بلاگ

اختلال چشایی

پرستار بیمار

 

اختلال چشایی

اختلال چشایی : در این بخش به اختلال چشایی یا احساس طعم فلز در دهان درطول بارداری و راه های از بین بردن آن می پردازیم.

 

اختلال چشایی چیست؟

اختلال چشایی یک اصطلاح پزشکی است و تغییرات حس چشایی گفته می شود، که یکی از علائم شایه در سه ماهه اول بارداری بشمار می رود. اغلب اوقات مادر باردار حتی اگر چیزی میل نکرده باشد، این طعم فلز یا مزه ترشی را به مدت طولانی در دهان خود احساس می کند.

طعم فلز در دهان مانند چه طعمی است؟

برخی از مادران آن را با تغییر یا چند مزه گوناگون یا مزه نوشیدن آب از فنجان فلزی مقایسه کرده اند. با وجود اینکه نمی توان معادل و معنی دقیقی برای آن یافت، ولی اگر آن را تجربه و احساس کنید، طعم خاص آن را متوجه می شوید.

علت اختلال چشایی چیست؟

اختلال چشایی با تغییر در میزان ترشح هورمونهای بدن مادر باردار رخ می دهد، هورمون های بارداری بخصوص هورمون استروژن نقش مهمی در کنترل و تعدیل حس چشایی دارند. در بارداری میزان ترشح خورمون استروژن، در نتیجه حس چشایی نوسانات زیادی دارد. حس چشایی و بویایی در ارتباط نزدیک با هم هستند، بنابراین ممکن است تغییر در حس بویایی منجر به احساس طعم فلز در دهان مادر باردار شود.

هورمونها در بارداری به شدت در حال تغییر و نوسان هستند، از این رو تاثیرات بسیاری بر تمامی عملکرد بدن و حواس شش گانه مادر دارند، تغییر طعم دهان یکی از این تاثیرات است. البته عدم تجربه این حس جدید و خاص دلیل بر باردار نبودن شما نیست. با پیشرفت بارداری و تنظیم ترشح هورمون ها طعم فلز نیز از بین خواهد رفت.

ممکن است اطلاعاتی درباره اختلال چشایی نداشته باشید، اما بهتر است بدانید این اختلال به شکل شگفت آوری در دروان بارداری و در میان مادران باردار شایع است. این اختلال نیز مانند ویار بارداری در سه ماهه دوم بارداری با تنظیم ترشح هورمون ها بهتر می شود. اگر خوش شانس باشید هر دو مشکل با هم بر طرف می شوند.

چگونه مشکل اختلال در چشایی را بر طرف کنیم؟

در این دوران می توان به راحتی تغییر طعم فلز دهان را بهبود بخشید، می توانید با رعایت نکات زیر به رفع این مشکل کمک کنید:

  • با خوردن مواد غذایی اسیدی طعم فلز را از بین ببرید.

اگر معده شما با هضم مواد ترش مشکلی ندارد، مواد غذایی ترش مانند آب مرکبات شربت آب لیمو و ترشی جات را بیشتر مصرف کنید، مصرف این مواد غذایی نه تنها طعم فلز دهان مادر باردار را از بین می برد، بلکه موجب افزایش ترشح بزاق نیز می شود و همین مسئله به رفع مشکل کمک بسیاری می کند.

  • با پزشک متخصص خود برای تغییر مارک مکمل های ویتامین بارداری خود مشورت کنید. به نظر می رسد برخی ویتامین ها طعم فلز دهان را بیشتر افزایش می دهند.
  • هنگام مسواک زدن زبان خود را نیز همراه با دندان ها مسواک بزنید.
  • از مصرف غذاهای پر ادویه پرهیز کنید.
  • محلول آب نمک را در دهان خود قرقره کنید، بهتر است در دوران بارداری از مواد شیمیایی دهان شویه استفاده نکنید.
  • می توانید به کمک دستورالعمل زیر در خانه یک محلول دهان شویه کاملاً طبیعی و بی خطر تهیه کنید تا در حین برطرف کردن طعم فلز دهان خود از آسیب مواد شیمیایی دهان شویه های داروخانه نیز در امان بمانید: یک قاشق چای خوری نمک در 200 گرم آب جوشانده و سرد شده حل کنید. یا از محلول جوش شیرین استفاده کنید. یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین در 200 گرم آب جوشیده و سرد شده حل کنید. محلول را خوب هم زنید و درون ظرف در دارو خارج از فضای توالت نگهداری کنید. چند بار در روز این محلول را در دهان خود قرقره کنید تا ph دهان به حالت خنثی درآید. این کار به رفع طعم فلز در دهان مادر باردار کمک فراوانی می کند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

 

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری