بلاگ

از شیر گرفتن کودک

از شیر گرفتن بچه ها معمولا چندان هم ساده نیست. البته برخی از شیرخواران به سادگی شیر خوردن را ترک میکنند اما برخی دیگر برای جدا شدن از آغوش پرمهر مادر نیاز به زمان بیشتری خواهند داشت.

سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند که مادران فرزندان خود را در شش ماه اول زندگی شان شیردهی پستانی کنند و سپس همراه با معرفی غذاهای سفت، تا دو سال به شیردهی پستانی به فرزندشان ادامه دهند.

از شیرگرفتن کودک چگونه است؟

۱) اگرفرزندتان کوچکتر از دوارده ماه و از شیرمادرگرفته شده است. تغذیه ی شیر مادر او باید با جایگزین مناسبی (تغذیه با شیر) عوض شود.
۲)اکثر نوزادان دوره ی کامل و سالم، از شش ماهگی برای خوردن غذای سفت آماده اند. در ابتدا با معرفی یک وعده ی غذایی شروع کنید و در چند هفته، آن را تا سه وعده ی غذایی افزایش دهید تا همان طور که به اندازه ی غذاهای سفت در برنامه ی روزانه ی فرزنداتان میافزایید، به طور طبیعی او دفعات نوشیدن شیر از پستان را کاهش میدهد.

۳) اگر پستان پر و ناراحت کننده شد، آن را با دست بدوشید یا برای دوشیدن شیر از شیر دوش استفاده کنید. حتما پستان خود را تخلیه کنید.

۴) سراسر روز به او آب جوشیده وخنک شده دهید البته تا زمانی که خوراکی های سفت به بچه معرفی نشده است، نوشیدن آب ضروری نیست.

۵) آهسته و به تدریج بچه را از شیر بگیرید. این وضعیتی مناسب است، زیرا با چنین روشی از فرزنداتان حمایت بیشتری خواهید کرد. در اثر این حرکت تدریجی، میزان پادتنها افزایش می یابد و همچنین به بدنتان فرصتی برای انطباق با شرایط جدید می دهید. تولید شیرتان با روندی اهسته کاهش خواهد یافت و به این ترتیب، خطر انسداد مجاری و ورم پستان کاهش می یابد و به شما زمانی می دهد تا این تغییر را بپذیرید.

۶) اگر فرزندتان سالم است و رشد می کند و بیش از یک سال دارد، شیر پرچرب گاو به عنوان نوشیدنی همراه با انواع خوراکیهای مغذی به عنوان میان وعده و وعده های غذایی کافی خواهد بود.
۷ ) برای رهایی تدریجی از چند نوبت شیردهی نهایی، برای پرت کردن حواس و قرار دادن شبانه ی بچه در بستر، پدر را نیز درگیر کنید.

۸) انعطاف پذیر باشید. رابطه ی نزدیک با فرزند را حفظ کنید و برای آن وقت بگذارید.

۹) باید اوقات زیادی را با فرزندتان گذرانید وبه اندازی کافی او را در آغوش بگیرید و نوازش کنید.

آیا میتوان به طور ناگهانی شیردهی پستانی را متوقف کرد؟
به گفته ی مشاور شیردهی، لیندا بریتز، شاید دلیل مناسبی برای از شیر گرفتن ناگهانی بچه داشته باشید، اما از نظر احساسی و جسمانی بسیار ناگوار خواهد بود. امکان دارد این عمل به پستان پیر، ناراحت و متورم بیانجامد. بر اساسی سان فرزند تان، شاید درباره ی چگونگی مدیریت و خشک کردن تولید شیر و جایگزین کردن آن با خوراکیهای مناسب به رهنمودهای متخصصی نیاز داشته باشد. اگر علت خوبی برای اجرای سریع آن وجود دارد، توصیه می شود که از داروهای تجویزی پزشک استفاده کنید تا به کاهش میزان پرولاکتین و هورمونهایی کمک کند که در بدنتان شیر تولید می کند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری