بلاگ

اطلاعاتی درباره سالمندان

رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت بر این باور است که اگر سالمندان سالم باشند می توانند خدمات با ارزشی را برای خانواده و جامعه داشته باشند و هم اینکه دیگر هزینه ای برای جامعه نخواهند داشت.

اگر به سلامت سالمندان توجه نکنیم طبیعی است که این جمعیت ناتوان می توانند هزینه های جامعه را بالا ببرند.

اطلاعاتی راجع به سالمندان

با افزایش سن بیماری های غیرواگیر مانند فشار خون بالا، دیابت و قند افزایش پیدا می کند که اصلاح شیوه زندگی ‌مهم ترین عامل پیشگیری از این بیماری است.

در سالمندی هم می توان با شیوه زندگی سالم از بسیاری از ناتوانی ها جلوگیری کرد. مراقبت های دوره ای مانند چکاپ فشار خون، قند و چربی خون، تعادل و قوت حافظه می تواند به سلامتی سالمند کمک شایانی کند.

این پیامدهای سالمندی و افزایش بیماری ها، هزینه های مراقبتی و حمایتی جامعه را نیز بالا می برد؛ حال اگر سالمند سالم باشد نه تنها هزینه ای به جامعه اعمال نمی کند، بلکه حتی می تواند خدماتی را هم به جامعه و خانواده ارائه دهد.

دکتر عظیمی، هدف از آموزش شیوه زندگی‌ سالم در دوره سالمندی را سوق دادن افراد سالمند به سوی سالمندی فعال دانست.

فعالیت فیزیکی، تغذیه، مراقبت از مفاصل کمر، زانو و ‌پاها و ‌پیشگیری از حوادث و سقوط در سالمندی، بهداشت دهان و دندان و‌ پیشگیری از پوکی استخوان، یبوست، بی اختیاری ادرار، کنترل استرس و افسردگی را از آموزش های لازم برای سالمندان عنوان کرد.

افزایش سالمندان سالم نشانه جامعه سالم است و نشان می دهد مراقبت های لازم به آنها داده شده است، اما در مجموع سالمندی نیاز به برنامه ریزی دارد.

در دنیا بیماری های قلبی-عروقی در مردان بیشتر است و به طور طبیعی عمر زنان بیشتر است؛ اما دلیل بر این نیست که زنان سالمتر باشند، بلکه بیماری های زنان بیشتر است.

سالمندی فرایندی است که متوقف نمی شودو تنها با داشتن زندگی سالم و مراقبتهای بهداشتی می توان این دوران را به دورانی مطلوب و لذت بخش و توام با سلامتی تبدیل کرد.

در یک دیدگاه کلی سالمندی دارای ویژگیهای بسیاری است که می تواند در قالب کمکهای فراوان به خانواده و جامعه و به شکل سالمندی سالم و فعال ایجاد شود و از آنجا كه بسیاری از بیماریها و مشكلات دوران سالمندی ناشی از شیوه‌ی زندگی نا سالم است باید با به کار گیری شیوه زندگی صحیح ارتقاء کیفیت زندگی را در این دوران پی ریزی نموده و به موازات آن با ایجاد زمینه های مناسب مشارکت سالمندان در خانواده و جامعه و همچنین فراهم ساختن فضای مناسب حمایتی در تمامی جنبه های اقتصادی ، اجتماعی و بهداشتی در جهت نیل به سالمندی سالم و زندگی موفق گام برداشت.

 حمایت های اجتماعی ، خانواده و دوستان می تواند به ارتقاء سلامت جسمانی و روانی در این دوران زندگی کمک شایانی بکند و فعالیت های اجتماعی داوطلبانه و شرکت در تشکل های مختلف با همتایان یکی از راه کار های تامین هر چه بیشتر ابعاد سلامت می باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری