بلاگ

اختلال رشد جنین در شکم مادر

در موارد شدید، تنها راه بهبود رشد جنین، زایمان زودتر از موعد مادر است.
گروه دیگری از این جنین‌ها را تا یک زمان معین مورد پایش قرار می‌ دهند، طوری که مادر باید تمام این مدت به طور منظم تحت نظر پزشک قرار بگیرد.
شیوه زندگی مادر برای جنین‌هایی که به این مشکل دچار شده‌اند سرنوشت ساز است. شیوه صحیح زندگی شامل تغذیه سالم، ورزش متناسب با سن و وضعیت بارداری، زندگی در هوای سالم، دوری از دود سیگار و مصرف الکل و مواد مخدر و دوری از استرس می باشد.

کاهش رشد جنین در بارداری

اختلال رشد درون رحمی به عارضه ای گفته می‌شود که طی آن جنین درون رحم به اندازه کافی رشد نمی‌کند و سایز او کوچک‌تر از اندازه طبیعی باقی می‌ماند. تأخیر رشد جنین موجب بروز مشکلات جدی برای جنین در دوران بارداری، زایمان و پس زایمان می‌شود، به طور مثال:

وزن تولد پایین
مشکلاتی در زایمان طبیعی
هیپوگلیسمی (افت قند خون)
مقاومت پایین در برابر عفونت‌ها
ضریب پایین تست آپگار(آزمایشی برای ارزیابی وضعیت جسمانی نوزاد و نیاز او به مراقبت‌های پزشکی پست از تولد)
آسپراسیون مکونیوم (خوردن مدفوعی که در دوران بارداری درون رحم دفع شده) می‌تواند موجب بروز مشکلات تنفسی شود .
مشکل کنترل دمای بدن
افزایش غیرطبیعی تعداد گلبول‌های قرمز خون
در بسیاری از موارد، اختلال حاد رشد درون رحمی منجر به از بین رفتن جنین و یا اختلالات رشدی درازمدت او می‌شود.

دلایل اختلال در رشد دوران رحمی

دلایل بسیاری می‌تواند موجب بروز این عارضه شود، اما علت شایع آن مشکلات جفت است. جفت عضوی است که مادر را به جنین منتقل می‌کند، اکسیژن و مواد مغذی را به جنین می‌رساند و مواد زاید دفع‌شده جنین را از بین می‌برد. هم چنین اختلال رشد درون رحمی می‌تواند بر اثر مشکلات جسمی مادر نیز ایجاد شود. مشکلاتی مانند:

دیابت پیشرفته
 فشار خون بالا یا بیماری قلبی
انواع عفونت از جمله سرخجه، عفونت با ویروس سیتو مگالو، توکسمو پلاسموز و سیفیلیس
مشکلات کلیوی و ریوی
کم خونی یا سوء تغذیه
کم خونی داسی شکل
مصرف سیگار، الکل یا مواد مخدر

عوامل دیگری مانند اختلال ژنتیکی جنین یا دوقلو و چندقلویی بودن بارداری نیز می‌تواند موجب این عارضه شود.

علائم اختلال رشد درون رحمی

بارزترین نشانه این اختلال، کوچک‌تر بودن اندازه بدن جنین نسبت به سن بارداری است. در این مورد وزن تخمینی که کمتر از 90% همسالان خود می‌شود. در چنین شرایطی ممکن است تمام بدن جنین یا تنها برخی از اندام‌های او علائم سوء تغذیه را داشته باشند. ممکن است جنین لاغر، رنگ پریده و پوستش خشک و شل شود. این بیماری بند ناف را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و آن را از حالت ضخیم و براق به شکل باریک و کدر تبدیل می‌کند. با این حال تمامی کودکانی که هنگام تولد بسیار لاغر هستند، لزوماً به این بیماری مبتلا نیستند.

تشخیص اختلال رشد درون رحمی

پزشکان به روش‌های گوناگون می‌توانند اندازه بدن و وزن جنین را تخمین بزنند. یکی از ساده‌ترین و شایع‌ترین آنها، محاسبه فاصله بالای رحم تا استخوان شرمگاهی مادر است. پس از هفته بیستم بارداری معمولاً اندازه این فاصله به سانتی‌متر با شماره هفته بارداری برابری می‌شود.

علل شایع کاهش رشد جنین:

چند قلویی

زایمان‌های قبلی مادر

سوء تغذیه مادر

آلودگی هوا

مصرف الکل و سیگار

سن مادر

بیماری‌های مادر در زمان بارداری

ناهنجارهای کروموزومی جنین

فشار خون بارداری

اختلالات جفت

پیشگیری از اختلال رشد جنین

حتی اگر مادر در بالاترین سطح سلامت جسمی قرار داشته باشد، باز هم ممکن است این اختلال بروز کند و به همین دلیل تمام مادران باید مواردی را انجام دهند تا خطر اختلال رشد جنین را کاهش دهند.

تمام مایعات دوره بارداری را به طور مرتب انجام دهید:تشخیص زودهنگام علائم اولیه این عارضه می‌تواند به درمان آن کمک کند.

حرکت جنین را زیر نظر بگیرید:اگر چنین دچار مشکل شود، کمتر حرکت می‌کند و یا اصلاً حرکت نمی‌کند. اگر هرگونه تغییری در حرکت جنین احساس کردید، فوراً به پزشک خود تماس بگیرید.

 در مصرف با خود احتیاط کنید:بدون مشورت و تجویز پزشک هیچ دارویی مصرف نکنید، گاهی دارویی که برای بیماری خود مصرف می‌کنید می‌تواند سلامت جنین را تهدید کند.

غذای سالم بخورید: مواد غذایی سالم و پر کالری کمک بسیاری به رشد جنین می‌کنند.

مدت زیادی استراحت کنید:استراحت کافی نه تنها به شما کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشید بلکه در رشد جنین نیز مؤثر است. سعی کنید هر شب 8 ساعت (یا کمی بیشتر بود) بخوابید. یک یا دو ساعت خواب نیمروزی در بعد از ظهر نیز بسیار مفید است.
عادات سالم را وارد زندگی خود کنید: اگر نوشیدنی الکلی دار، مواد مخدر و یا سیگار مصرف می‌کنید، همین حالا آن را کنار بگذارید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

 

 

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری