بلاگ

انقباضات کاذب زایمان

پرستار بیمار

انقباضات کاذب زایمان

انقباضات کاذب زایمان : اسپاسم ها و انقباضات عضلات رحمی حاکی از کسب آمادگی بدن شما برای آغاز روند زایمان است. این انقباضات نامنظم تمرینی که به انقباضات براکستون هیکس موسومند برای نخستین بار از نیمه دوم بارداری آغاز شده و شدت و دفعات آن به مرور و با پیشرفت بارداری افزایش می یابد. مسلما یک زایمان موفق نیازمند تمرین و امادگی بسیار است. ممکن است شما هنوز برای تولد فرزندتان از امادگی کافی برخوردار نباشید ولی مطمئن بدن شما از هم اکنون در حال آماده شدن برای این روز بزرگ است و درد ناشی از انقباضات و گرفتگی های رحمی با هر ترکار این موضوع را به شما یادآوری می کنند.

 

انقباضات کاذب براکستون هیکس چیست؟

انقباضات کاذب تمرین عضلات رحم به منظور کسب آمادگی برای روز زایمان است. در واقع با این کار عضلات رحم شما در حال آمده شدن برای به ثمر رساندن وظیفه ای بزرگ هستند که در اینده ای نزدیک بر عهده دارند. علاوه بر آن بهتر است بدایند علی رغم انکه تشخیص تفاوت انقباضات کاذب از انقباضات واقعی زایمان دشوار است، ولی معمولاً این انقباضات از قدرت کافی برای بیرون راندن جنین از رحم مادر برخوردار نیستند.

علت بروز این انقباضات چیست؟

علت بروز این انقباضات ناشی از ترشح هورمون های بارداری است که در این دروان سخت در فعالیتند. این هورمون ها با راسال پیام هایی سبب تحریک انقباضات رحمی شده و از این طریق بدن را برای آغاز فرایند زایمان می کنند.

انقباضات کاذب در چه مقطعی از بارداری اغاز می شوند؟

انقباضات براکستون هیکس معمولاً از هفته 20 بارداری آغاز شده و از هفته 32 بارداری تا شروع زایمان به تدریج شدیدتر می شوند.

این انقباضات چگونه بوده و چه علائمی دارند؟

این انقباضات خفیف و بدون درد از عضلات بالای رحم آغاز شده و به سمت ناحیه تحتانی شکم انتشار می یابند. انقباضات کاذب یا براکستون هیکس باعث می شوند شکم حالتی سفت و سخت به خود بگیرد. با نزدیک شدن به موعد زایمان شدت ودفعات تکرار این انقباضات به تدریج افزایش می یابد.

همچنین تعداد و شدت این انقباضات در مادران جوان که برای اولین زایمان اماده می شوند به مراتب کمتر از مادرانی است که دومین بارداری خود را تجربه می کنند. برخی از مادرانی که منتظر اولین زایمان خود هستند اصلا متوجه انقباضات کاذب نمی شوند در حالی که عده ای دیگر ممکن است در برخی مواقع این انقباضات را احساس کنند.

چه تفاوتی میان انقباضات براکستون هیکس و انقباضات واقعی زایمان وجود دارد؟

انقباضات براکستون هیکس در فواصل کوتاه و نامنظم رخ می دهند. این انقباضات هر بار به مدت 25 تا 30 ثانیه و گاهی نیز ممکن است تا حدود 2 دقیقه ادامه پیدا کنند. درد ناشی از این انقباضات با تغییر وضعیت بدن کاهش می یابد.

این در حالیاست که انقباضات واقعی زایمان الگوی منظمی دارند. این انقباضات با نزدیک شدن به موعد زایمان شدیدتر و طولانی تر شده و از نظر فواصل زمانی به هم نزدیک تر می شوند. مدت زمان هر انقباض در حدود 30 تا 70 ثانیه است و تغییر وضعیت بدن نیز تاثیری در کاهش یا التیام آنها ندارد. ضمن آنکه این انقباضات معمولا با علائم و نشانه های دیگر زایمان نظیر ترشحات موکوسی صورتی رنگ که به “نمایش خونی” موسوم است همراهند.

در چه صورت باید از پزشک مراجعه کرد؟

در صورت افزایش یافتن شدت و دفعات انقباضات و یا وجود 4 انقباض در یک ساعت احتمالا در حال وارد شدن به مرحله زایمان هستید. بنابراین هر چه سریع تر با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین در صورت شدید بودن درد و یا مشاهده هر نوع ترشح غیر معمول از واژن بلافاصله پزشک مامای خود را در جریان بگذارید.

در هنگام وقوع انقباضات کاذب چه باید کرد؟

آب و مایعات کافی بنوشید: زیرا حتی کوچکترین مشکل کم آبی بدن می تواند منجر به بروز انقباضات رحمی شود.

حرکت کنید: در هنگام وقوع انقباضات دردناک سعی کنید موقعیت بدنی خود را تغییر دهید به عنوان مثال در صورت نشسته بودن از جا برخیزید و بالعکس

تمرین کنید: از این انقباضات به عنوان فرصتی مناسب برای تمرینات تنفسی و انجام تکنیک هایی که در کلاس های آمادگی زایمان اموخته اید استفاده کنید.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این بیماری از پرستار بیمار راهنمایی و کمک های لازم را درخواست کنید.

جهت#استخدام#پرستار#تهران#استخدام_پرستار به وب سایت www.parsianavid.ir مراجعه فرمائید.

و یا با شماره تماس 02122697906 جهت استخدام و یا معرفی پرستار کودک، پرستار سالمند،پرستار بیمار، در منزل تماس حاصل فرمائید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Call Now Buttonتماس با خدمات پرستاری