بلاگ

اسپاک سنتی

اسپاک سنتی

پارسیان آوید(پرستار کودک در منزل):

اسپاک سنتی : هنگامی که  به مادرها می گویم فرزند نوپایشان، دیگر علاقه ای به قفس (پارک) بازی یا تخت ندارد و باید به او اجازه بدهند که کف زمین راه برود. غمگین به نظر می رسند و می گویند، ” ولی می ترسم به خودش صدمه بزند.

دست کم این که همه وسایل خانه را می شکند.” دیر یا زود باید به او این امکان را بدهید که در اطراف خانه چرحی بزند و اگر در ده ماهگی هم این کار را نکند، قطعاً در پانزده ماهگی خواهد کرد، چون در این سن، راه رفتن را شروع می کند و در آن زمان، کنترل او نه آسان است و نه عاقلانه.

در هر سنی که به او این آزادی را بدهید که در خانه بچرخد، ناچارید اوضاع را برایش جور کنید، بنابراین هر چه بهتر این کار را زمانی انجام دهید که کودک آمادگی دارد.

اسپاک سنتی چیست؟

آماده کردن خانه برای کودکی که درآن می چرخد: چطور می شود کاری کرد که کودکی یک ساله به خودش صدمه نزد و یا وسایل خانه را از بین نبرد؟ قبل از هر کاری، باید اتاقهایی را که او اجازه دارد در آنجا بازی کند، به شکلیی مرتب کنید که اشیای قابل دسترسی برای او، خطرناک نباشند.

اگر این کار را بکنید، دیگر ضرورتی پیدا نمی شود که به طور دائم به کودک بگویید به چیزی دست بزند یا نزند ( اگر به طور دائم به او بگویید که به هیچ چیزی نمی تواند دست بزند، هم او و هم خودتان را دیوانه خواهید کرد).

اگر کارهایی که می تواند انجام بدهد، زیاد نباشد، تمایل چندانی به کارهایی که نمی تواند انجام بدهد، نشان نمی دهد.

راه حل عملی این است که همه گلدان ها و وسایل تزئینی شکستنی را از روی میزها و قفسه ها بردارید و از دسترس او دور نگه دارید.

همچنین کتابهای ارزشمند را از قفسه های پایین کتابخانه بردارید و به جای آنها مجلات کهنه را قرار دهید. کتابهای خوب را محکم کنار هم بچینید، به طوری که او نتواند از میان آنها کتابی را بیرون بکشد .

در آشپزخانه، قابلمه ها و ماهی تابه ها و قاشق های چوبی را دز قفسه های نزدیک کف و چینی ها و بسته های غذایی را در قفسه های غیر قابل دسترسی قرار دهید. در کشورهای پایینی کمد، لباسها و اسباب بازیهای کهنه و اشیای جالب توجه را قرار دهید و بگذارید کودکتان آنها را کشف کند، وسایل را بیرون بریزید و طبق سلیقه خود، دوباره بچینید.

اسپاک سنتی : گفتن “نه” کافی نیست : حتی زمانی که همه جا را ضد خرابکاری کودک درست می کنید، باز هم چیزهای کوچکی باقی می مانند که کودک نوپای شما نباید به آنها دست بزند، از جمله این که گاهی ناچارید آبازورهای روی میزها را سر جایشان نگه دارید.

کودک نباید سیم آباژورها را بکشد و یا میزها را واژگون کند. او نباید به اجاق داغ دست بزند و یا چراغ گاز را روشن کند و یا از پنجره به بیرون بخزد.

در ابتدای کار، گفتن “نه” کافی نست. شما با گفتن “نه” د دست کم دراوایل، نمی توانید جلوی کودک نویتان را بگیرید. حتی بعدها هم، بستگی دارد که لحن شما چگونه باشد. چند بار “نه” بگویید. آیا واقعاً از گفتن این کلمه، همین منظور را دارید یا نه؟

تا زمانی که کودک برحسب تجربه نیاموزد که معنی “نه” چیست، نمی توانید چندان به این شیوه اعتماد کنید. هیچ وقت از آن سوی اتاق، با لحنی مبارزه جویانه،”نه” نگویید.

این لحن به او امکان انتخاب می دهد و به خود می گوید، “آیا باید مثل آدم های بزدل به حرفش گوش بدهم یا مثل آدم های بزرگها هر کاریدلم می خواهد بکنم و سیم آبازور را بکشم؟ ” یادتان باشد که غریزه طبیعی کودک به او فرمان می دهد که موضوعات جدید را تجربه کند و به جاهایی که ندیده، سرک بکشد.

غالباً زمانی که به طرف سیم آباژور می رود، زیر چشمی به شما نگاه می کند تا مطمئن شود که آیا عصبانی هستید یا نه. عاقلانه ترین کار، این است که به محض آنکه دیدید به طرف آباژور می رود، بلافاصله دستش را بگیرید و او را آرام به طرف دیگری ببرید.

در چنین وضعیتی می توانید به او “نه” بگویید تا به تدریج یاد بگیرید و او را آرام به طرف دیگری ببرید. در چنین وضعیتی می توانید به او “نه” بگویید تا به تدریج یاد بگیرید که معنی این حرف ، چیست.

سپس بلافاصله یک مجله کهنه یا جعله خالی یا هر چیزی را که می تواند برایش جالب و در عین حال بی خطر باشد، به دستش بدهید.

اگر بعد از چند دقیقه، دوباره به سراغ آبازور رفت چه باید کرد؟ فوراً و با روی گشاده و در عین حال کاملا جدی او را به سوی دیگری ببرید و در همین فاصله کلمه “نه” را چندین بار تکرار کنید و حرکتی را به حرف خود اضافه کنید که به کودک نشان دهد نباید خیلی از کارها را بکند.

چند دقیقه کنارش بنشینید و به او طرز باری کردن با اسباب بازی جدیدش را یاد بدهید. در صورت ضرورت ، آباژور را از سر جایش بردارید و یا حتی کودک را از آن اتاق بیرون ببرید.

در عین حال که چهره ای گشاده دارید،از بجث، نگاه های خشم آلود و سرزنش کودک بپرهیزید چون فایده ای ندارد و فقط کودک را عصبی و مضطرب می کند.

اسپاک سنتی : شاید بگویید” اگر نگوییم هیچ وقت یاد نمی گیرد که این جور کارها فضولی است.”اوه! البته که یاد می گیرد، اما به وقتش! در واقع اگر او را با همین روش باری به هر جهت آموزش بدهید، مطمئن باشد که درستش را زودتر یاد می گیرد.

هنگامی که از آن سوی اتاق، انگشتتان را به طرف او تکان می دهید و سعی می کنید در برابر کودکی که هنوز نمی داند معنی “نه” واقعا چیست، عصبانی شوید. عصبانیت شما، فقط او را به اشتباه می اندازد و وادارش می سازد که کار نادرستی را انجام دهد.

این شیوه شما، در واقع به کودک این فرصت را می دهد که اطاعت نکردن از بزرگ تر را تمرین کند. اگر هم کودک را بردارید و چهره به چهره با او مشغول گفت گو شوید، به هیچ وجه به نفعش نخواهد بود، چون به او این فرصت را نداده اید که با آرامش و متانت دست از کاری بردارد و یا آن را فراموش کند.

با این شیوه، تنها گزینه ای که در مقابل کودک قرار می گیرد این است که یا به شما کلک بزند یا موضع ندافعی به خود بگیرد.

کودکی را در نظر بگیرید که نزدیک  اجاق داغ ایستاده است. در چنین وضعیتی ، مادر نمی نشیند و با لحنی عصبانی نمی گوید، ” ن….کن!” بلکه از جا می پرد و کودک  را بلافاصله از اجاق گازو دور می کند.

این شیوه ای است که هر مادری در مواقع خطر، به شکلی طبیعی در پیش می گیرد، نه این که سر جایش بنشیند و با او جرو بحث کند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری