بلاگ

اضطراب

اضطراب

اضطراب : احساس موقتی و گذرای عصبی شدن یا نگران شدن در وضعیت های استرس زا در هر فردی طبیعی بوده و چیز بدی هم نیست. با اینحال اگر در هر وضعیت معمولی ای نیز این اضطرابها و نگرانی ها ایجاد شوند و باعث بروز مشکلاتی در کنار آمدن فرد با زندگی طبیعی اش شوند به آن یک بیماری اطلاق می شود.

بیماریها و اختلالات اضطرابی در انواع مختلفی ایجاد می شوند. شایعترین نع آن ، اختلال اضطراب عمومی می باشد که ویزگی های آن شامل بروز اضطراب های شدید و مداومی است که کنترل نمودن آنها مشکل می باشد. نوع دیگری از اختلالات اضطرابی را اختلال وحشت و هراس تشکیل می دهد. در اختلال وحشت و هراس حملات وحشت و هراسی از اضطراب شدید ایجاد می شود که با علایم هشداردهنده بدنی همراه است . این حملات به طور غیر قابل پیش بینی ای رخ می دهند و معمولاً هم هیچ علت واضحی برای ایجاد آنها وجود ندارد. در نوع دیگری از اختلالات اضطرابی که به آن فوبیا یا ترس مرضی گفته می شود بخاطر یک ترس غیر منطقی از یک وضعیت، یک فعالیت، یک موجود و یا یک شیء ، اضطراب شدیدی در فرد ایجاد می گردد. این وضعیت معمولاً در سنین میانسالی شروع می شود و زنها بیشتر از مردها دچار آن می شوند. گاهی اوقات اختلالات اضطرابی هماره با سایر اختلالات روانی مثل افسردگی و اسکیزوفرنی دیده می شود.

 

علل ایجاد اختلالات اضطرابی

مستعد بودن به ابتلاء به اختلالات اضطرابی ممکن است ارثی باشد و یا اینکه به علت تجاربی که فرد در دوران کودکی داشته اسا، بیشتر احتمال دچار شدن به این اختلالات را در دوران بزرگسالی داشته باشد. برای مثال عدم پیوند و علاقه بین یکی از والدین و کودک و یا جدایی ناگهانی کودک از یکی از والدینش باعث خواهد شد که احتمال دچار شدن او به اختلالات اضطرابی بیشتر شود. اختلال اضطراب عمومی ممکن است بعد از وقوع یم جادثه استرس زا در زندگی رخ دهد. با اینحال در بعضی موارد هیچعلت خاصی نمی توان برای ایجاد یک اختلال اضطرابی پیدا نمود. همچنین اغلب اختلال وحشت و هراس نیز بدون هیچگونه دلیل واضحی رخ می دهند.

علایم و نشانه های اختلالات اضطرابی

افرادی که دچار اختلال اضطراب عمومی و اختلال وحشت و هراس هستند هم علایم بدنی و هم علائم روانی را دچار می شوند. با اینحال در اختلال اضطراب عمومی، علایم و مشکلات روانی دائمی تر بوده ولی علائم بدنی به طور متناوب ایجاد می گردند. در طی یک حمله وحشت و هراس، علایم جسمی و روحی با همدیگر و به طور ناگهانی و غیر قابل پیش بینی ظاهر می شوند.

علایم روحی و روانی اختلال اضطراب عمومی شامل موارد زیر می باشند:

 • یک احساس دلشوره و دلواپسی بدون این که هیچ علت واضحی برای آن وجود داشته باشد.
 • همیشه عصبی بوده و قادر به آرام شدن نمی باشند.
 • کم شدن تمرکز حواس
 • دائماً دارای افکار نگران کننده هستند.
 • خوابشان مختل شده و گاهی اوقات شبها دچار مابوس می شوند.

همچنین این افراد ممکن است علایم افسردگی مثل زود از خواب بلند شدن و احشاش ناامیدی را نیز داشته باشند.

علایم جسمی در اختلال اضطرابی که به طور متناوب ایجاد می شوند عبارتند از:

 • سردرد
 • شکم درد که گاهی اوقات همراه با اسهال و استفراغ می باشد.
 • عرق ریزش، گر گرفتگی و لرزش
 • احساس اینکه چیزی در گلویشان گیر کرده است.

علایم جسمی و روحی در اختلال وحشت و هراس شامل موارد زیر می باشد:

 • نفس زدن های کوتاه
 • عرق ریزش، لرزش و تهوع
 • طپش قلب
 • سرگیجه و غش کردن
 • ترس از خفگی و اینکه مرگ آنها نزدیک است.
 • یک احساس غیر واقعی بودن و ترس از اینکه عقلشان را از دست بدهند.

بسیاری از این علایم و نشانه ها را می توان به طور اشتباه تفسیر نمود که بر اثر یک بیماری جسمی خطرناک ایجاد شده است که این موضوع می تواندبه اضطراب این افراد بیفزاید. بعد از مدتی که از این بیماری می گذرد، ترس از اینکه در مکانهای عمومی دچار حمله وحشت و هراس شوید باعث می گردد که از حضور در مکانهای عمومی مثل غذا خوردن در رستوران و یا در بین مردم و جمعیت بودن پرهیز نمایید.

نحوه درمان اختلالات اضرابی

شما ممکن است بتوانید با انجام اقداماتی مثل تمرینات آرامبخشی تا حدودی از میزان اضطرابهایتان کم نمایید. اگر شما قادر به مبارزه با اضطرابهایتان نیستید و یا اینکه نمی توانید علت خاصی برای بروز این اضطرابها پیدا نمایید باید با پزشکتان در این مورد مشورت نمایید. بعد از دچار شدن به یک حمله وحشت و هراس لازم است که حتماً و هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایید تا از بروز حملات بعدی پیشگیری نمایید. اقدامات مختلفی وجود دارد که شما می توانید برای کمک به کنترل حمله وحشت و هراس تان انجام دهید. برای هر نوع اختلال اضطرابی، پزشک می تواند انواع مختلفی از درمانها مثل شناخت درمانی یا رفتار درمانی را برای شما توصیه نماید تا بتوانید اضطرابهایتان را کنترل نمایید.

اگر شما در حال حاضر در زندگی تان وقایع استرس زایی وجود دارد برای کمک به گذراندن این دوران، پزشک ممکن است اقدام به تجویز داروهای ضد اضطراب نماید اما مدت استفاده از این داروها باید کوتاه باشد زیرا خطر اعتیاد به انها وجود دارد. همچنین پزشک  ممکن است از داروهای بتابلوکر مثل پروپرانولول برایتان تجویز نماید تا علایم جسمی اضطراب را درمان نماید. اگر دچار علایم افسردگی هستید ممکن است داروهای ضد افسردگی به شما داده شود که بعضی از آنها در درمان حملات وحشت و هراس نیز موثر میباشند.

در اکثر موارد هر چه زودتر اختلالات اضطرابی درمان نشود زودتر مشکلات آن را می توان کاهش داد. اگر یک اختلال اضطرابی را بدون درمان به حال خود رها کنیم ممکن است تا اخر عمر فرد را گرفتار کند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری