بلاگ

افزایش هوش جنین با کمک تغذیه

پرستار کودک

پارسیان آوید(پرستار کودک در منزل):داشتن یک نوزاد سالم بزرگترین ارزوی هر پدر و مادری است. بنابراین می توانید در این دوران با پرهیز از عادات نادرست غذایی و برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و متنوع احتمال داشتن نوزاد سالم و با هوش را تا حد بسیاری افزایش دهید. مصرف برخی از مواد غذایی در این دوران در رشد و تکامل مغز و سیستم عصبی جنین و همچنین افزایش ضریب هوشی او نقشی بسیار حسیاتی دارند. در نوشته ی زیر 8 راهکار تغذیه ای مختلف آمده است که با پیروی از آنها می توانید به رشد و تکامل هر چه بیشتر فرزندتان کمک کنید.

پرستار بیمار در منزل

پرستار سالمند در منزل

هوش جنین

1- مصرف امگا3 : مصرف ماهی در دوران بارداری به دلیل داشتن مقادیر سطح هوش و توانایی مغز جنین دارد. برای این منظور، مطالعاتی توسط دانشکده پزشکی هاروارد بر روی مادرانی که در طول سه ماهه دوم بارداری خود مصرف ماهی منظمی در وعده های غذایی خود داشتند صورت گرفت. حاصل این مطالعات این بود که نوزادان این دسته از مادران در سنت شش ماهگی در مقایسه با سایر همسالان خود نتایج بهتری در آزمون های هوش کسب می کنند. ولی با این حال بهتراست در مصرف ماهیان آب های عمیق نظیر اره ماهی، ماهی تن، ماهی خال خالی و … به دلیل دارا بودن سطوح بالای جیوه احتیاط کرده و از افراط در مصرف آنها خودداری کنید.

2- استفاده از مکمل های آهن: در دوران بارداری به منظور تامین اکسیژن مورد نیاز جنین میزان دریافت آهن باید به دو برابر افزایش یابد، بسیاری از خانم ها دوران بارداری خود را با ذخایر ناکافی آهن شروع می کنند. و این در حالی است که محرومیت جنین از اکسیژن کافی با عوارض و مخاطرات بسیاری نظیر محدودیت رشد داخل رحمی و کاهش ضریب هوشی جنین همراه است. مهمولا برای پیشگیری از کم خونی برای تمام خانم های باردار در این دوران مصرف مکمل های آهن تجویز می شود. چنانچه شما دچار عارضه کم خونی نیستید از پزشک خود بخواهید که برای اطمینان از این مساله و پیشگیری از هر گونه کم خونی احتمالی از طریق آزمایش خون این مساله را بررسی کند.

3- مصرف مکمل های ویتامین: در دوران بارداری برای تامین مواد مغذی مورد نیاز خود و جنینتان به بک برنامه غذایی سالم و متعادل نیاز دارید. ولی با این حال نم یتوان از طریق یک وعده غذایی تمام ویتامین های مورد نیاز بدن را به طور کلی تامین کرد. به همین دلیل پزشک متخصص زنان مصرف ویتامین های بسیار ضروری و مهمی نظیراسید فولیک و ویتامین B12 برای تولید گلبول های قرمز خون، ویتامین C برای تولید کلاژن، ویتامینD برای استحکام استخوانها و عنصر روی را برای کمک به رشد هر چه بهتر مغز جنین در این دوران برای شما تجویز خواهد کرد.

4- مصرف فراوان میوه ها و سبزیجات: مصرف میوه ها و سبزیجات تازه به دلیل دارا بودن مقادیر فراوان آنتی اکسیدان برای اطمینان از رشد مناسب جنین در این دوران بسیار ضروری است. آنتی اکسیدان ها از بافت های مغز جنین در مقابل صدمات جبران ناپذیر محافظت می کنند. برای این منظور می توانید طیف گسترده ای از سبزیجات برگ سبز را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. از میان میوه های مختلف نیز پاپایا، توت فرنگی و گوجه فرنگی از بهترین منابع آنتی اکسیدان به شمار می روند.

5- استفاده از منابع پروتئین: بدن شما در دروان بارداری برای ساخت غشاء سلول های مغزی جنین به پروتئین بیشتری نیاز دارد. در واقع میزان دریافت پروتئین شما در این دوران باید به 10 گرم در روز افزایش یابد. برای تامین مقدار پروتئین مورد نیاز خود در این دوران می توانید برای صرف صبحانه از ماست، برای ناهار از سوپ لوبیا، میان وعدهاز کراکر و پنیر و برای وعده شام از یک عدد اسنک گوشت استفاده کنید.

6- پرهیز از مصرف الکل: اگرچه عارضه سندرم جنین الکلی با مصرف بیش از حد الکل در دوران بارداری در ارتباط است. ولی حتی مصرف مقادیر اندکی از آب جو، مشروب و الکل نیز می تواند منجر به بروز درجاتی از آسیب های مغزی در جنین شود. به این ترتیب نوزاد در دراز مدت دچار مشکلات یادگیری، ناتوانی در تمرکز، ضعیف بودن حافظه و ناتوانی در برقراری تعاملات اجتماعی خواهد شد. بنابراین باید به طور کامل از مصرف الکل در دوران بارداری پرهیز کرد.

7- پرهیز از افزایش وزن بی رویه: بارداری به معنایدو برابر کردن حجم غذای مصرفی نیست، بلکه به معنای دو برابر کردن کیفیت مواد غذایی مصرفی است. بنابراین با رعایت اصول تغذیه و کنترل میزان کالری دریافتی خود از ابتلا به چاقی و کنتزل میزان کالری دریافتی خود از ابتلا به چاقی و اضافه وزن بی رویه در این دوران پرهیز کنید. زیرا این عارضه به طور قابل ملاحظه ای با افزایش خطر زایمان پیش از موعد و در نتیجه تولد نوزاد نارس در ارتباط است. ضمن آنکه میان وزن نوزاد و بهره هوشی او نیز ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. در واقع تولد زودرس یکی از بزرگترین فاکتورهای خطر و عوامل مستعد نارسایی های رشد هوشی و عقب ماندگی های ذهنی در نوزادان به شمار می رود.

8- پیشگیری از مسمومیت های غذایی: توکسوپلاسموز نوعی بیماری عفونی است که انگل آن به واسطه مصرف تخم مرغ و گوشت های خام و نیم پز به انسان منتقل می شود. اگر چه علائم این عارضه در مادر شبیه ابتلا به یک آنفولانزای ساده بودهو معمولاً خطری برای او به دنبال ندارد ولی ابتلا به آن در دوران بارداری با پیامدهای بسیار وخیمی بر جنین همراه است زیرا در صورت انتقال می تواند منجر به آسیب های بسیار شدیدی نظیر نابینایی و یا عقب ماندگی های ذهنی در نوزاد شود.

جهت #استخدام #پرستار #تهران #استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرم.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری