاسی منطقه ای هم به شدت تحت تاثیر عوامل روانی است. وقتی فردی با این علائم مراجعه میکند، پزشک مواردی مانند تیروئید را بررسی میکند و فرد حتما باید جدا از درمان های پوستی به روانپزشک مراجعه کند.

آکنه
اصولا آکنه بیماری پوستی است وبیماری روانپزشکی محسوب نمیشود ولی افراد مبتلا  براساس تجربه متوجه میشوند زمانهایی که استرسشان زیاد است این علائم شدیدترند و درمانی که انجام می شود کمترموثر است ولی وقتی اضطراب و افسردگی شان کم است راحتتر به درمان پاسخ میدهند.

خارش های عصبی
خارشها ناشی از اختلال روانپزشکی هستند. برخی افراد ناحیه ای از بدنشان را به صورت مزمن می خارانند و ممکن است این خارش ادامه پیدا کند و ناحیه ای که زیاد خارانده می شود تغییر رنگ دهد و جنس پوستش با سایر نواحی تفاوت کند. منشا بیماری پوستی اولیه نیست و درمان باید بر این اساس باشد که فرد خارش را برای مدتی که به صورت عادت ایجاد شده ترک کند.

تریکوتیلومانیا
در این بیماری معمولا فرد به صورت تکانشی موهای سرش را می کند و در دوره هایی که اضطرابش زیاد است این کار را بیشتر انجام می دهد ممکن است بعد از کندن موها آنها را به دهان ببرد و باعث خالی شدن موهای آن منطقه ازسر شود.

جویدن ناخن
جویدن ناخن ممکن است ناشی از اضطراب یا عادت باشد. برای درمان ناخن خوردن جدا ازدرمان اضطراب تمایل فرد به ترک هم باید وجود داشته باشد. برای ترک این عادت باید موقعیت هایی که این کار بیشتر انجام می شود حذف شوند

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری