بلاگ

التهاب عضله قلب

التهاب عضله قلب اصطلاحاً میوکاردیت گفته می شودکه معمولا بر اثر یک عفونت ایجاد می گردد. از آنجایی که هیچ علایم آشکاری برای این وضعیت وجود ندارد، معمولاً این بیماری در افراد تشخیص داده نمی شود. با اینحال در موارد شدید التهاب عضله قلب ممکن است درد سینه و در نهایت بزرگ شدن قلب و نارسایی قلبی مزمن ظاهر شود.
شایع ترین علت بروز این بیماری، یک عفونت ویروسی می باشد و معمولاً هم ویروس کوکساکی مسئول این وضعیت است. همچنین میوکاردیت ممکن است بر اثر تب روماتیسمی هم ایجاد شود. بعضی از بیماری های خود ایمنی مثل بیماری لوپوس نیز می توانند باعث میوکاردیت شوند.

علایم میوکاردیت

میوکاردیت اغلب هیچ علامتی ندارد. با اینحال اگر علایم آن ایجاد شوند معمولاً در عرض چند ساعت یا چند روز ظاهر می شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:
تب
خستگی
درد سینه
طپش قلب
در نهایت هم به خاطر بروز رسانی قلبی ممکن است تنگی نفس و ورمکردن مچ پاها هم ایجاد شود. به ندرت ممکن است میوکاردیت باعث مرگ ناگهانی در هنگام فعالیت شدید بدنی شود.
نحوه درمان میوکاردیت
اگر پزشک مشکوک به وجود میوکاردیت شود، احتمالاً یک نوار قلبی خواهد گرفت تا فعالیت الکتریکی قلب را بررسی نماید و یک عکس رادیوگرافی از سینه درخواست خواهد کرد تا ببیند که آیا اندازه قلب بزرگ شده است یا خیر. همچنین اکوکاردیوگرافی نیز ممکن است انجام شود تا تصویری از داخل قلب بدست آید. آزمایش خون برای فهمیدن این که آیا عفونتی در خون وجود دارد و نیز برای کشف وجود آنزیمهایی که در هنگام صدمات قلبی به داخل خون آزاد می شوند انجام می گردد.
میوکاردیت معمولا خفیف بوده و قلب باید در عرض دو هفته دوباره بهبودی خود را بدست بیاورد. اگر نارسایی شدید قلبی ایجاد شود، ممکن است انجام عمل جراحی پیوند قلب، بهترین راه برا یبازگشت به سلامت طبیعی باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


تماس با خدمات پرستاری