بلاگ

افسردگی

افسردگی

افسردگی : غمگین شدن یک واکنش قابل انتظاری است که افراد در مواجهه با ناملایمان یا بدبیاریهای شخصی دچار آن می شوند و ممکن است مدت زمان نسبتاً طولانی هم باقی بماند. این حالت هنگامی رخ می دهد که احساس غمگین بودن تشدید شده و انجام زندگی روزانه برای شخص مشکل شود. افسردگی یکی از شایعترین اختلالات روحی در بریتانیا می باشد و از هر 10 نفر یک نفر یک نفر به این وضعیت دچار می شود که اغلب این افراد دارای سنین بالاتر از 25 سال می باشند. خانمها دو برابر آقایان احتمال بیان کردن علایم و مشکلات آن را دارند. در بعضی موارد، این وضعیت بعد از چند روز یا چند هفته بطور خوبخودی از بین می رود. با اینحال در بعضی دیگر از موارد، ممکن است نیاز به کمک های تخصصی و حمایتی برای درمان آن باشد. در موارد شدید افسردگی، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان باشد تا احتمال آسیب زدن شخص به خودش کم شود.

افسردگی اغلب همراه با علایم اضطراب می باشد. برای مثال ممکن است به طور دایم احساس دلشوره و دلواپسی وجود داشته باشد و افکار نگران کننده به طور مکرر ایجاد شوند.

 

علل بروز افسردگی

افسردگی ممکن است هنگامی بروز کند که شخص با یک یا چند واقعه استرس زا در زندگی روبرو می شود. عامل شروع کننده این بیماری اغلب مواردی  از از دست ددن ها می باشد مانند از دست دادن همسر یا شکست های عشقی. وجود یک تجربه بد در دوران کودکی ممکن است باعث مستعد شدن فرد به دچار شدن به افسردگی در آینده شود. همچنین ممکن است استعداد ابتلاء به این بیماری در بعضی خانواده ها بیشتر باشد.

بعضی از بیماریهای جمسی ممکن است باعث ایجاد افسردگی شوند. این بیماریها شامل بعضی از عفونتها مثل مونونوکلئوز عفونی، بیماریهای عصبی مثل پارکینسون و بیماری های هورمونی مثل سندروم کوشینگ می باشد. تغییرات هورمونی که در هنگام یائسگی و یا بعد از انجام زایمان در خانمها ایجاد می شود نیز ممکن است باعث شروع بیماری شود.

تعدادی از بیماری های روحی و روانی ممکن است به افسردگی منجر شوند. این بیماریها عبارتند از: فوبیا (ترس مرضی)، بی اشتهایی عصبی (آنورکسیا نرووزا)، اعتیاد به الکل، و اعتیاد به مواد مخدر. بعضی از افراد فقط در ماههای زمستان دچار این بیماری می شوند که به آن اصطلاحاً افسردگی فصلی گفته می شود. افسردگی می تواند به عنوان عوارض جانبی بعضی از داروها نیز بوجود بیاید (داروهایی مثل قرص های ضد بارداری). با اینحال اغلب موارد این بیماری دارای هیچ عامل ایجاد کننده مشخص نمی باشند.

علایم و نشانه های افسردگی

یکی از نشانه شایع افسردگی، احساس غمگین بودن و حتی احساس درماندگی و بدبخت بودن می باشد که صبح ها بدتر بوده و در اکثر ساعات روز این احساس باقی می ماند.

سایر علایم شایع افسردگی عبارتند از:

 • کم شدن سطح انرژی بدن
 • عدم علاقه داشتن و عدم لذت بردن از انجام کارها و سرگرمی ها
 • کم شدن تمرکز حواس
 • کم شدن اعتماد به نفس
 • احساس کناه کردن
 • اشک ریختن و گریه کردن
 • عدم توانایی در گرفتن تصمیم
 • زود از خواب بیدار شدن و عدم توانایی در دوباره خوابیدن ویا برعکس، نیاز شدید به خوابیدن
 • امید نداشتن به آینده
 • دائماً به مرگ فکر کردن
 • کم شدن وزن و یا بر عکس، اضافه شدن وزن
 • کاهش میل جنسی

در یک شخص سالخورده ممکن است سایر علایم افسردگی مثل گیجی، فراموشی و تغییرات شخصیت هم دیده شود که این علایم ممکن است به اشتباه به بمیاری آلزایمر نسبت داده شود. عدم توجه به بهداشت شخصی و رژیم غذایی در افراد سالخورده ممکن است نشانه ای از یک افسردگی زمینه ای درآنها باشد. بیمارانی که شدیداً افسرده هستند ممکن است چیزهایی را ببینند یا بشوند که اصلا وجود ندارند. توهمات غیر منطقی یا خیالات باطل نیز ممکن است ایجاد شوند. برای مثال، یک شخص افسرده ممکن است به اشتباه متقاعد شودکه خود او و یا همسرش با شخص دیگری ارتباط جنسی دارد. به ندرت اگربیماری افسردگی تحت درمان قرار نگیرد یک حالت گیجی و منگی ممکن است ایجاد شود که در این وضعیت، صحبت کردن و حرکت کردن بیمار به میزان زیادی کند می شود. عدم درمان افسردگی می تواند باعث به تاخیر انداختن بهبودی از بیماریهای جسمی شود و درد بیمار را به هر علتی تشدید نماید که این حالت می تاوند خودش باعث بدتر شدن افسردگی شود. شخصی که شدیداً افسرده است ممکن است تصمیم به خودکشی گرفته و اقدام به این کار نماید.

نحوه درمان افسردگی

اگر افسردگی شما خفیف می باشد، در صورتی که از حمایت اطرافیانتان برخوردار باشید ممکن است علایم آن بعد از مدتی به طور خودبخودی از بین برود.

با اینحال اگر برای رفع افسردگی تان نیاز به کمک دارید از رفتن به پیش پزشک ترسی به خود راه ندهید. پزشک با انجام معاینه بدنی و درخواست برای انجام آزمایش خون، ابتدا مطمئن خواهد شد که کم شدن انرژی شما و احساس بی حالی تان مربوط به یک بیماری جسمی نمی باشد. از شما ممکن است یک ارزیابی روانی به عمل آید تا مشخص شود که آیا به مشکل روانی دیگری که باعث افسردگی شده است و یا اینکه همراه با آن می باشد مبتلا نیستید.

اگر تشخیص بیماری افسردگی در شما داده شد ممکن است درمان شما با استفاده از داروها، روان درمانی و یا هر دوی آنها انجام شود. به ندرت، موارد شدید افسردگی را با شوک الکتریکی درمان می کنند. پزشکان معمولاً برای درمان افسردگی، یک دوره داروهای ضد افسردگی را تجویز می کنند. انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی وجود دارد که پزشکتان با توجه به آن چیزی که مناسب شما می باشد داروی مورد نظر را تجویز می نماید. گرچه بعضی از این داروها دارای عوراض جانبی نامطلوبی هستند اما بعضی از عوارض جانبی آنها ممکن است حتی سودمند باشد. برای مثال یک داروی ضد افسردگی گه تا حدودی خواب آور نیز می باشد به مشکل خواب شما کمک نماید. معمولا بعد از 2 تا 4 هفته که داروهای ضد افسردگی مصرف می شوند روحیه بیماران بهبود می یابد. اگر بعد از یک ماه مصرف داروی ضد افسردگی، تغییر زیادی در شما ایجاد نشد و یا اینکه بر اثر عوارض جانبی داروها دچار مشکلاتی شدید، پزشکتان ممکن است مقدار دارویتان را تغییر دهد و یا اینکه یک داروی دیگر برای تجویز نماید. وقتی بیماری افسردگی شما از بین رفت، باید به خوردن داروهای ضد افسردگی تا زمانی که پزشک توصیه می کند ادامه دهید. درمان با داروهای ضد افسردگی معمولاً حداقل 6 ماه بطول می کشد اما طول مدت درمان بستگی به این دارد که افسردگی با چه سرعتی بهبود می یابد و اینکه آیا قبلاً هم دچار افسردگی شده بودید یا خیر. هیچ خطری در مورد معتاد شدن به داروهای ضد افسردگی وجود ندارد، اما اگر افسردگی تان به طور ناگهانی متوقف شده است ممکن است دوباره این مشکل عود نماید.

از هر 4 بیمار مبتلا به افسردگی 3 نفر را می توان به طور موثر با داروهای ضد افسردگی درمان نمود. هنگامی که درمان دارویی با روان درمانی همراه باشد علایم افسردگی را اغلب می توان در عرض 2 تا 3 ماه بطور کامل درمان نمود. در موارد اندکی که اقدام به الکتروشوک درمانی شود حدود 90 درصد بیماران با موفقیت بهبود می یابند. با ایننحال در بعضی از افراد، افسردگی می تواند به مدت چندین سال باقی مانده و یا اینگه بدون هیچ دلیل آشکاری دوباره عود نماید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری