بلاگ

ام اس

 

ام اس

ام اس : بیماری تصلب متعدد یا مالتیپِل اِسکِلِروزیس که به اختصار به آن ام اس گفته می شود شایعترین بیماری عصبی می باشد که جوانها را مبتلا می کند. در بیماری ام اس اعصابی که در مغز و نخاع قرار دارند به تدریج آسیب دیده و باعث ایجاد علایم و مشکلاتی می شوند که موجب اختلال در حس، حرکت، عملکردهای بدن و تعادل بدن می گردد. علایم خاصی که در هر بیماری ایجاد می شود بستگی به این دارد که اعصاب چه قسمتهایی از مغز یا نخاع دچار آسیب شده اند که شدت آن در بیماران مختلف متفاوت می باشد. برای مثال صدمه دیدن عصب بینایی ممکن است باعث تاری دید شود. اگر رشته های عصبی در نخاع آسیب ببینند ممکن است موجب ضعف در دستها و پاها می شود. صدمه دیدن اعصاب موجود در ساقه مغز (یعنی قسمتی از مغز که به نخاع متصل می شود) ممکن است باعث اختلال در تعادل بدن شود. در بسیاری از بیماران مبتلا به ام اس، علایم و  مشکلات ممکن است گاهی اوقات از بین رفته و بعد از مدتی دوباره علایم بازگردد. با اینحال در بعضی از بیماران این علایم همیشه وجود داشته و به تدریج بدتر می شوند.

در بریتانیا حدود 85000 بیمار مبتلا به ام اس وجود دارد. افرادی که یک خوشایند نزدیک مبتلا به ام اس دارند بیشتر احتمال دارد که به این بیماری دچار شوند. این بیماری در نیمکرده شمالی زمین شایعتر از نیمکرد جنوبی می باشد که نشان می دهد که ممکن است عوامل محیطی نیز در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند. این بیماری در خانمها بسیار شایعتر بوده و بیشتر بین سنین جوانی تا میانسالی ممکن است بروز نماید.

 

علل ایجاد بیماری ام اس

ام اس یک بیماری خود ایمنی می باشد یعنی سیستم ایمنی بدن به بافتهای خودش که در این بیماری، بافتهای عصبی می باشد حمله کرده و آنها را از بین می برد. بسیاری از عصبهای موجود در مغز و نخاع توسط غلاف محافظ و عایقی پوشانده می شوند که به آن اصطلاحاً میلین گفته می شود . در بمیاری ام اس قسمتهای کوچکی از میلین آسیب دیده و باعث ایجاد سوراخهایی در غلاف پوشاننده می شود که به این وضعیت اصطلاحاً دمیلیناسیون گفته می شود. به محض اینکه غلاف میلین دچار آسیب می شود جریان عصبی دیگر نمی تواند از طریق رشته های عصبی به مغز یا نخاع برود یا برگردد. در ابتدا ممکن است فقط یک عصب صدمه دیده باشد اما غلاف میلینی سایر عصبها نیز ممکن است بعد از مدتی آسیب ببیند. در نهایت تکه های آسیب دیده میلین جای خود را به بافت اسکار می دهند.

اینطور تصور می شود که بیماری ام اس ممکن است بر اثر عوامل خارجی مثل یک عفونت ویروسی در دوران کودکی و در افراد مستعد به این بیماری باعث شروع بیماری شود.

انواع مختلف ام اس

دو نوع ام اس وجود دارد. شایعترین نوع بیماری ام اس، نوعی است که به آن اصطلاحاً نوع عود کننده می گویند. در این نوع از بیماری ام اس، علایم و مشکلات بیمار به مدت چند روز یا چند هفته باقی مانده و سپس این علایم از بین رفته و بیمار به مدت چند ماه یا چند سال هیچگونه مشکلی ندارد. با اینحال بعضی از علایم و مشکلات ممکن است بین تکرار حملات تکرار حملات بیماری در نهایت باقی بمانند. حدود 30 درصد از بمیاران مبتلا به ام اس به نوعی از آن مبتلا هستند که اصطلاحاً نوع مزمن پیشرونده می گویند. در این نوع از ام اس، علایم به تدریج بدتر شده و هیچگاه بهبودی علایم دیده نمی شود. بیماری که به نوع عودکننده ام اس مبتلا است ممکن است بعد از مدتی به نوع مزمن پیشرونده دچار شود.

لایم و نشانه های بیماری ام اس

علایم و مشکلات بیماری ام اس ممکن است در مراحل ابتدایی بیماری بصورت تک تک ظاهر شوند و سپس با گذشت مدتی تمام این علایم با هم دیده شوند. این علایم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • تاری دید
  • بی حسی یا احساس گزگز در هر قسمتی از بدن
  • خستگی
  • ضعف و احساس سنگینی دستها یا پاها
  • عدم تعادل درهنگام ایستادن یا راه رفتن
  • بریده بریده صحبت کردن

گاهی اوقات وجود استرس و یا گرما ممکن است باعث بدتر شدن علایم شوند. حدود نیمی از مبتلایان به بیماری ام اس دچار اشکال در تمرکز حواس هستند و گاهی اوقات از ضعف حافظه شان شکایت می کنند. افسردگی در این افراد شایع می باشد. بعد از مدتی و  در سیر پیشرفت بیماری، بعضی از افراد که دچار ضعف عضلانی هستند به اسپاسک ها یا گرفتگی های دردناک عضلانی مبتلا می شوند. آسیب دیدن نخاع در بیماری ام اس می تواند منجر به بی اختیاری ادراری شود و مردها ممکن است در رسیدن به نعوظ دچار مشکل گردند. در نهایت صدمه دیدن غلافهای میلین پوشاننده اعصاب در نخاع ممکن است باعث فلج قسمتی از بدن شود و این افراد نیاز به استفاده از صندلی چرخدار داشته باشند.

نحوه تشخیص بیماری ام اس

هیچ آزمایش خاصی وجود ندارد که تنها با انجام آن بتوان تشخیص بیماری ام اس را داد و از آنجایی که علایم بیماری ام اس بسیار گسترده و متفاوت می باشند، تشخیص بیماری ام اس را تنها هنگامی می توان مطرح نمود که سایر علل احتمالی بوجود آورنده این علایم و مشکلات، کنار گذاشته شوند.

پزشک ابتدا یک شرح حال از شما خواهد گرفت و شما را معاینه بدنی خواهد کرد. اگر شما دچار حال از شما خواهد گرفت و شما را معاینه بدنی خواهد کرد. اگر شما دچار مشکلات بینایی مثل تاری دید شده باشید ممکن است به یک متخصص چشم ارجاع داده شوید تا عصب بینایی شما را بررسی نماید زیرا این عصب بطور شایعی در مراحل اولیه بیماری دچار مشکل می شود. پزشک شما ممکن است برای کشف این نکته که مغز شما به چه سرعتی می تواند تحریکات عصبی را دریافت نماید اقدام به درخواست آمزایشهای ویژه ای نماید. رایج ترین آزمایشی که در این مورد انجام می شود بررسی صدمات مسیر عصب بینایی می باشد. همچنین  برای مشاهده مناطقی از مغز که دچار دمیلیناسیون شده اند ام آر آی از مغز انجام می شود.پزشک ممکن است درخواست آزمایش مایع نخاعی نیز بکند. اختلالاتی که در مایع نخاعی ممکن است وجود داشته باشد می تواند تشخیص بیماری ام اس را تایید نماید.

نحوه درمان بیماری ام اس

هیچ درمان قطعی برای بیماری ام اس وجود ندارد اما اگر شما دچار نوع عودکننده آن هستید، داروی اینترفرون بتا ممکن است باعث شود که فواصل عود آن هستید، داروی اینترفرون بتا ممکن است باعث شود که فواصل عود آن، مدت بیشتری طول بکشد و همچنین مدت زمان حملات بیماری نیز کوتاه تر شود.

پزشک همچنین ممکن است برای کوتاه شدن مدت زمان حملات ام اس اقدام به تجویز داروهای کورتون دار نماید. با اینحال در حال حاضر هنوز هیچ درمان ویژه ای برای متوقف کردن پیشرفت بیماری ام اس نوع  مزمن پیشرونده وجود ندارد. بسیاری از علایم شایعتر بیماری ام اس که در هر دو نوع آن دیده می شوند را می توان با مصرف داروها تسکین داد. برای مثال، پزشک شما ممکن است اسپاسم یا گرفتگی عضلاتتان را با تجویز داروهای شل کننده درمان نماید. همچنین بی اختیاری ادراری را نیز می توان با مصرف بعضی از داروها درمان نمود. مشکلاتی که در نعوظ آقایان پیش می آید را می توان با استفاده از داروی سیلدنافیل تا حدودی درمان نمود. اگر شما دچار مشکلات حرکتی شده اید، انجام فیزیوتراپی می تواند به شما در این مورد کمک نماید. همچنین کمک گرفتن از متخصصین کار درمانی و انجام توصیه های آنها ممکن است باعث شود که فعالیتها و کارهای روزمره شما ساده تر انجام شود.

اگر برای شما تشخیص بیماری ام اس داده شده است، شما و خانواده تان به مدت زمانی وقت و احتمالاً مشاوره نیاز دارید تا با این وضعیت کنار بیایید. شما باید از استرس هایی که در زندگی دارید کم نمایید و در صورتی که گرما باعث بدتر شدن علایم تان می شود از مواجهه شدن با گرما پرهیز نمایید. انجام تمرینات ورزشی سبک و منظم مثل شنا به شما کمک می کند که عضلات خود را بدون اینکه خطر کشیدگی بیش از حد آنها وجود داشته باشد تقویت نمایید.

نحوه سیر و پیشرفت بیماری ام اس در افراد مختلف تفاوتهای زیادی با هم دارد. حدود 70 درصد بیماران مبتلا به ام اس دارای زندگی فعالی بوده و زمانهایی که در فواصل عود بیماری وجود دارد بسیار طولانی می باشد. با اینحال بعضی از بیماران، بخصوص آنهایی که به نوع مزمن پیشرونده دچار هستند به طور فزاینده ای دچار ناتوانی و معلولیت می شوند. نیمی  از بیماران مبتلا به ام اس بعد از ده سال که از تشخیص بیماری شان میگذرد هنوز دارای زندگی فعالی هستند و میانگین طول عمر بعد از تشخیص بیماری 25 تا 30 سال می باشد.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری