بلاگ

افزایش ضربان قلب

پرستار بیمار

افزایش ضربان قلب

افزایش ضربان قلب : اکنون بدن شما تحت تاثیر تغییرات فراوانی مانند افزایش وزن قرار دارد و خود را برای زایمان و تولد  نوزاد آماده می کند، بنابراین فشار فوق العاده زیادی را تحمل می کند. ممکن است با افزایش اشتها روبرو شوید و یا به خوردن مواد غذایی عجیب و غیر معمول تمایل پیدا کنید. مادرانی که برای الوین بار بارداری را تجربه می کنند، افزایش ضربان قلب برای آنها عجیب و غیر عادی است، به طور کلی در دوران بارداری تمام فعالیت های بدن از جمله میزان ضربان قلب دچار تغییر می شوند.

 

ضربان قلب در دوران بارداری

قلب در دوران بارداری 25 درصد سریع تر از جد طبیعی کار می کند.

افزایش ضربان قلب در بارداری طبیعی است، هیچ گونه عوارضی جانبی برای شما یا جنین ندارد و نیاز به درمان نیز وجود ندارد. علائم افزایش تعداد ضربان قلب در بارداری عبارتند از :

 • تپش قلب
 • افزایش بیش از حد ضربان قلب
 • ضربان نامنظم یا لرزش قفسه سینه

مادر باردار با داشتن اطلاعات کافی درباره بارداری و اتفاقات پیش رو باید با تقویت بدن خود، مواد مغذی مورد نیاز جنین را فراهم کند و نیاز بدن برای تولید خون بیشتر را برآورده سازد.

پمپ سریع تر یا ضربان تندتر قلب تنها راه افزایش خون است. در دوران بارداری قلب سریع تر کار می کند و این امر باعث می وشد سرعت ضربان قلب افزایش پیدا کند. مطالعات نشان می دهد، قلب مادر باردار خون را با سرعت بیشتری پمپاژ می کند که موجب افزایش 25 درصدی ضربان قلب می شود.

آمارها به طور متوسط نشان می دهند که تعداد ضربان قلب پیش از بارداری 70 بار در دقیقه و در دوران بارداری به 80 تا 90 بار در دقیقه می رسد.

برون ده قلب به دلیل پمپاژ خون اضافه، 30 تا 50 درصد افزایش می یابد، این بدان معناست که قلب شما بسیار سریع تر کار می کند تا بتواند خون بیشتری به ناحیه رحم و جنین برساند.

تا کی کاردی در اوایل بارداری

تا کی کاردی نام پزشکی افزایش ضربان قلب است، این حالت بارداری کاملاً شایع و معمول است. اما در مواقع خارج از بارداری بشمار می رود و بیش از حد مجاز شناخته می شود . ممکن است ضربان قلب شما در طول بارداری از 70 به 90 ضربه در دقیقه برسد. به همین دلیل نمی توان هیچ حالت عادی برای ضربان قلب در بارداری در نظر گرفت.

تا کری کاردی یا افزایش ضربان قلب در بارداری به معنای ضربان بالای 100 بار در دقیقه است.

علائم تا کی کاردی یا افزایش ضربان قلب عبارتند از :

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • خستگی و بیحالی
 • سرگیجه

گاهی اوقات اگر تعداد ضربان قلب مادر بیش از حد بالا باشد، موجب غش کردن می وشد. این مسئله طبیعی نیست اما در شرایط خاص و ضربان بالای قلب ممکن است رخ دهد. یکی دیگر از علائم افزایش ضربان قلب در بارداری سر شدن برخی از اندام هاست.

عوامل بروز تاکی کاردی

می دانیم بالا بودن ضربان قلب در دوران بارداری نگران کننده نیست. اما عامل بروز تا کی کاردی چیست؟ بدن مادر باردار، جنین را در خود جای داده و از آن نگهداری می کند و به طور شبانه روز حتی در مواقع خواب به سختی کار می کند تا وظیفه خود را در مقابل جنین به خوبی انجام دهد. بدن مادر در بارداری فشار بسیار زیادی را تحمل می کند اما افزایش ضربان قلب در ماه های پایانی بارداری شایع تر سات. زیرا سیستم ایمنی بدن او بدلیل تغییرات اساسی در اواخر بارداری مانند رشد یک موجود زنده، زون اضافی، مایع اضافی و نیاز به فعالیت بیشتر، تحت فشار قرار دارد.

خوشبختانه افزایش ضربان قلب مادر تا 100 بار در دقیق برای بسیاری از مادران باردار نرمال و طبیعی می شود.

عوامل دیگری که منجر به افزایش بیش از حد ضربان قلب در بارداری می شوند عبارتند:

 • استرس

فشار روحی و استرس زیادی در طول بارداری مادر تحت فشار قرار می دهد. اما این تنها دلیل بالا رفتن ضربان قلب مادر نیست. استرس به همراه فشار بیش از حد به قلب می تواند تاثیر مخربی بر تاکی کاردی داشته باشد. گاهی در موجهه با استرس، ضربان قبل مادر باردار به بیش از 100 بار در دقیقه می رسد.

 • اضطراب

بارداری تاثیرات گوناگونی روی افراد مختلف دارد. ممکن است فردی تمام دوران 9 ماه خود را به راحتی پشت سر بگذارد اما دیگری با مشکلات و عوارض بسیاری در گریبان باشد، علائم و عوارض آزاردهنده بارداری می توانند موجب اضطراب مادر باردار شوند، و در نتیجه آن افزایش ضربان قلب است.

 • ترس

همزمان با باردار شدن احساسات گوناگونی به سمت شما هجوم می آورند و ممکن است به یکباره مغلوب و وحشت زده شوید و احساس سردرگمی همراه با ترس را تجربه کنید. آیا من می توانم مادر خوبی باشم؟ آیا همه چیر به خوبی پیش می رود؟ آیا فرآیندزایمان سخت است؟آیا می توانم آن را به خوبی به پایان برسانم؟ آیا از پس آن بر می آیم؟ رابطه با همسرمرا چه کنم؟ ذهن شما پر از سوالات گوناگون می وشد و احساس ترس به سراغتان می آید. این احساس می تواند ضربان قلبشما را افزایش دهد.

بیماری های گوناگون

احتمال وجود برخی از بیماری ها در دوران بارداری ماننند تیروئید می تواند باعث افزایش فعالیت قلب شود. پزشک می تواند با کمک آزمایش های لازم، دلایل اصلی بروز تا کی کاردی را تشخیص داده و در جهت درمان به درستی اقدام کند. خوشبختانه در بیشتر موارد نیازی به درمان افزایش ضربان قلب وجود ندارد و بخشی از روند طبیعی بارداری بشمار می رود. اما می توان برای کاهش ضربان قلب و آرامش از برخی روش های زیر کمک گرفت:

 • مدیتیشن
 • نوشیدن چای بابونه
 • گوش دادن به آهنگ آرام بخش
 • انجام تمرینات یوگا

در نهایت اگر بالا بودن ضربان قلب شما را آزارمی دهد. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، تا از سلامت خود و جنین اطمینان حاصل کنید.

اما چه زمانی باید فوراً به پزشک مراجعه کرد؟

پزشکان به برخی از مادران باردار توصیه می کنند تا با مشاهدهعلائم زیر له آنها مراجعه کنند:

 • درد قفسه سینه
 • سرفه همراهبا خون
 • تنگی نفس
 • غش

در این شرایط پزشک از آزمایش های مهم استفاده می کند تا از عدم وجود مشکلات خطرناک اطمینان حاصل کند. خوشبختانه افزایش ضربان قلب در اکثر مادران باردار خطرناک نیست و جای نگرانی ندارد، زیرا قلب مادر حتی در روزها و هفته های اوایل بارداری فعالیت سنگین خود را آغاز می کند و این نشانه  سلامتی شماست. اما در سه ماهه دوم ماهیچه های قلب آرام تر می شوند، در نتیجه خون راحت تر در بدن جریان پیدا می کند. این اتفاق تا قبل از ماه چهارم بارداری رخ نمی دهد زیرا تا قبل از آن برون ده قلب افزایش چشمگیری دارد. سه ماهه سوم بین هفته 28 تا 35 بارداری، 40 تا 90 درصد حجم جریان خون افزایش می یابد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری