بلاگ

افسردگی پدر پس از زایمان

افسردگی پدر پس از زایمان

افسردگی پدر پس از زایمان : در این مقاله به بررسی حالات روحی مردان پس از تولد فرزندشان می پردازیم، برخی از پدرها با ورود فرزندشان به این دنیا چیزی فراتر از نگرانی پدرانه را تجربه می کنند و از آنجایی که تجربه چنین احساساتی برا یآنها بی سابقه است عدم توجه به این احساسات و می تواند مشکلات بسیاری برای آنها به همراه داشته باشد.

 

دلایل افسردگی در پدران

شا به عنوان یک مادر به خوبی می دانید که هورمونهای بدن بعد از بارداری دستخوش تغییرات است و این تغییرات همچنان ادامه دارد تا کودک دلبندتان پا به عرضه وجود نهد. اما سوال اینجاست که آیا می دانید پدران نیز تغییرات هورمونی را تجربه می کنند؟

پزشکان می گویند هورمونهای پدران نیز در دوران بارداری همسر و پس از تولد نوزاد تغییر می کند. این تغییرات دوگانه وبده و علاوه بر کاهش سطح تستسترون، میزان استروژن نیز افزایش می یابد. همین تغییرات هورمونی موجب می گردد که انسان ها به لحاظ زیست شناختی مستعد ابتلا به افسردگی شوند. بروز نوسانات هورمونی  در کنار تغییرات شیمیایی اعصاب که در نتیجه محرومیت از خواب در مغز رخ می دهد، طوفان افسردگی ایجاد می کند که حداکثر در یک دوره 3-6 ماهه شاهد آن هستیم.

کمبود خواب، سابقه بیماری، رابطه سرد با شریک زندگی، مشکلات مالی یا استرس و یا تولد نوزاد نارس، بیمار یا کولیکی می تواند از دلایل بروز افسردگی در پدران باشد. به طور کلی مردانی که عزیزان خود را در سالهای نوجوانی یا بزرگسالی قبل از اینکه صاحب فرزند شوند، از دست داده اند بیش از دیگران در معرض ابتلا به افسردگی هستند.

مادر عزیز فراموش نکنید شما تنها کسی نیستید که درگیر امور مراقبت از نوزاد هستید، بیساری از پدران نیز نگران مسئولیت های جدید خود هستند.

به عقیده ی متخصصان، انتظار می رود پدران پس از تولد فرزندشان بیش از گذشته در فرزندپروری مشارکت نمایند، اما بیشتر آنها آمادگی پذیرش این مسئولیت را ندارند. بنابراین، پدران در عین حال که می خواهند در امور فرزندداری مشارکت کنند، نمی دانند چگونه باید این کار را انجام دهند یا اصلاً چه کار باید بکنند. این سردرگمی منجر به اضطراب شده و می دانیم که اضطراب پس از زایمان اغلب به افسردگی خواهد انجامید.

علائم افسردگی در پدران پس از تولد نزواد

افسردگی پس از تولد نوزاد با غمگینی که بسیاری از پدران در روزهای اول پس از تولد کودک تجربه می کنند، متفاوت است.  در غمگینی یا استرس عادی، اگر فرد کمی بیشتر بخوابد، فعالیتهای ورزشی انجام دهد، یا وقتی برای صصرف نهار با یک دوست قرار داشته باشد، احساس بهتری خواهد داشت، اما در افسردگی، انجام این کارها تغییری در اوضاع ایجاد نکرده و علائم بیماری بسیار شدیدتر و از نظر دوام پایدارتر از غمگینی است. اگر دوران “غمگینی” بیش از دو یا سه هفته طول بکشد، احتمالاً فرد به افسردگی مبتلا شده و باید به متخصص روانشناس که در امور مربوط به مردان تبحر دارد، مراجعه نماید. باید بدانید افسردگی اگر به موقع درمان نشود، بدتر خواهد شد.

در بسیاری  مواقع پدران با کار بیشتر، ورزش کردن و انجام فعالیتهای خاص سعی در نادیده گرفتن علائم دارند اما کم شدن انرژی، احساس بی انگیزگی و تغییر در وزن، اشتها و خواب از دیگر نشانه های بیماری افسردگی محسوب می شوند.

به عقیده ی صاحب نظران، ازانجا که فرد افسردگی را در درون خود پنهان می کند، علائم فیزیکی از قبیل سردرد و معده درد بروز خواهد کرد، در این شرایط خطر مصرف الکل یا مواد مخدر نیز وجود دارد. حتی در مواردی رفتارهای خشونت آمیز یا پرخاشگری مشاهده می شود. پدران تمایل ندارند درباره استرس و افسردگی صحبت کنند اما استرس درونی آنها به صورت خشم یا عصبانیت بروز می کند.

او را تشویق کنید که به پزشک مراجعه کند

دوست عزیز! اگر فکر می کنید همسر و یا یکی از نزدیکانتان به این نوع افسردگی مبتلا شده است، او را تشویق کنید تا برای سلامتی خود و به طور کلی بهبود کیفیت زندگی خانواده اش به پزشک مراجعه کند. بهتر است بدانید اختلالات خلقی بعد از تولد فرزند اگر به موقع درمان نشوند، وضعیت بدتری پیدا کرده و پیامدهای ناگوار و طولانی مدت بر رشد روحی، اجتماعی  و رفتاری فرزندان بخصوص فرزندان پسر دارد. این تاثیر از دو سالگی تا نوجوانی و حتی جوانی در زندگی آنها قابل مشاهده است. اما اگر والدین هر دو مبتلا به افسردگی باشند، رشد کودک به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

در اغلب موراد همسر، یکی از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک فرد میتوانند درباره مشکلش با او به گفتگو بنشینند و چنانچه بتوانند شرایط را به گونه ای فراهم کنند که فرد به راحتی و آزادانه حرف بزند. گام خوبی برای شروع درمان اتخاد شده است. البته اگر کسی خود تمایل به دمران نداشته باشد، راضی کردن او برای مراجعه به پزشک کار ساده ای نیست.

درمان

پژوهش ها نشان می دهند که مشاوره درمانی در درمان افسردگی تاثیر به سزایی دارد البته آثار مثبت آن در کنار مصرف دارو نیز تاثر شده است. برای افسردگی  درمان افسردگی تاثیر به سزایی دارد البته آثار مثبت آن در کنار مصرف دارو نیز تائید شده است. برای افسردگی درمان های زیادی از طب سنتی گرفته تا درمان های جایگزین مانند هنر درمانی، موسیقی درمانی، ماساژدرمانی و غیره پیشنهاد می شود. اما مهمترین نکته این است که پدر مبتلا به افسردگی خود بخواهد برای درمان اقدام کرده و ترجیحاً به یک متخصص بهداشت روان که در امور مرتبط به مردان متبحر دارد، مراجعه نماید.

نتخصص روانشناس باید متناسب با شرایط فرد انتخاب شود. پزشک روانشناس باید متخصص و متبحر باشد، چنین پزشکی به او خواهد گفت که او تنها نیست، افسردگی گناه نیست و او نباید خود را سرزنش کند. شاید پدر مبتلا به افسردگی خود را پدر بدی برای فرزندش بداند اما هیچ تصوری صحیح نیست. اگر درمان موثر  و آزموده ای برای بیماری وجود داشته باشد، بهتر است فرد دستورات پزشک را به کار بندد چرا که در غیر اینصورت این افسردگی به مدت طولانی ادامه خواهد یافت.

مهمترین چیزی که باید مد نظر قرار داد این است که می توان از تمام پیامدهای منفی افسردگی مردان بعد از تولد فرزند اجتناب نمود. اگر چه این بیماری بسیار جدی و گاهی اوقات مهلک است اما با درمان به موقع و حمایت مناسب، به طور کامل بهبود خواهد یافت درمان به موقع و مناسب زندگی شخصی و مشترک فرد را نجات می دهد. پس پدر مبتلا به افسردگی بایدبرای رفاه حال فرزندش نسبت به درمان اقدام  نماید. پدران باید بدانند که افسردگی یک بیماری است و به عنوان ضعف شخصیت محسوب نمی شود. پذیرش افسردگی برای یک مرد نه تنها به معنای خدشه دار شدن شخصیت مردانه یا پذیرش شکست نیست بلکه به معنای پذیرفتن مسولیت زندگی و اهمیت دادن به خانواده است.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


تماس با خدمات پرستاری