بلاگ

اختلال مصرف مواد

اختلال مصرف مواد

اختلال مصرف مواد : آثار طبی و اجتماعی  اختلال مصرف مواد به قانونی (سیگار) و غیر قانونی (سیگار) و غیر قانونی (الکل) بودن آن بستگی ندارد. اختلال مصرف به مصرف یک ماده به شکلی گفته می شود که آثار منفی بر عملکرد و فعالیت های طبیعی زندگی روزانه بگذارد. اعتیاد معمولاً به این معنی است که فرد نمی تواند بدون مصرف آن ماده خاص به زندگی معمول ادامه دهد یا به عبارتی دیگر در هنگام ترک مصرف دچار ناراحتی های بدنی یا ذهنی می شود.

 

مصرف مواد

بعضی انواع اختلال مصرف و اعتیاد، از دیگر انواع آن بدتر هستند. شاید بدترین ماده برای اعتیاد سیگار باشد. به طور معمول ما تصور نمی کنیم که استعمال دخانیات، اختلال مصرف باشد. متاسفانه، بعضی از افراد دچار اختلال مصرف الکل می شوند. اعتیاد اغلب یک بیماری طبی واقعی به شمار می آید.

از آنجا که الکل یکی از مواردی است که به فراوانی مورد سوء مصرف قرار می گیرد و با اعتیاد همراه است، ما از الکل به عنوان مثال در این موضوع استفاده می کنیم. هنگامی که افراد سولات را پاسخ  می دهند می توانند مواد مختلف دیگری را مدنظر داشته باشند. بسیاری از افرادی که به سوء مصرف مواد مبادرت می کنند یا معتاد می شوند به این دلیل است که گمان می کنندمصرف این مواد به آنها کمک می کند از پس دیگر مشکلات طبی یا ذهنی برآیند. افرادی که به سوء مصرف مواد مبادرت می کنند، ضعیف یا بد نیستند. همیشه باید سعی کرد علت زمینه ساز سوء مصرف مواد را یافت .

علائم ممکن:

  • نمی تواند الکل مصرف نکند.
  • کار یا گواهینامه رانندگی را از دست داده است یا به دلیل سوء مصرف الکل یا مواد بستری شده است.
  • نمی تواند در مقابل میل به نوشیدن الکل یا مصرف مواد مقاومت کند.
  • اگر مواد یا الکل مصرف نکند دچار علایم جسمی می شود.
  • به او گفته شده است که سوء مصرف مواد یا الکل پیدا کرده است.

توصیه هایی برای خودیاری

  1. برای کاهش مصرف هدف گذاری کنید.

مشروب ننوشید به ویژه اگر:

  • باردارید
  • مشکل جسمی پیدا کرده اید.
  • رانندگی، ورزش یا کار می کنید.
  1. کمک بگیرید. گروه های حمایتی را بیابید. مشکل تان را با خانواده و دوستان در میان بگذارید. برای کمک به پزشک تان مراجعه کنید.

اگر شما کسی را که مشکل اعتیاد به مواد (الکل) دارد می شناسید موثرترین کار برای کمک به وی این است که وجود مشکل را با وی مطرح و به وی توصیه کنید برای حل آن کمک بخواهد. همکاری با چنین فردی برای کمک به پوشیده نگاه داشتن موضوع تنها به رفتار اعتیادی کمک می کند. رفتار اعتیادی می تواند منجر به سوء استفاده جسمی یا کلامی شود که شما را در معرض خطر قرار می دهد. اگر شما با فرد معتاد به مواد یا الکل زندگی می کنید، خودتان نیز ممکن است نیاز به کمک داشته باشید. با پزشک یا مشاورتان گفت و گو کنید. اغلب دوستان و خانواده می توانند حمایت کافی به عمل آورند ولی ممکن است کسی بهتر از شما نداند که چگونه با این مساله روبرو شوند.

سوءمصرف اعتیاد می تواند با داروهای بدون نسخه، داروهای نسخه ای یا مواد غیر قانونی رخ دهد. سوء مصرف و اعتیاد ممکن است با دیگر مواد نظیر چسب، رنگ یا بنزین که قابل استنشاق اند رخ دهد. به عنوان یک قانون کلی رفتار تکراری که توانایی فرد را برای انجام فعالیت های طبیعی زندگی روزمره مختل کند، اعتیاد است. با پزشک خود برای بحث بیشتر در این باره ملاقات کنید.

مراکز بهداشتی درمانی می توانند در این زمینه به شما راهنمایی و کمک بیش تری ارایه دهند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری