بلاگ

اختلال پردازش حسی

پرستار کودک

 

اختلال پردازش حسی

اختلال پردازش حسی : تحریک بیش از حد کافی است تا هر کسی را خشمگین و عصبانی کند، اما اگر چز دیگری علت اصلی بد خلقی فرزندتان باشد، چه باید کرد؟ اختلال پردازش حسی به شکل های مختلفی پدیدار می شود. نوزادان در هفته های ابتدایی ورودشان به این جهان مراحل دشوار را سپری می کنند.

 

اختلال حسی

بنابراین طبیعی است که والدین با کوچولویی مواجه باشند که گاهی برای در آغوش گرفتن یا قنداق کردنش مقاومت می کند، شستن موی سر یا پاک کردن صورتش را دوست ندارد، از نشستن روی صندلی مخصوص اتومبیل متنفر است و از صداهای بلند به شدت می ترسد. واقعا والدین در چین شرایطی چه باید انجام دهند. اما اگر حساسیت های فرزندتان ادامه داشت ، تکلیف چیست؟

اندکی بیش از حد

به گفته ی کار درمانگر، کارین مارتین، موضوع مهم در اختلال پردازش حسی نوزادان، مشکل آنان در تنظیم و نشان داده واکنش مناسب به نشانه های حسی از بدن خود و محیط اطرافشان است. خانم مارتین میگوید: اما این موضوع واقعاً پیچیده تر از اینهاست. نونهالان مبتلا به اختلال پردازش حسی می توانند بیش از حد حساس یا کمتر از اندازه حساس باشند و این موضوع می تواند فقط در یک حس سا چنیدن حس وجود داشته باشد و مثلاً احتمال دارد برخی از نونهالان مبتلا به اختلال پردازش حسی به یک تماس ساده واکنش ببیش از اندازه نشان دهند و تماس جسمی برایشان تحمل ناپذیر باشد یا وقتی انواع خاصی از لباس را می پوشند، بسیار نارحت یا مضطرب شوند؛ یا وقتی در معرض صداهایی قرار می گیرند که دوست ندارند، به شدت ناراحت شوند یا فریاد بکشند.

البته ممکن است برخی از نوزادان مبتلا به اختلال پردازش حسی در واکنش نشان دادن به اطلاعات حسی کند باشند و به محرک هیچ واکنشی نشان ندهند یا واکنش کمی نشان دهند؛ حتی ممکن اتس پردازش ضعیفی از پیام هایی که از ماهیچه ها و پیوندهای بدن دریافت می کنند نشان دهند که می تواند بر حرکات و حالت بدن آنان اثر گذارد. این خردسالان معمولاً شل یا بی حال دیده می شوند و امکان دارد در نقاط عطف حرکات درشت نیز تاخیر داشته باشند.

چگونه می دانید که اگر فرزندتان دچار اختلال پردازش حسی است؟

برای بچه های مبتلا به اختلال پردازش حسی، اطلاعات احساسی از سوی مغز به روشی پردازش می شودکه باعث تنش، ناراحتی و یا آشفتگی می شود. شاید نشانه های زیر در بچه ی مبتلا به اختلال پردازش حسی وجود داشته باشد:

  • عموماً به شدت بدخلق و ناراحت و گریه ی زیاد بدون علت آشکار.
  • مشکل در به خواب رفتن و بیدار شدن های متعدد طی شب که به تغذیه و تعویض پوشک مربوط نباشد.
  • اضطراب به علت تغییر در برنامه ی معمول که اغلب با دوره های طولانی از بدخلقی یا گریه کردن مشخص می شود.
  • سستی در رسیدن به نقاط عطف رشدی.
  • استرس و ناراحتی به علت قرار گرفتن در معرض اطلاعات ورودی حسی خاص که شامل لمس کرن، تحرک، صدا ها و نورها می شود.

اگر فرزندم دچار اختلال پردازش حسی است، چه کاری باید انجام دهم؟

بنابر پژوهش ها، مداخلات زودهنگام می تواند بدخلقی های مربوط به مشکلات حسی در کودکان را کاهش دهد. به گفته ی خانم مارتین، خردسالانی که مشکل پردازش ضعیف احساسی دارند اگر درمان نشوند، می تواند به بچه های مضطرب بدل شوند و امکان دارد آنان در زندگی آتی خود دچار عوارض رشدی جدی تری شوند. همچنین این احتمال وجود دارد که در بچه های بزرگ تر و افراد بالغ اختلال پردازش حسی موجب ضعف در تمرکز حواس، فعالیت کم یا زیاد و یا تاخیر یا مشکل در مهارتهای دیگر مثل بازی، وظایف مربوط به کار یا تعامل اجتماعی مرتبط باشد. اگر فرزندتان بزرگ تر از شش ماهه است، از حد میانگین بدخلق تر است، و حداقل دو نمونه از نشانه های گفته شده را نشان می دهد، بهتر است تا یک متخصص کار درمانگر که متخصص در یکپارچگی حواس ملاقات داشته باشید. درمان هر کودکی متفاوت است و به نیازهای شخصی او بستگی دارد ولی اغلب مستلزم کمک به آنان است تا به اطلاعات ورودی حسی که در پردازش آنان مشکل دارند،مناسب تر واکنش نشان دهند. برای والیدن نیز راهکارهای متفاوتی درباره ی چگونگی مدیریت یا پرداختن به نیازهای حسی فرزندشان وجود دارد.

علت اختلال پردازش حسی چیست؟

علل شناخته شده نیستند، گرچه طبق مطالعه ای، احتمالا حساسیت شدید به نور و صدا عوامل ژنتیکی داشته باشد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری